Ege Bölgesi herkesin aklında Çeşme, Bodrum gibi tatil yerleriyle yer etmiştir. Hatta çoğu kişi Ege Bölgesinden bahsederken Manisa’yı aklına bile getirmez. Öte yandan Manisa, bu bölgenin saklı kalmış birçok hazinesine ev sahipliği yapar.

İzmir’den Manisa’ya İş Seyahatleri

Manisa özellikle son dönemlerde yapılan sanayi ve ulaşım yatırımlarıyla dikkat çekiyor. Sanayi ve ticaretin gelişmesi buradaki iş imkanlarını arttırdığından, Manisa, İzmir başta olmak üzere pek çok ilden göç alıyor. Özellikle İzmir’den Manisa’ya açılan yeni tüneller sayesinde aradaki mesafenin kısalması, günübirlik iş ziyaretlerinin de artmasını sağlıyor. Tüm bu hususların, Manisa’nın önemli bir ticaret şehri olarak öne çıkmasını desteklediği tartışılmaz. Peki Manisa’da sanayi ve iş dışında neler var?

Ege’nin Kalbi ManisaSpil Dağı Milli Parkında Doğayı Keşfedin

Kamp yapmaktan hoşlananlar için Manisa ziyaretçilerine benzersiz bir alternatif sunuyor: Spil Dağı Milli Parkı. Milli Park içerisinde, kamping alanlarının yanı sıra orman köşkleri de mevcut. Dağ çevresinde doğa yürüyüşlerine katılırsanız oldukça farklı doğal oluşumları keşfetme şansına sahip olabilirsiniz. Dağ boyunca yer alan mağaralar büyüleyici manzaralar sunuyor.

Dağın geleneksel rotalarından biri olan Hamalınkırı Sülüklügöl parkuru, flora açısından zengin parkın bir diğer güzelliği. Kalkerlerin erimesiyle oluşan bu minik göl, civarında menekşe, papatya, yabangülü, sümbül gibi sayısız çiçek barındırıyor.

Kaplıcalarda Yılın Yorgunluğunu Atın

Rahatlamak ve dinlemek isteyenler için de Manisa’da birçok alternatif mevcut. Mineralli su bakımından zengin olan Manisa’da, 52 dereceyle 90 derece arasında değişen sıcaklıklarda birçok kaplıca bulunuyor. Bunlardan en popüler olanları Kurşunlu Kaplıcaları ve Urganlı Kaplıcaları. Kurşunlu Kaplıcaları şehrin 65 km dışında olduğundan arabayla ziyaret etmenizi öneririz.

İzmir’i Görmeden Dönmeyin

Manisa’ya gelenler biliyordur ama biz yine de hatırlatalım. Manisa İzmir arası sadece 39 km. Dolayısıyla Manisa’ya gelmişken arabaya atlayıp bir günlüğüne İzmir’i de ziyaret edebilirsiniz. Tarihi Kemeraltı Çarşısı, Smyrna Antik Kenti, İzmir Saat Kulesi gibi İzmir’in güzelliklerini görmeyenler için Manisa seyahatine fazladan bir gün eklemek kesinlikle unutulmaz bir gezi yaşamanızı sağlayacaktır.

Kullanılan tüm görseller spildagi.tabiat.gov.tr adresinden alınmıştır.

Selçuklu komutanı ve denizcisi Çaka Bey’in hikayesi”  başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Keşfet kategorisine geri dönebilirsiniz.