Osmanlıların I. Dünya Savaşı’ndaki yenilgisinin ardından, müttefikler Osmanlı İmparatorluğu’nun bölünmesi kapsamında Türkiye’yi işgal etmişlerdi.

Türk milliyetçilerinin ayaklanması, Türk bağımsızlık savaşını da beraberinde getirdi. Müttefikler Temmuz 1923’te Türk bölgelerini terk ettiler.

Türk’ün lideri Mustafa Kemal Atatürk, yeni başkent Ankara’da Türkiye Cumhuriyeti’nin ilan edildiği 29 Ekim 1923’te ilk cumhurbaşkanı seçildi. Bu yüzden Türkiye olarak her yıl 29 Ekim’de Cumhuriyet büyük bir coşkuyla kutlanır.

Eğer 29 Ekim’de, bu büyük bayramı gideceğiniz yerlerle taçlandırmak istiyorsanız, size birkaç önerimiz var!

Cumhuriyet Bayramı’nda Gidilecek Yerler

Anıtkabir

Türk mimar Emil Onat tarafından tasarlanan Anıtkabir, 1944-1953 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti’nin lideri ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşının bulunduğu yerdir.
Ankara ziyaretçileri için bina, hem Türkiye’nin 20. yüzyıl ortası mimarisinin en önemli örneklerinden biri hem de Atatürk’ü ve cumhuriyetin doğuşunu onurlandıran önemli bir simgedir. Her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilir.

Cumhuriyet Bayramı’nda Gidilecek Yerler

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzesi, Ankara Ulus Meydanı’nda yer almaktadır. İlk başta İttihat ve Terakki Cemiyeti binası olarak planlanmış ve Salim Bey tarafından tasarlanmıştır.

23 Nisan 1920’de Millet Meclisi’nin bu binada toplanmasına karar verildiğinde inşaat henüz tamamlanmamıştı. Halkın coşkusu ve katkıları sonucu tamamlandı.

1981 yılı başında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Atatürk’ün yüzüncü yıl dönümü kutlamaları programı kapsamında yeni restorasyon ve tadilat çalışmaları başlatılmıştır. Bina, 23 Nisan 1981’de Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak yeniden ziyarete açılmıştır.

Cumhuriyet Bayramı’nda Gidilecek Yerler

Dumlupınar Şehitliği

Anıtın ana kaidesi 15 metre yüksekliğindedir ve geleneksel Türk mimarisine uygun olarak yapılmıştır. Ana kaidenin iki yanında ülkemizin 81 ilini temsil eden sütunlar bulunmaktadır. Her sütunda temsil ettiği şehrin adı vardır. Dumlupınar Şehitliği 2003 yılında ziyaretçilerine açılmıştır ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı hissederek kutlayabileceğiniz bir yerdir.

Milli Mücadele Açık Hava Müzesi

Milli Mücadele Açık Hava Müzesi

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sabancı Vakfı ile hayata geçirilen Bandırma Vapuru, Milli Mücadele Açık Hava Müzesi, Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının Samsun’a çıkışının 102. yıl dönümünde internet sitesi üzerinden ziyarete açılmıştır. Vapurun birebir kopyası 2001 yılında yapılmıştır. 18 Mayıs 2003’te müze olarak açılan ve milyonlar tarafından ziyaret edilen Bandırma Vapuru, artık sanal olarak da ziyaret edilebiliyor.

Cumhuriyet Bayramı’nda Gidilecek Yerler

Ankara Cumhuriyet Müzesi

Şu anda Ankara Cumhuriyet Müzesi olarak kullanılan bina, 1923 yılında Mimar Vedat Tek tarafından Cumhuriyet Halk Fırkası Toplanma Yeri olarak inşa edilmiştir. Daha sonra meclis olarak kullanılan bina, bodrum katında iki katlı kesme taştan oluşur. Türk siyasi tarihinde önemli bir yere sahip olan bu bina 27 Mayıs 1960 tarihine kadar, 36 yıl boyunca işlevini sürdürmüştür.

Pirincin Besin Değer Nedir” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Önemse kategorisine geri dönebilirsiniz.