Birçok kişi tarafından dünyanın en güzel çeşmesi olarak kabul edilen Trevi, Roma’nın en ünlü ve en büyük çeşmesidir. 20 metre genişliğinde ve 30 metre yüksekliğindeki bu çeşme Piazza di Trevi’de (Trevi Meydanı) bulunur. Bir zamanlar Antik Roma’nın su kaynağı olarak hizmet veren su kemerlerinden biri olan ve daha önce Aqua Virgo olarak bilinen, Acqua Vergine’ye giden üç yol kavşağının son noktasında yer alır. Muhteşem bir tarihe ev sahipliği yapan Roma’ya yolunuz düşerse, Trevi Çeşmesi’ni ziyaret etmeden geri dönmeyin deriz!

Bir bütün olarak değerlendirilen çeşme ve meydan, farklı tarihi dönemlerin bir arada var olduğu, güzel sanat mirasının eşsiz bir uyum içinde yaşadığı şehrin ruhunu çok iyi özetler. Trevi Çeşmesi barok, etrafındaki binalar ise rokoko ve neo-klasik tarzdadır.

Meydana açılan dar sokakların birinden buraya geldiğinizde, mermer kompleksi üzerinde akan ve havzada birleşen suların yumuşak sesi ile karşılanırsınız. Palazzo Poli denilen yapının arka tarafına inşa edilen çeşmenin ani görüntüsü oldukça ilgi çekicidir. Buraya gitmek için hangi caddede yürümeye karar verirseniz verin, çeşmenin güzelliği ancak meydana geldiğinizde ortaya çıkar. İlk bakışta Trevi meydanı, anıtın güzelliğini barındıramayacak kadar dar görünür, ancak burada birkaç dakika durduğunuzda, bu büyülü ve samimi atmosferin tadını çıkarmaya başlarsınız.

En Romantik Dilek: Trevi Çeşmesi

Trevi Çeşmesi Efsanesi

Peki, neden çeşmenin önünde her zaman suya bozuk para atan ve fotoğraf çeken insanlar vardır?

1954’te “Aşk Çeşmesi” filmiyle başlayan efsane şu şekildedir:

  • Çeşmeye bir bozukluk atarsanız Roma’ya tekrar gelirsiniz.
  • İki bozukluk atarsanız çekici bir İtalyan’a aşık olursunuz.
  • Üç bozukluk atarsanız tanıştığınız kişiyle evlenirsiniz.

İstenilen etkiyi elde etmek için bozuk parayı sağ elinizle sol omzunuzun üzerinden atmalısınız.

Buradan akan suyun iki adı vardır: Virgin Waters ve Trevi.

İlki, susuz kalmış askerlere baharın kaynağını gösteren genç bir Romalı kız hakkındaki eski bir efsaneye gönderme yapar; başlangıçta Trebium olarak adlandırılan Trevi ise bölgenin eski adından türemiştir.

Bu arada bu tarihi çeşme ile ilgili çok ilginç bir istatistik mevcut; çeşmeden toplanan madeni paranın toplamı yıllık bir milyon Euro civarında. 2007’den beri bu para, yardım amaçlı kullanılıyor.

Japonya kültürünü keşfedelim” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Keşfet kategorisine geri dönebilirsiniz.