İyi bir aksiyon filmi, sadece milyonlarca dolarlık bütçeler, bir şeylerin patlaması veya çarpışması, bir süper kahramanın bir yerden bir yere koşturması değildir. İyi bir senaryonun kötü bir kurgu yüzünden heba olduğuna ya da çok iyi bir senaryo ve kurgunun yanlış oyuncu seçimleri yüzünden değerinden çok şey kaybettiğine defalarca şahit olduk. Filmin tüm öğeleri iyi olsa bile, “en iyi” sıfatını almak için fazladan bir şeylere ihtiyaç vardır. Tıpkı aşağıdaki filmler gibi…

The Dark Knight (Kara Şövalye)

Türü               : Aksiyon, Suç, Dram
Yapım Yılı    : 2008
IMDB Puanı : 9

The Dark Knight (Kara Şövalye) filminin konusu

Joker olarak bilinen tehdit, Gotham halkı üzerinde tahribat ve kaos yarattığında Batman’in adaletsizlikle mücadele yeteneği, en büyük psikolojik ve fiziksel testlerinden birini geçirecektir. Christopher Nolan tarafından yönetilen “The Dark Knight (Kara Şövalye)” filminde Christian Bale’in Batman olarak gösterdiği performans oldukça etkileyici. Ancak 28 yaşında hayata gözlerine yuman Heath Ledger’in müthiş performansı da unutmamak lazım. Aslında bu filmde en çok dikkat çeken şey, muhteşem özel efektlerinin insanları rahatsız etmesine izin vermeden izleyicileri derinden etkileyen bir dramanın ortaya konması. Eğer Batman serilerini izlemediyseniz, “The Dark Knight (Kara Şövalye)” olabilecek en iyi başlangıçlardan biri olacaktır.

En İyi Aksiyon Filmleri - The Dark Knight (Kara Şövalye)

Kaynak: www.warnerbros.com/movies/dark-knight/ 

Inception (Başlangıç)

Türü               : Aksiyon, Macera, Bilim Kurgu
Yapım Yılı    : 2010
IMDB Puanı : 8.8

Inception (Başlangıç) filminin konusu

Leanardo Di Caprio’nun başrol oynadığı, Christopher Nolan imzalı filmde Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) ve ortağı Arthur (Joseph Gordon-Levitt) değerli bilgileri edinmek için hedefledikleri kişilerin bilinçaltı girerek bir nevi casusluk yaparlar. Ancak bu sefer yaptıklarının tam tersini yapmak için bir milyarder tarafından işe alınırlar.
“Inception (Başlangıç)” yoğun ve karmaşık bir hikaye sunmakla beraber kendi içerisinde oldukça tutarlı. Üstelik yaratıcı ve eğlenceli bir akışı var. Kara Şövalye, Başlangıç ve Yıldızlararası filmlerini düşününce Christopher Nolan için çağdaş sinemanın en çekici “esrarengiz film” yapımcısı diyebiliriz.

En İyi Aksiyon Filmleri - Inception (Başlangıç)

Kaynak: www.netflix.com/tr/title/70131314

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği)

Türü               : Aksiyon, Macera, Dram, Fantastik
Yapım Yılı    : 2001
IMDB Puanı : 8.8

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği) filminin konusu

Yeni Zelandalı Sir Peter Jackson’ın yönettiği “Yüzüklerin Efendisi” üçlemesinin birinci filmidir. Öncelikle filmin JRR Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi adlı romanından uyarlandığını ve serinin 150 milyonu aşkın satış rakamıyla dünyanın en çok satan 10 kitabından biri olduğunu hatırlatalım. Senelerce reklamı yapılan Game of Thrones kitaplarının 90 milyon sattığı düşünüldüğünde “Yüzüklerin Efendisi” üçlemesinin ne kadar sağlam bir temele dayandığı daha iyi anlaşılır.

Ancak nice müthiş romanların beklentilerin çok altında filmlere konu olduğu da unutulmamalı. Dolayısıyla, film de senaryonun hakkını vererek, müthiş bir başarıya imza atıyor. Önce kitapları okuyanlar, kitaplarda tasvir edilen fantastik dünyanın kolay kolay sahnelenemeyeceği kaygısıyla filme çekinceli yaklaşsa da, herkes gibi onlar da ortaya çıkan esere tam not verdi. Dolayısıyla filmi izlemeyenler önce romanları okuyabilir ardından bu müthiş üçlemeyi keyifle izleyebilir. Bu arada üçlemenin hiçbir serisinin hayal kırıklığı yaratmadığını ve bu anlamda da nadir üçlemelerden biri olduğunu hatırlatalım…

En İyi Aksiyon Filmleri - The Lord of the Rings The Fellowship of the Ring (Yüzüklerin Efendisi Yüzük Kardeşliği)

Kaynak: www.netflix.com/tr-en/title/60004480

The Matrix (Matriks)

Türü               : Aksiyon, Bilim Kurgu
Yapım Yılı    : 1999
IMDB Puanı : 8.7

The Matrix (Matriks) filminin konusu

Wachowski Kardeşler tarafından yazılan ve yönetilen Matrix, üçlemenin birinci ve en başarılı filmidir. Film 1999 yılında o kadar beğenilmiştir ki Keanu Reeves’in kariyerini bambaşka noktalara taşımasında başrol oynamıştır. Ancak Neo rolünü oynayan Keanu Reeves kadar Laurence Fishburne (Morpheus), Carrie-Anne Moss (Trinity) ve Hugo Weaving (Agent Smith) de oldukça etkileyici birer performans göstermiştir.

The Matrix (Matriks) filmi aslında Morpheus‘un Neo‘yla yaptığı aşağıdaki efsanevi konuşma ile başlar ve sizi bambaşka dünyalara götürür…

“Mavi hapı alırsan, hikaye biter, yatağında uyanırsın ve inanmak istediğin her şeye inanmaya devam edersin. Kırmızı hapı alırsan, Harikalar Diyarı’nda kalırsın ve sana tavşan deliğinin ne kadar derine gittiğini gösteririm. Unutma… Sana vadettiğim tek şey gerçek, fazlası değil…”

En İyi Aksiyon Filmleri - The Matrix (Matriks)

Kaynak: www.netflix.com/tr/title/20557937

Léon: The Professional (Sevginin Gücü)

Türü               : Aksiyon, Suç, Dram
Yapım Yılı    : 1994
IMDB Puanı : 8.5

Léon: The Professional (Sevginin Gücü) filminin konusu

Fransız sinemasının efsanevi 2 isminden Luc Besson’un yönettiği Jean Reno’nun başrolünü üstlendiği bu film hangi yaşta, ne kadar izlenirse izlensin asla hayal kırıklığına uğratmaz. İyi kurgulanmış bir Amerikan aksiyon filmine Avrupa sinemasından ustaca bir dokunuş katıldığında ortaya “Leon” gibi benzersiz bir yapıt çıkar.

12 yaşındaki bir kız olan Mathilda (Natalie Portman), ailesi öldürüldükten sonra profesyonel bir suikastçı Léon (Jean Reno) tarafından isteksizce kabul edilir. Ancak zaman geçtikçe aralarında alışılmadık bir ilişki başlar. Filmdeki Jean Reno, bildiğimiz Jean Reno: şiddet ve suç içeren bir mesleği bile neredeyse sevdirecek kadar sade bir zerafet. Ancak çok genç yaşında (13) böylesine bir başarıya imza atan Natalie Portman da saflığını gizlemeye çalışan, karizmatik ve gürültücü bir rolü inanılmaz bir performansla oynuyor.

En İyi Aksiyon Filmleri - Léon The Professional (Sevginin Gücü)

Kaynak: www.imdb.com/title/tt0110413/

Terminator 2: Judgment Day (Terminatör 2: Kıyamet Günü)

Türü               : Aksiyon, Bilim Kurgu
Yapım Yılı    : 1991
IMDB Puanı : 8.5

Terminator 2: Judgment Day (Terminatör 2: Kıyamet Günü) filminin konusu

Mükemmel bir aksiyon ritmi, harika bir oyuncu kadrosu ve müthiş bir senaryo 1984 yılında tüm dünyayı salladı. İnsan görünümlü bir cyborg (Arnold Schwarzenegger), zamanda seyahat ederek insan ırkının kurtarmayı başaran direnişçileri henüz hiçbir şey başlamışken etkisiz hale getirmeyi planlıyordu. Ancak ileride direnişçilerin başı olacak John Connor’ın annesi Sarah Connor (Linda Hamilton) hiç de beklenildiği gibi kolay bir lokma değildi.

The Terminatör 1984 yılında o kadar başarılı oldu ki kaçınılmaz olarak filmin devamı çekildi. İkinci filmde beklenti daha büyüktü, tüm kadronun üzerinde inanılmaz bir baskı vardı. 100 milyon doları aşan bir maliyetle film yayına girdi. Terminator 2: Judgment Day’de insan ve makine arasındaki savaş farklı bir boyut kazandı. Bu filmde Arnold Schwarzenegger genç Connor’u korumak için görevlendirilen iyi terminatörken kötü terminatör rolünü Robert Patrick aldı. Devreye James Cameron’un mükemmeliyetçiliği de girince ortaya bambaşka bir yapıt çıktı. Kısaca senaryo, kurgu ve özel efektleriyle hem 1984 yılında hem de 1991 yılında çığır açan Terminatör serisi mutlaka seyredilmesi gereken filmlerden…

En İyi Aksiyon Filmleri - Terminator 2 Judgment Day (Terminatör 2 Kıyamet Günü)

Kaynak: www.imdb.com/title/tt0103064/mediaindex?ref_=tt_pv_mi_sm

Die Hard (Zor Ölüm)

Türü               : Aksiyon, Polisiye
Yapım Yılı    : 1988
IMDB Puanı : 8.2

Die Hard (Zor Ölüm) filminin konusu

Aslında filmin konusu, New York Polis Departmanı’nda dedektiflik yapan John McClane’in (Bruce Willis) Alman teröristlerle girdiği mücadeleden ibaret. Ancak, bir araya gelen birçok detay “Die Hard” filmini şimdiye kadar yapılmış en harika, en eğlenceli ve en iyi hazırlanmış aksiyon filmlerinden biri yaptı. “Die Hard (Zor Ölüm)” sayesinde Bruce Willis’in dünya çapında tanındı ve film daha sonra çekilen aksiyon türü filmlere adeta bir standart teşkil etti.

En İyi Aksiyon Filmleri - Die Hard (Zor Ölüm)

Kaynak: www.20thcenturystudios.com/franchises/die-hard

Indiana Jones: Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones: Kutsal Hazine Avcıları)

Türü               : Aksiyon, Suç, Dram
Yapım Yılı    : 1981
IMDB Puanı : 8.4

Indiana Jones: Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones: Kutsal Hazine Avcıları) filminin konusu

Sizi 2 saat boyunca gerçek hayattan kopartan bu filmde Harrison Ford tarafından canlandırılan Indiana Jones; sık sık kaza yapan, dövülen ve yaralanan, farklı bir aksiyon kahramanını temsil ediyor. 1936 yılında güçlerini pekiştiren Naziler, dünyanın dört bir yanındaki tarihi eserleri toplamaya başlıyor. ABD ordusu da ünlü arkeolog Indiana Jones’u (Harrison Ford) işe alıyor. Dolayısıyla Jones bir süper kahraman değil. Hiçbir hatasını gizlemeyen ancak yaptığı hatalara rağmen kendini beğenmiş bir mizah anlayışına sahip, maceracı bir arkeolog.

Aksiyon sahneleri titizlikle planlanan filmdeki “yuvarlanan kaya” gibi bazı sahneler ardından gelen filmlerde defalarca kopyalandı. Aksiyon sahnelerinin yanı sıra kendine has bir espri ve eğlence de sunan bu filmi mutlaka izlemenizi öneririz.

En İyi Aksiyon Filmleri - Indiana Jones Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones Kutsal Hazine Avcıları)

Kaynak: www.lucasfilm.com/productions/raiders-of-the-lost-ark/

Jurassic Park

Türü                : Aksiyon, Korku, Bilim Kurgu
Yapım Yılı     : 1993
IMDB Puanı : 8.1

Jurassic Park filminin konusu

Yönetmenliğini Steven Spielberg’in yaptığı Jurassic Park ilginç konusunun yanı sıra çekildiği senedeki görsel teknolojisiyle tüm dünyada ciddi bir hayran kitlesi yarattı. Tarih öncesi devlerin kalp atışlarını hızlandıran mücadelesi ET, Jaws gibi efsane filmlere imza atan Steven Spielberg’in dokunuşuyla muazzam bir deneyim vaat ediyor. Aslında Jurassic Park için çok şey anlatmaya gerek yok. Seyredenin asla pişman olmayacağı bir aksiyon, bilim kurgu ve korku filmi…

En İyi Aksiyon Filmleri - Jurassic Park

Kaynak: www.jurassicworld.com/films/jurassic-world-fallen-kingdom

Kill Bill: Vol. 1

Türü               : Aksiyon, Suç, Gerilim
Yapım Yılı    : 2003
IMDB Puanı : 8.1

Kill Bill: Vol. 1 filminin konusu

Pulp Fiction (Ucuz Roman), Rezervuar Köpekleri, Soysuzlar Çetesi, Zincirsiz gibi birçok muhteşem yapıta imza atan Amerikalı yönetmen ve senarist Quentin Tarantino, Kill Bill üçlemesi ile takdire şayan bir eser daha ortaya çıkartıyor. Hikaye çok basit. Düğün provalarında feci bir şekilde dövülerek komaya giren sonra gelin (Uma Thurman) tam 4 yıl sonra uyanır ve müthiş bir intikam yolculuğuna başlar.

Filmde acımasız, kanlı ve şiddet içeren sahneler adeta iç gıcıklıyor. Ancak senaryonun sunumu, müzikler, replikler tüm seriyi unutulmaz filmler arasına sokuyor.

En İyi Aksiyon Filmleri - Kill Bill Vol

Kaynak: www.miramax.com/movie/kill-bill-volume-i/

2019 Yılında İz Bırakan En İyi Yabancı Diziler” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Keşfet kategorisine geri dönebilirsiniz.