Bir şaheser, bir sanatçının tekil bir vizyonunun, birkaç yıl sürebilen özenli bir çabayla birleşmesi sonucu ortaya çıkar. Sanat, özünde paha biçilemezdir, ancak bir ressamın ürettiği eserler koleksiyoncular arasında muazzam bir parasal değere sahiptir. Hatırlayacağınız üzere, sizler için daha önce gelmiş geçmiş en ünlü tablolardan bahsetmiştik. Bu yazımızda da, şu zamana kadar satılmış en pahalı tablolara değiniyoruz!

En Pahalı Tablolar

Francis Bacon’dan Lucian Freud’un Üç Çalışması – 142.4 milyon dolar

İrlanda doğumlu ressam Francis Bacon, hem arkadaş hem de profesyonel bir rakip olan sanatçı arkadaşı Lucian Freud’u onurlandırmak için bu keyifli eseri yarattı. Ünlü nörolog ve psikanalistin torunu Freud, 1945’te Bacon ile tanıştı ve ikisi birbirini birçok kez resmetti. Bacon aslında Freud’un iki triptikini üretmiş, ancak ilki 1992’den beri görülmemiştir. Bunlardan ikincisi, 2013’te satılan en pahalı tablo oldu.

En Pahalı Tablolar

 

Adele Bloch-Bauer II’nin Gustav Klimt’in Portresi – 150 milyon dolar

Sembolist ressam Gustav Klimt, 20. yüzyılın başlarında Viyana sanat dünyasının önde gelen isimlerinden biriydi ve Japon sanatının üslubundan ve yöntemlerinden ilham aldı. Bu etki, yakın arkadaşı ve sanatın hamisi Adele Bloch-Bauer için yaptığı iki portreden ikincisi olan resme de yansıdı. Her iki resim de II. Dünya Savaşı sırasında çalınan sanat eserleri arasındaydı, ancak neyse ki kurtarıldı. 2006 yılında, resim Oprah Winfrey tarafından 88 milyon dolara satın alındı ve on yıl sonra isimsiz bir alıcıya 150 milyon dolara sattı.

 

En Pahalı Tablolar

 

Roy Lichtenstein’den “The Masterpiece” – 165 milyon dolar

“The Masterpiece”, 1950’lerde başlayan ve canlı renk kullanımları ve şakacı bir mizah anlayışıyla karakterize edilen bir sanat hareketinin parçası olan pop sanatçısı Roy Lichtenstein’ın birkaç çalışmasından biridir. The Masterpiece, birçok eseri gibi, Ben-Day noktaları ve konuşma balonları da dahil olmak üzere çizgi romanlardan ve şeritlerden stilistik öğeler alır. Daha yakın yıllarda, bu tür bir sanat sorgulandı, ancak çoğu kişi işin arkasında birkaç anlam katmanı olduğuna inanıyor.

En Pahalı Tablolar

Maerten Soolmans ve Oopjen Coppit’in Sarkıt Portreleri, Rembrandt – 180 milyon dolar

1634’te Hollandalı usta, düğünleri vesilesiyle genç bir çiftin portresini yapmakla görevlendirildi. Her ikisi de Amsterdam seçkinlerinin bir parçasıydı ve Oopjen Coppit, şehirdeki birçok talip tarafından aranan isimdi. Bu ikiz resimler, Rembrandt tarafından yapılan tam boy portrelerin sadece iki örneği olmaları bakımından olağanüstüdür. Çiftin evliliğinin durumu tarih kitaplarında yer almasa da, resimleri yapıldıkları günden beri ayrılmaz bir ikili. Louvre ve Rijksmuseum tarafından ortak bir proje olarak satın alındılar ve bugüne kadar hiç ayrılmadılar.

 

En Pahalı Tablolar

No.6 (Mor, Yeşil ve Kırmızı) Mark Rothko – 186 milyon dolar

Kesinlikle bu listedeki en sıra dışı resimlerden biri olan No.6, 1951’de Letonyalı-Amerikalı sanatçı Mark Rothko tarafından boyandı ve tamamen büyük renk sıçramalarından oluşuyor – özellikle menekşe, yeşil ve kırmızı. Ancak bu, soyut dışavurumculuk alanında çalışan eserlerinin tipik bir örneğidir. Bu tablonun en dikkat çekici yönü, Rus milyarder Dmitry Rybolovlev ile müşterilerini fazla ücret ödeyerek dolandırdığı iddia edilen İsviçreli sanat tüccarı Yves Bouvier arasında devam eden bir hukuk mücadelesi olan, Bouvier Affair’de adı geçen 36 sanat eserinden biri olmasıdır.

Kasırgalar Neden Güçleniyor” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Öğren kategorisine geri dönebilirsiniz.