Dünyanın en tuhaf egzotik meyveleri nelerdir? Hangi meyvelerin tuhaf olduğunu ve hangi meyvelerin olmadığını kim tanımlayabilir ki? Bir kişiye tuhaf görünen veya tadı tuhaf gelen şey, dünyada başka birinin en iyi aşina olduğu şey olabilir. Yani dememiz o ki, her şey dünyanın neresinde yaşadığınıza ve hangi kültürde yetiştirildiğinize bağlıdır.

Bu yazımızda sizler için Batı perspektifinden dünyanın en tuhaf egzotik meyveleri olarak kabul edilebilecek meyvelerin listesini hazırladık. En tuhafını görmek için sonuna kadar okuyun!

Buda’nın Eli

En Tuhaf Tropikal Meyveler - Budanın Eli

Buda’nin Eli” el şeklinde bir meyvedir, tabanından da parmak benzeri çıkıntılar uzar. Açık morumsu çiçekleri ve kokusuyla bilinir; genellikle dini adaklar için kullanılır. Bu yüzden “Buda’nın eli” şeklinde adlandırılmıştır.

Meyve susuz ve etsiz olduğu için tek başına yenilmez. Genellikle küçük parçalar halinde dilimlenerek salata içinde tüketilir. Aynı zamanda şeker olarak da kullanılabilir. Hem Japonya’da hem de Çin’de, Buda’nın eli meyvesi, kıyafetlerin ve odaların hoş kokması için sıklıkla tercih edilir.

Mucize Meyve

En Tuhaf Tropikal Meyveler - Mucize Meyve

Bu meyveyle ilgili tuhaf olan şey, görünüşü değil, daha çok sonrasındaki etkileridir. Meyvenin kendisi düşük şeker içeriğine sahiptir, ancak yedikten sonra ekşi yiyeceklerin tadı tatlı olmaya başlar. Örneğin, bu meyveden sonra limon yediğinizde ekşi değil tatlı bir tat alırsınız.

Bu garip etki, tat tomurcuklarının ekşi yiyecekleri tatlı olarak algılamasına neden olan ve meyvelerde bulunan miraculin isimli bir proteinden kaynaklanmaktadır. Bu etki protein maddesi tükürükle akıp gidene kadar, yaklaşık bir saat sürer.

Başlangıçta Batı Afrika’dan gelen mucize meyveler bugün Gana, Porto Riko, Tayvan ve Güney Florida’da da yetiştirilmektedir.

Boynuzlu Kavun

En Tuhaf Tropikal Meyveler - Boynuzlu Kavun

Bu meyve, yetiştirilen en erken kavun olarak kabul edilir. Olgunlaştığında, salatalığa benzer tadı olan yeşil, jöle benzeri bir ete ve sarı-turuncu bir kabuğa sahiptir. Dokusu ve şekli nedeniyle yemekler için popüler bir dekoratif öğe olarak kullanılır.

Jabuticaba

En Tuhaf Tropikal Meyveler - Jabuticaba

Brezilya’ya özgü olan jabuticaba meyvesi, büyüme şekliyle ilgili tuhaf bir özelliğe sahiptir. Bu meyveler doğrudan ağacın gövdesinden ve dallarından büyürler!

Meyvenin kabuğu morumsu siyahtır, tadı da sıradan üzümler gibidir. Buna mukabil 3-4 cm’lik çapıyla üzüme kıyasla daha büyüktür. Her meyvede 1-4 adet çekirdek bulunur. Genellikle üzüm gibi taze olarak yenir, ancak meyve suyu, jöle, reçel hatta şarap ve likör halinde kullanımı da yaygındır.

Deve Tabanı

En Tuhaf Tropikal Meyveler - Deve Tabanı

Deve tabanı Meksika’da yetiştirilir. Mısır başağı gibi görünür ve altıgen pullarla kaplıdır. Yaklaşık 25 santimetre uzunluğunda ve 3-4 santimetre çapındadır. Doku ve tat olarak ananasa benzeyen deve tabanının etine ulaşmak için pullarının çıkarılması gerekir.

Aguaje Meyve

En Tuhaf Tropikal Meyveler - Aguaje Meyve

Aguaje meyvesi, Peru’da “Aguaje Hurması” olarak bilinir ve “Moriche Palmiyesi” adı verilen bir palmiye ağacında yetişir. Kestane rengindeki ve parlak pullu bu meyvenin eti sarı renktedir. Yüksek C vitamini içeriği ile dikkat çeker. Perulular, meyvenin güzelliğe katkı sağlayacak özelliklere sahip olduğuna inanır. Bu nedenle, aguaje kapsülleri Peru’da bir nevi güzellik malzemesi olarak satılmaktadır.

Noni

En Tuhaf Tropikal Meyveler - Noni

Noni meyvesi garip görünebilir, ancak modern sağlık meraklıları onu süper meyve olarak nitelendirir. Meyvenin kendisi, yaprakları ve kökleri iyileştirici özelliklere sahiptir, bu yüzden birçok toplumda “Noni”, regl krampları, bağırsak sorunları, diyabet, karaciğer hastalığı ve idrar yolu enfeksiyonu gibi rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılır.

Ekmek Ağacı

En Tuhaf Tropikal Meyveler - Ekmek Ağacı

Ekmek ağacı Güneydoğu Asya’da ve Pasifik Okyanusu adalarının çoğunda bulunur.
Parlak yeşil renkli ekmek ağacı meyvesi oldukça büyüktür (yaklaşık bir futbol topu büyüklüğündedir). Nişasta bakımından zengindir ve olgunlaştıkça nişasta, şekere dönüşür. Pişirildiğinde, kıvamı ve tadı taze pişmiş ekmeğe benzer; adını da buradan almıştır.

Güveyfeneri

En Tuhaf Tropikal Meyveler - Güveyfeneri

Bu meyve çok küçük bir domatese benzer. Bununla birlikte, bu meyvenin ilginç yanı, onun begonvil çiçeğine benzemesine neden olan bir kağıt kabuğu ile kaplı olmasıdır. Kabuk soyulduktan sonra minik meyve ortaya çıkar. Bitki, üzerindeki şekli nedeniyle Çin feneri olarak da adlandırılır. Güveyfeneri domates gibi yenebilir. Salatalarda ve tatlılarda kullanılır, reçeli ya da jölesi yapılabilir.

Çikolata Sarmaşığı

En Tuhaf Tropikal Meyveler - Çikolata Sarmaşığı

Çikolata sarmaşığı Çin, Tayvan ve Japonya’da bulunur; ancak meyve Japonya’da daha popülerdir. Japonca “akebi” olarak adlandırılan bu meyve, avuç içi büyüklüğündedir ve içinde beyaz, parmak benzeri eti koruyan mor bir kabuk vardır. Et, çok sayıda küçük, yenilebilir siyah tohum içerir.
Akebi yani çikolata sarmaşığı Japonya’da özel bir meyve olarak kabul edilr ve özel yemekler pişirmek için kullanılır. Tadı hafif tatlıdır.

Durian

En Tuhaf Tropikal Meyveler - Durian

Tüm tuhaf meyvelerin annesi, ya da bir başka deyişle dünyadaki tüm enteresan meyvelerin kraliçesi! Bu kesinlikle insanoğlunun, büyüklüğü, şekli, içeriği, dokusu, aroması ve tadı bakımından bildiği en tuhaf meyvedir. . . Özellikle kokusu!

Durian adı, Malayca ve Endonezce’de “dikenler” anlamına gelen “duri” kök kelimesinden gelir. Her yeri dikenlidir ve yaklaşık bir hindistancevizi büyüklüğündedir. Şekli düzensizdir. Boyutu da standart değildir; 0,5 ile 3 kg arasında herhangi bir ağırlıkta Durian bulabilirsiniz.

Şekli ve boyutu gibi dış kabuğun rengi de yeşilden açık kahverengiye kadar değişebilir. Üstelik meyvenin et dokusu kuru ve pürüzlüden, pürüzsüz ve nemliye kadar değişkenlik gösterir. Hatta et rengi bile değişkendir; beyazımsıdan sarımsı ya da kırmızımsıya kadar değişik renklerde Durian görebilirsiniz. Ve belki de en büyüleyici olanı, lezzeti bile bir duriandan diğerine değişebilir.

Meyveler olgunlaştıktan sonra sabahın erken saatlerinde güneş doğmadan önce kendiliğinden yere düşer. Durianın eti bölümlere ayrılmıştır. Her bölümün içinde yenmeyen bir tohum bulunur. Dünyanın en iyi durianları ise Penang’da yetişir!

Kullanılan tüm görseller tr.wikipedia.org, commons.wikimedia.org ve milliyet.com.tr adresinden alınmıştır.

En romantik dilek: Trevi çeşmesi” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Keşfet kategorisine geri dönebilirsiniz.