Çocukları bilime teşvik etmenin en iyi yolu, bazı deneyleri uygulamalı olarak onlarla yapmaktır. Deneyler sadece bilim adamları ve mühendisler için değildir. Zaten çocuklar etraflarındaki dünyayı çok merak ederler. Anne baba olup da çok sayıda “neden” sorusu ile karşılaşmayanınız herhalde yoktur. İşte onlarla beraber yapacağınız uygulamalı deneyler hem onların etrafında olan bitenleri daha kolay anlamalarına yardımcı olacak, hem de bilimi sevdirecektir. İşte, sizler için derlediğimiz 3 basit deney…

Lav Lambası Deneyi

Çocuğunuzu Bilime Özendirmek İçin 3 Öneri - Lav Lambası Deneyi Malzemeler:

 • Temiz bir plastik şişe (mümkün olduğu kadar düzgün olmasına dikkat edin)
 • Su
 • Sıvı yağ veya bebek yağı
 • Suda eriyen aspirin
 • Gıda boyası

Nasıl yapılır:

Şişenin ¼’ünü su ile doldurun.
Kalan kısmına belirlediğiniz yağı ekleyin (yağınızı huni yardımı ile boşaltmayı tercih ederseniz evin annesi daha mutlu olacaktır 😊) Yağ ve suyun ayrışması için birkaç dakika bekleyin.
En sevdiğiniz gıda boyasından birkaç damla ekleyin ve gıda boyasının yağı nasıl renklendirdiğini gözlemleyin. Gıda boyanız hemen su ile karıştı mı? Veya birkaç dakika kadar yüzdü mü?
Suda eriyen aspirini ikiye bölün ve bir kısmını şişeye bırakın. Hazırlanın … işte şimdi keyifli bir görüntü oluşmaya başladı. Hadi hemen bir el feneri alın, ışıkları kapatarak seyretmeye başlayın. Eğer arzu ederseniz aspirinin geri kalan kısmını da atabilirsiniz.

Peki neden böyle bir görüntü oluyor?

Yağ suyun üstünde yüzer, çünkü sudan daha az yoğundur. Öte yandan gıda boyası su ile aynı yoğunluğa sahiptir, bu nedenle su ile karışır. Tableti eklediğinizde, tablet dibe batar ve çözünmeye başlar. Çözündükçe gaz ve karbondioksit ortaya çıkar. Gaz veya hava, sudan daha az yoğundur, bu nedenle yukarı doğru yüzer. Hava kabarcıkları, yanlarına biraz da renkli su alarak hareket eder. Hava, renkli su bloğundan çıktığında, su tekrar ağırlaşır ve batar. Tablet tamamen eriyene kadar bunu tekrar tekrar yapar. Böylece hareketli ve keyifli bir görüntü ortaya çıkar.

İşte size birkaç ekstra soru:

 1. Tableti suya attıktan sonra kapağı kapatırsanız ne olur?
 2. Tabletin tamamını atarsanız ne olur?
 3. Köpürme bittikten sonra tuz eklerseniz ne olur?

Patlayan Portakal Deneyi

Çocuğunuzu Bilime Özendirmek İçin 3 Öneri - Patlayan Portakal DeneyiMalzemeler:

 • 1 adet portakal
 • ½ çay kaşığı kabartma tozu

Nasıl yapılır?

Portakalı dilimler halinde kesin veya bölümlere ayırın,
Bir dilim portakalı kabartma tozu içine batırın,
İşte şimdi bir ısırık alma zamanı! Ağzınızda kabarcıkları hissediyor musunuz?

Peki neden böyle oluyor?

Asitler ve bazlar karıştığında, heyecan verici bir kimyasal bileşim elde edersiniz! Portakal ve diğer narenciye meyveleri sitrik asit ile doldurulur. Sitrik asit zararsızdır ve portakallara, limonlara ekşiliklerini verir. Kabartma tozu, asit değil bir bazdır; herhangi bir zararı yoktur ama tek başına çok lezzetli olduğu söylenemez. Sitrik asit ve kabartma tozu karışımı milyonlarca karbon dioksit kabarcığı yapabilir!

Çocuğunuzu Bilime Özendirmek İçin 3 Öneri - Yapay Kar DeneyiYapay Kar Deneyi

Malzemeler:

 • 1 su bardağı mısır nişastası
 • 1 su bardağı tıraş kremi
 • Gıda boyası

Nasıl yapılır?

Bir fincan mısır nişastasını büyük bir kaseye koyup üzerine tıraş kremi ekleyin. Üzerine 5-10 damla gıda boyası koyun ve karıştırın. Karışım rendelenmiş peynir gibi göründüğünde artık ellerinizi kullanabilirsiniz. Bir süre sonra karışım hamurla aynı dokuya sahip bir top oluşturacaktır. Eğer hamurunuz çok yapışkansa biraz daha mısır nişastası katabilirsiniz. Eğer çok katı olmuşsa bu sefer de biraz daha tıraş kremi ekleyebilirsiniz.
İşte bu kadar! Artık karışımınızla kar melekleri, kardan adamlar, küçük heykeller yapabilirsiniz. Hatta küçük bir kar kalesi inşa etmeyi bile deneyebilirsiniz!

Masalları yeniden yazan kadının hikayesi: Judith Malika Liberman kimdir? Eserleri nelerdir?” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Keşfet kategorisine geri dönebilirsiniz.