Amalfi Sahili’ne bir baktığınızda, yeryüzünde cenneti bulduğunuzu düşünebilirsiniz. Bu, İtalyan sahil şeridinin büyüleyici yollarından geçen 5 milyon yıllık ziyaretçi üzerinde sahip olduğu türden büyüleyici bir etkidir.

İtalya’nın Campania bölgesinde yer alan bu UNESCO Dünya Mirası alanı, 34 mil uzunluğundaki görkemli araziyi kapsar; Gökyüzü kadar yüksek kıyı kayalıkları, canlı bitki örtüsü ve rengarenk kasabaları, Akdeniz’in silahsız turkuaz sularıyla yan yana yaşıyor ve en deneyimli gezginleri bile büyüleme gücüne sahip!

Detaylarıyla inceleyecek olursak, İtalya’nın Amalfi Kıyısı (La Costiera Amalfitana), Napoli’nin güneyinde, Campania’da güzel ve ünlü bir dağlık sahil şerididir. Napoli Körfezi’nin güney ucu, CapriGörülmesi Gereken Yerlerden: Amalfi Kıyısı Adası’na doğru uzanan sarp ve kayalık bir yarımadada uzanır. Bir başka önemli turistik yer olan Sorrento, yarımadanın kuzey kıyısından Napoli’ye doğru bakar. Yarımadanın güney tarafı, uçurumlara sarılmış pitoresk köyler ve kasabalarla bezelidir; Amalfi Sahili olarak bilinen şey tam olarak budur.

Tehlikeli bir şekilde denizin üzerinde yığılmış bu balıkçı köyleri, yıllardır İtalya’nın başlıca turistik cazibe merkezlerinden biri olmuştur. Günümüzde bölgenin ana endüstrisi turizmdir ve şaşırtıcı sayıda otel küçük kasabaların kısıtlı alanlarına sıkıştırılmıştır. Yabancı turistlere yemek hizmeti vermeye alışkın olan bölge, çok çeşitli restoranlar, barlar, butikler, tekne gezileri sunmaktadır.

Fiyatlar genel olarak yüksek olsa da bölgede uygun fiyatlı seçenekler de bulunmaktadır. Bazı ziyaretçiler, özellikle yaz mevsiminde bölgeyi aşırı gelişmiş ve aşırı kalabalık buluyor, ancak birçok küçük butik, seramik dükkanları ve turistler için düzenlenen karşılama, kıyı şeridinin cazibesinin bir parçası. Manzaralar inkar edilemez bir şekilde nefes kesicidir ve ana yoldan ve turistik noktalardan uzakta, daha önceki ziyaretçileri büyüleyen huzuru keşfedebilirsiniz.

Sahildeki ana şehir, elbette Amalfi’dir ve bu, bölgeyi keşfetmek için iyi bir başlangıçtır. Diğer popüler destinasyonlar Ravello ve Positano’dur. Ravello, denizin üstündeki dağlarda bulunan muhteşem bahçeleri ve klasik müzik konserleri ile oldukça popülerdir. Positano, Amalfi’nin batısındaki sahildedir ve inanılmaz derecede iyi giyimli turistlerin daha da seçkin restoranlarda yemek yemeden önce seçkin butiklerin önünden geçtiği geleneksel olarak “şık” bir tatil beldesidir.

Turizm bölgede birincil öneme sahiptir ve ana işverendir. Sonuç olarak, Amalfi’de tanıştığınız hemen hemen herkes arkadaş canlısı, yardımsever, çok iyi İngilizce konuşacak ve size yardımcı olmak için ellerinden geleni yapacaktır.

Çocuklar için Oyun Hamuru” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Eğlen kategorisine geri dönebilirsiniz.