Belgesel izlemeyi sevenler için harika bir liste ile karşınızdayız. 2020 yılına damgasını vurmuş, tarihin en iyi belgeselleri ile yarışır kalitede, birbirinden ilgi çekici yapımları görmek için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Apollo 11

Türü : Belgesel, Tarih
Yapım Yılı : 2019
IMDB Puanı : 8.2

Apollo 11 filminin konusu

Tarihi belgeseller kategorisinde olan, 2019 yılında vizyona girmesine rağmen 2020 yılında da hala popülaritesini sürdüren Apollo 11 belgesel filminin yönetmeni Todd Douglas Miller. Başrol oyuncuları ise Neil Armstrong, Buzz Aldrin ve Michael Collins. Huggo tarafından yazılan belgesel bir insanın Ay’a ilk adımı atmasını konu alıyor. Ay’a yapılan bu tarihi yolculuğa dair ilginç ayrıntıların verildiği Apollo 11 belgeseli eşsiz kurgusuyla da dikkat çekiyor.

En İyi Belgeseller 2020 - Apollo 11

Honeyland (Bal Ülkesi)

Türü : Belgesel, Dram
Yapım Yılı : 2019
IMDB Puanı : 8

Honeyland (Bal Ülkesi) filminin konusu

Yine 2019 yapımı olan Honeyland belgeseli dram kategorisinde olup, 2020 yılında da popülaritesini sürdüren yapıtlardan bir diğeri. Ljubomir Stefanov ve Tamara Kotevska’nın yazıp yönettiği filmin başrol oyuncuları Hussein Sam, Nazife Muratova ve Hatidze Muratova. Makedonya’da çekilmesi ve Makedon yapımı bir belgesel olmasının yanı sıra, Honeyland (Bal Ülkesi), doğal kaynaklara ve insanoğluna karşı bakış açınızı değiştirecek kadar etkileyici bir belgesel.

En İyi Belgeseller 2020 - Honeyland (Bal Ülkesi)

One Child Nation (Tek Çocuk Cumhuriyeti)

Türü : Belgesel, Tarih
Yapım Yılı : 2019
IMDB Puanı : 7.5

One Child Nation (Tek Çocuk Cumhuriyeti) filminin konusu

Nanfu Wang ve Jialing Zhang’ın yönettiği One Child Nation (Tek Çocuk Cumhuriyeti) belgeseli, yapımcısının anne olduktan sonra, Çin’deki tek çocuk politikasının tarihini ve hiç bilinmeyen yönlerini ortaya çıkarmak amacı ile oluşturduğu bir yapım. Çin özelinde toplumsal yapıyı konu alan ve “Tek Çocuk Yasası”na yoğunlaşan One Child Nation (Tek Çocuk Cumhuriyeti) belgeseli özellikle yakın tarihi işlediği için de oldukça ilgi görmekte.

En İyi Belgeseller 2020 - One Child Nation (Tek Çocuk Cumhuriyeti)

American Factory (Amerikan Fabrikası)

Türü : Belgesel
Yapım Yılı : 2019
IMDB Puanı : 7.4

American Factory (Amerikan Fabrikası) filminin konusu

En iyi Netflix belgesellerinden biri olan American Factory (Amerikan Fabrikası) 2019 yapımı olmakla beraber 2020 yılında da oldukça popüler. Yönetmenliğini Steven Bognar ve Julia Reichert’in yaptığı filmde başrol oyuncuları Junming “Jimmy” Wang, Robert Allen ve Sherrod Brown’dur. Endüstri sonrası Ohio’da, Çinli bir milyarder terk edilmiş bir General Motors fabrikasının gölgesinde yeni bir fabrika açar ve iki bin mavi yakalı Amerikalıyı işe alır. Ancak onları yeniden eğitmeye yardımcı olmak için Çin’den getirilen yaklaşık 200 ek işçi, tüm büyüyü bozar. Çin işçi sınıfı ile Amerikan işçi sınıfı arasındaki farklılıkları ve çatışmaları ele alan American Factory (Amerikan Fabrikası) belgeseli başından sonuna kadar oldukça ilgi çekici.

En İyi Belgeseller 2020 - American Factory (Amerikan Fabrikası)

Kullanılan tüm görseller imdb.com’dan alınmıştır.

Siz hiç kaybolan şelale duydunuz mu? İşte Ekvator’un kaybolan şelalesi” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Öğren kategorisine geri dönebilirsiniz.