İtalya dendiğinde hepimizin aklına pizza ve makarna gelir. Akdeniz mutfağının en iyi örneklerini barındıran ülke, en doğal malzemelerle en sağlıklı yemekleri pişirmeye odaklanır. Öte yandan İtalya makarna ve pizzadan çok daha fazlasına sahiptir. Lezzetli İtalyan yöresel yemekleri, adeta ülkenin farklı bölgelerindeki gizli kalmış hazineleri ortaya çıkarır.

Bottarga

Bottarga aynı zamanda Sicilya havyarı olarak da bilinir. Güney İtalya’da Ağustos ve Eylül ayları boyunca barbun balığı yumurtaları toplanır. Daha sonra bu yumurtalar tuzlanır ve 6 ay boyunca kurumaya bırakılır. Sonunda makarnanın üstüne konulabilecek harika bir malzeme elde edilir. Bottarga dünyanın farklı yerlerinde de en değerli İtalyan yemeklerinden birisi olarak görülür.

Fiorentian Bifteği

Adından da anlaşılacağı üzere bu yemek Fiorentian yöresine özgüdür. Bistecca fiorentina olarak da bilinen et yemeği, Toskana bölgesinde özel olarak yetiştirilen büyük baş hayvanların T-bone etinden yapılır. Et doğrudan ızgaraya konularak 5 dakika boyunca pişirilir. Pişirme sırasında herhangi bir malzeme eklenmez.

En Leziz İtalyan Yöresel Yemekleri - Fiorentian Biftegi

Polenta

İtalyan yöresel yemekleri dediğimizde polentadan bahsetmeden geçmek olmaz. Polenta ülkenin kuzey bölgelerinde sıklıkla tüketilen bir yemektir. Mısır irmiğinden hazırlanan polenta, özellikle soğuk kış günlerinin vazgeçilmezi haline gelir. Hazırlama aşamasında ise mısır irmiği, su, tuz ve tereyağı ile pişirilir.

En Leziz İtalyan Yöresel Yemekleri - Polenta

Osso Buco

Osso Buco bir tür et yemeğidir. Milan şehri bu yemeğin kendi yörelerine ait olduğu iddia etse de Lombardia bölgesinde de bu yemeğin farklı çeşitleri bulunur. Biftek, ağır ateşte ağızda dağılacak kıvama gelene kadar pişirilir. Geleneksel olarak limon kabuğu rendesi, sarımsak ve maydanoz da etin pişirme sürecine dahil olur. Pişirilen et tek başına servis edilebileceği gibi risotto üstünde de sunulabilir.

En Leziz İtalyan Yöresel Yemekleri - Osso buco

Focaccio

Bir tür ekmek olan focaccio, İtalyan yöresel yemekleri arasında en popüler lezzetlerden biri olarak sayılabilir. Her ne kadar İtalyan mutfağında ekmek önemli bir yere sahip olsa da focaccio sıradan bir etmek türü değil. Hatta Toskana bölgesinin bu özel tadı, başlı başına bir ana yemek olarak bile kabul edilebilir. Ekmeğin hamuru pizza hamuruna benzer. Üstü biberiye, kabak, peynir ve zeytinle süslenir. Sardinya bölgesinde hazırlanan focaccio ise ekmekten çok pide görünüme sahiptir.

En Leziz İtalyan Yöresel Yemekleri - Focaccio

Gelato

Normal dondurmadan farklı olan gelato, İtalyan yöresel yemekleri arasında tatlılar kategorisinin bir numaralı lezzetlerindendir. Geleneksel dondurma yerine daha kremamsı bir tada sahiptir; hem İtalyanlar hem de turistler tarafından çok sevilir. İtalya’nın her köşesinde farklı aromalara sahip gelato bulmanız mümkün.

En Leziz İtalyan Yöresel Yemekleri - Gelato

Digestivo

İtalyanlar için yemek kadar yemeği hazmetmek de önemli. Bu nedenle yemekleri sindirmek için hazırlanan özel karışımlar İtalya’nın vazgeçilmezlerinden. Digestivo farklı içki türleri ve bitkilerle hazırlanıp ağır bir yemekten sonra tüketilir. Genellikle yağlı et yemeklerinden sonra içilse de pizza ve makarna yemeklerinden sonra da tercih edilebilir.

En Leziz İtalyan Yöresel Yemekleri - Digestivo

Buzdolabı kokusu nasıl önlenir?”  başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Keşfet kategorisine geri dönebilirsiniz.