Avrupa’da 14. yüzyıldan 17. yüzyıla kadar olan dönem Rönesans olarak adlandırılır; klasik öğrenme ve bilgeliğin yeniden doğuşuna veya canlanmasına işaret eder. Rönesans, Avrupa medeniyetinin birçok noktasında gelişme imkanı bularak özellikle sanat, din, edebiyat ve politika alanlarına dokunur, doğaya dair artan bir farkındalığa işaret eder. Rönesans dönemi, bugün hala saygı duyulan birçok efsanevi sanatçının bazı görkemli eserlerine şahitlik etmiştir.

Rönesans döneminin en ünlü ve önemli tabloları ise aşağıdaki gibidir:

Mona Lisa

En Ünlü Rönesans Tabloları - Mona Lisa

Leonardo Da Vinci’nin Mona Lisa’sı, tarihin en ünlü ve tanınmış tablolarından biridir. Mona Lisa’nın esrarengiz gülümsemesi nedeniyle belki de en çok tartışılan resmidir. Çalışmanın en önemli özelliği, Mona Lisa’nın gözleridir. Şöyle ki, görüş açısını değiştirseniz bile Mona Lisa’nın gözleri hep sizi takip ediyormuş gibi görünür. Paris’teki Louvre Müzesi’nde sergilenenen resim ahşap üzerine yağlı boya ile yapılmıştır.

Primavera

En Ünlü Rönesans Tabloları - Primavera

Primavera İtalyanca’da bahar anlamına gelir ve orijinal adı Alessandro di Mariano Filipepi olan Sandro Botticelli’nin bir tablosudur. Resim aynı zamanda ‘Bahar Alegorisi’ olarak da bilinir. Botticelli’nin bu sanat eserini 1482 civarında yarattığı ve Rönesans sanatının en önemli örneklerinden biri olduğu söylenir.

Birçok kişi resmi yorumlamaya çalışmış, bazıları bunun efsanevi bir alegori olduğunu söylemiş, bazıları da mevsimin bahara dönüşmesiyle ilgili olduğunu ifade etmiştir. Bu resim, renk kullanımı ve farklı yorumlanması nedeniyle oldukça popülerdir. Baharın, aşkın ve ileri görüşün bir arada bulunduğu Primavera dünyadaki en tartışmalı tablo olarak da bilinir.

Adem’in Yaratılışı

En Ünlü Rönesans Tabloları - Ademin Yaratılışı

1512’de resmedilen “Adem’in Yaratılışı”, Michelangelo’nun ikonik resimlerinden biridir. Sistine Şapeli’nin tavanında yer alır. Tüm zamanların en çok kopyalanan resimlerinden biri olmasına rağmen, Mona Lisa’nın gölgesinde kalarak dünyanın en popüler ikinci eseri olarak nitelendirilir. Resim, Tanrı’nın ve Adem’in birbirine dokunmanın eşiğinde olan elini tasvir ettiği için insanlığın sembolü haline gelmiştir.

Son Akşam Yemeği

En Ünlü Rönesans Tabloları - Son Akşam Yemeği

1498 yılında tamamlanan ve Leonardo Da Vinci’nin en iyi eseri olarak kabul edilen “Son Akşam Yemeği”, Rönesans döneminin önemli bir tablosudur. Resim, son akşam yemeğinde öğrencileriyle birlikte İsa’yı göstermektedir. Renk, ışık ve anatominin zekice kullanımıyla dikkat çeken resim aynı zamanda birçok tartışma ve varsayıma da konu olmuştur. Birçoğu İsa’nın sağında oturan kişinin Magdalalı Meryem olduğunu ileri sürer ve İsa ile sağdaki kişi arasındaki V şeklinin önemine dikkat çeker. Paganlarda kadın sembolü olan V harfi resimde oldukça net bir şekilde verilmiştir. Son Akşam Yemeği, Leonardo Da Vinci’nin başyapıtlarından biridir.

Atina Okulu

En Ünlü Rönesans Tabloları - Atina Okulu

Atina Okulu Raffaello Sanzio tarafından 1511’de yapılmış, Vatikan’daki Apostolik Sarayı’nın duvarlarındaki dört ana freskten biridir. Dört fresk, felsefe, şiir, ilahiyat ve hukuku simgelemektedir. Resim felsefeyi sembolize eder çünkü resmin merkezinde Aristoteles ve Platon bulunur. Yunan Felsefesinin en güzel döneminin bir temsili olan bu resim, Rönesans’ın klasik ruhunu da mükemmel bir şekilde yakalar.

İhanetin Öpücüğü

En Ünlü Rönesans Tabloları - İhanetin Öpücüğü

Giotto di Bondone tarafından 1306 yılında yapılmış olan bu resim, İsa’yı öperek onu Romalı askerlerle özdeşleştiren Judas Iscariot’un İsa’ya ihanet ettiği anı tasvir eder. Scrovegni Şapeli, Giotto di Bondone’nin fresk döngüsüne ev sahipliği yapmaktadır ve İhanetin Öpücüğü, döngünün en ünlü tablosudur. Pek çok eleştirmen Giotto’nun bir dahi olduğuna ve hiçbir sanatçının bu eserden daha güzel ve daha anlamlı bir resim yaratamayacağına inanır. Ustalığı, o ihanet sahnesinde İsa ve Judas’ın ifadesini yakalama biçiminde belirgindir.

Kıyamet Günü

En Ünlü Rönesans Tabloları - Kıyamet Günü

Michelangelo Buonarroti’nin 1541 yılında tamamladığı bu tablo, Vatikan Şehrindeki Sistine Şapeli’nin sunak duvarında yer alır. Resim, Tanrı’nın tüm insanlığı yargılayacağı gün olan İsa’nın ikinci gelişi hakkındadır. Michelangelo, azizlerle çevrili merkezde İsa’yı resmetmiştir. Resmin üst kısmı ölülerin cennette dirilişini, alt kısmı ise günahkarların cehenneme inişini göstermektedir. Renklerin kullanımı ve mükemmel fırça işçiliği, bu tabloyu dünyadaki en saygın tablolardan biri yapar.

Sistin Meryemi

En Ünlü Rönesans Tabloları - Sistin Meryemi

Sistin Meryemi, halk arasında Raphael olarak bilinen Raffaello Sanzio tarafından 1512’de yapılmıştır. Resim, Meryem Ana’nın elindeki bebek İsa’yı tasfir eder; Meryem Ana’nın her iki yanında Aziz Barbara, Aziz Sixtus bulunurken altında da iki melek yer alır. Bu, Raphael’in en ünlü eserlerinden biri olmakla beraber Rönesans’ın da önemli bir tablosudur.

Meryem’in Göğe Yükselişi

En Ünlü Rönesans Tabloları - Meryem’in Göğe Yükselişi

Basilica di Santa Maria Gloriosa dei Frari’deki yüksek sunak, Titian olarak da bilinen Tiziano Vecellio’nun bu tablosunun bulunduğu yerdir. Bu resim Titian tarafından, ilk yıllarında yapılmış ve resimde canlı renkler kullanmıştır. Tablo, Meryem Ana’nın cennete yükselişini anlatır. Titian, Meryem Ana’yı, havariler onu yerden göğe vedalarken, Tanrı’nın kırmızı elbiseli Meryem’e baktığı şekilde resmetmiştir.

Afrodit’in Doğuşu

En Ünlü Rönesans Tabloları - Afrodit’in Doğuşu

1485’te yapılan bu resim, Tanrıça Afrodit’in (diğer adıyla Venüs) Kıbrıs adasına varmasını gösterir. Afrodit bu resimde deniz kabuğunun üzerinde duran saf ve olgun bir kadın olarak tasvir edilmiştir. Botticelli, Afrodit’in her ayrıntısına özenmiştir. Bu resim, çıplaklığın resimlerde konu olduğu bir dönemde yapılmış ve bu nedenle onu Rönesans’ın önemli bir eseri haline getirmiştir.

Kullanılan tüm görseller wikipedia.org adresinden alınmıştır.

Bir yeraltı tanrıçası: Persephone” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Keşfet kategorisine geri dönebilirsiniz.