Floransa, dünyanın her köşesinden turist çeken bir şehirdir. Herkes Uffizi galerilerine ve ünlü Ponte Vecchio köprüsüne gitmeden önce Duomo’yu görmek ve Davut heykeline bakmak ister. Her ne kadar kalabalık olsa da buna değer! Müzeler, pazarlar ve şehirdeki en eski dondurmacılardan biri olan alışveriş merkezlerine kadar bu İtalyan şehir herkesi büyüleyecek cazibeye sahip!

Arno’da kürek çekmeye veya şehir merkezinde leziz makarnaları yemeye başlamadan önce şunu bilmelisiniz: İtalyan ekonomistler tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırma, bugün Floransa’daki ailelerin oldukça zengin olduğunu ortaya çıkardı. Ufuk çizgisine hala 15. yüzyıldan kalma Santa Maria del Fiore kubbesi hakim, en iyi oteller, eski villalar ve müzeler ise dünyaca ünlü sanat eserleriyle doludur. Ancak Floransa sadece Rönesans’tan ibaret değildir. Burada sizi baştan çıkaracak pek çok şey var!

Floransa Katedrali

Daha çok Duomo di Firenze olarak bilinen bu katedral şehrin en önemli parçasıdır.

Muhtemelen bu ünlü katedral hakkında bir şeyler duymuşsunuzdur. Floransa Katedrali, 1881 yılına kadar dünyanın en büyüğüydü ve 463 basamağı ve bazı dar alanları umursamadığınız sürece, yapının en tepesindeki fenere tırmanmak sizi Floransa’nın merkezindeki en yüksek noktaya götürür. Eğer hala gücünüz varsa buna ek olarak şehrin ve Duomo’nun bir başka muhteşem manzarasına şahit olacağınız Giotto’nun Çan Kulesi’ne gidin.

Uffizi

Botticelli’nin en güzel parçalarından biri olan Venüs’ün Doğuşu burada! Fakat zamanınızın tümünü muhteşem Venüs’e bakarak harcamayın çünkü daha görülecek yüzlerce ikonik eser var. At nalı şeklindeki galeride gezinmek ve kaçırılmaması gerekenlere göz atmak için en az üç saat ayırmanızı öneririz. Ayrıca, mekanın kendisi mimari açıdan oldukça büyüleyici: 16. yüzyılda inşa edilmiş ve İtalyan ressam Giorgio Vasari tarafından tasarlanmış bu galeri tümüyle klasik tasarıma katkıda bulunuyor.

Akademi Galerisi

Burası Michelangelo’nun ünlü sanat eserinin evi. İtalyanca Galleria dell’Accademia’da çoğu şehirde bulacağınızdan daha fazla tarihi sanat eseri olmasına rağmen, bu müze özellikle David’i sergilemek için yapılmış gibi görünüyor. 26 yaşındaki Michelangelo’nun 500 yıl önce terk edilmiş tek bir mermer bloktan oyduğu ve kolundaki damarlara kadar detaylandırdığı sanat eserini kendi gözlerinizle görmek paha biçilemez! Burası Floransa’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Her ne kadar sıra beklemenizi gerektirse de David’le özçekim yapmaya değecek!

Michelangelo Meydanı

Tüm Floransa’yı görebileceğiniz nadir yerlerden biri. İtalyanca Piazzale Michelangelo mahallesinin çevresinde, hediyelik eşyalar ve sokak çalgılarıyla dolup taşan arabaların yanı sıra rakipsiz ve muhteşem bir manzara bulacaksınız.

Floransa’da Bir Gezi

Mercato Centrale

Şehir merkezindeki fast food mekanları yerine 19. yüzyıla ait Mercato Centrale’ye gidin. Burada, turistler kadar yerli halkın da uğrak yeri olan zemin katında şarap, meyve, et, balık, peynir, yağ ve baharat satan satıcılar bulacaksınız. Üst kattaki yemek alanı, ne yiyeceğine asla karar veremeyenler için harika bir yerdir. Taze makarnalar, et veya vejeteryan burgerler, pizza, köfte, trüf barı, kızarmış balık, soğuk etler ve gelato… Damak zevkinize uyacak bir şeyler bulacağınızdan eminiz!

Giardino Bardini

Biraz yeşilliğe ihtiyacınız varsa ve kalabalığı geride bırakmak istiyorsanız, buraya gidin! Bardini’nin iki girişi vardır, biri San Niccolò semtinde Ponte alle Grazie’nin hemen yanında ve diğeri Costa San Giorgio’da. Zeytinlik içinde yürüyün, muhteşem mor salkım kemerinin çiçek açtığı Nisan ayında burayı ziyaret edin. Daha da iyisi, barok merdivenin tepesinde, şehrin manzarasını bulacaksınız, oradaki güzel küçük barda bir kadeh şarap yudumlarken bunun tadını çıkarabilirsiniz.

Vecchio Sarayı

Vecchio Sarayı muhteşem sanat eserleri ve fresklerle çevrili odalarla dolup taşıyor. Bu müzede Dante’nin ölüm maskesini görebilir ve sizi sarayın içine inşa edilmiş gizli geçitlerden geçirecek bir tura çıkabilirsiniz. Ziyaretiniz sırasında kuleye kesinlikle çıkın. Tepeye çıkarken, binanın önündeki meydanda ünlü Savonarola’nın idam edilmeden önce tutulduğu hapishane hücrelerini görebileceksiniz.

Türk Edebiyatının En İyileri” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Öğren kategorisine geri dönebilirsiniz.