Gaziantep, Türkiye’nin güneydoğu bölgesinde bulunan, gezip görülmesi gereken yerlerden biridir. Bu tarihi şehir, yenilenmiş Selçuklu ve Osmanlı binaları ile tanınır ve Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi de dahil olmak üzere birçok müzeyi içerisinde barındırır. Yemeklerinin cazibesinden bahsetmiyoruz bile! Bilindiği üzere şehir, Türkiye’deki en iyi baklavayı sizlere sunar ve bu ünlü Türk tatlısını tadabileceğiniz yaklaşık 200 pastanesi vardır.

Eğer yolunuz düşerse ve bir Gaziantep gezisi yapmayı planlarsanız, gitmenizi önerdiğimiz yerler bu yazımızda!

Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi

İlk sırada bu müzenin olması şaşılacak bir durum değil! Yakınlardaki Belkıs-Zeugma arkeolojik alanında yapılan kazılar sırasında keşfedilen güzel mozaiklerin bulunduğu bu son teknoloji müze 2012’de misafirlerini ağırlamaya başlamıştır. Roma dönemine ait bu sanat eserlerinin her biri muhteşem. Bazı parçalar uzmanlar tarafından dünyadaki Roma mozaik çalışmalarının en iyi örneklerinden biri olarak kabul ediliyor. Özellikle yaşamın karmaşık ve şaşırtıcı detaylarıyla ünlü Çingene Mozaiğini görmeden etmeyin deriz.

Gaziantep Rehberi: Ziyaret Edilecek Yerler

Gaziantep Kalesi

Selçuklu döneminde, 12. ve 13. yüzyıllarda inşa edilmiş bu kale, 6. yüzyılda İmparator Justinianus komutasında inşa edilmiş daha eski bir Bizans kalesinin yerini kaplar. Kale, eski Gaziantep kentinin kuzey ucunda, M.Ö. 3500’den beri kurulduğu bilinen Tell Tell Halaf tepesinin üzerindedir. Gaziantep’te kale içindeki küçük Savunma ve Panoramik Müze, 1920 yılında şehri Fransızlara karşı savunan yerlilere adanmıştır.

Gaziantep Arkeoloji Müzesi

Gaziantep Arkeoloji Müzesi, Zincirli, Karkamış ve Sakçagözü de dahil olmak üzere çevredeki kazılarda bulunan kalıntıları sergiliyor. Küçük bir koleksiyona sahip ancak tarih severler, özellikle Karkamış sergilerinden Hitit kalıntıları için burayı bir kez daha ziyaret etmek isteyebilirler! Karkamış sit alanı ilk olarak I. Dünya Savaşı yıllarında bir British Museum ekibi tarafından kazılmıştır ve bu alandan sorumlu iki arkeologdan biri de Arabistanlı Lawrence’ın savaştaki başarılarıyla ününü keşfeden TE Lawrence’tır. Ayrıca burada Doğu’dan gelen geniş bir antik mühür koleksiyonu da bulunmaktadır.

Gaziantep Rehberi: Ziyaret Edilecek Yerler

Bayazhan Gaziantep Kent Müzesi

Restore edilmiş Bayazhan binasındaki bu müze Gaziantep’in hikayesini ilginç ve eğlenceli bir şekilde misafirlerine aktarıyor. Gezdikten sonra orta avluda oturup bir kahve veya çay içebilir ya da yerel el sanatları satan tezgahlara göz atabilirsiniz. Ayrıca burası müzisyenleri ve sanatçıları ziyaret etmek için bir kültür merkezi olarak da kullanılıyor.

Gaziantep Etnografya Müzesi

Gaziantep’in yüzyıllar boyunca günlük hayatından sahnelerin özenle hazırlandığı etnografya müzesi ile şehrin mazisine dalıp gidebilirsiniz. Özellikle sergilenen Osmanlı kostümlerini kaçırmayın! Müze, kadınlara ayrılmış odaları ve konukları eğlendirmek için tasarlanmış odaları ile orijinal görünümünü koruyan, güzel bir şekilde restore edilmiş Osmanlı konağında yer almaktadır. Odalar arasında bir gezinti, Osmanlı yaşam tarzını daha yakından tanımanızı sağlar.

Gaziantep Rehberi: Ziyaret Edilecek Yerler

Emine Göğüş Mutfak Müzesi

Bir Türk’e Gaziantep dediğinizde ilk aklına gelen yemekleri olacaktır. Bilindiği üzere Gaziantep ülkemizin mutfak başkentlerinden biri, bu nedenle yemeklerine adanmış bir müzeye ev sahipliği yapması şaşırtıcı değil! Mükemmel formatlar ve bilgi panoları, Gaziantep’in en ünlü yemekleri ile alakalı size rehberlik ediyor. Bu yemeklerin arasında elbette şehrin baklavasının yanı sıra bol baharatlı çok sayıda lezzetli yemek bulunuyor.

Gaziantep Tahmis Kahvesi

Gaziantep’te yapılacak şey çok! Eğer günün sonunda bu muhteşem görsel şölenin ardından yorgunluğunuzu atmak için bir yer arıyorsanız Tahmis Kahve’sini ziyaret edebilirsiniz. Bu asırlık mirasta tarihe bir kez daha şahit olabilir, meşhur dibek kahvesinin tadına bakabilirsiniz. Huzur dolu bir mola ile gezinizi taçlandırın!

Tüm Dünyada En Sevilen Kore Dizileri” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Eğlen kategorisine geri dönebilirsiniz.