Güneş Kremi Ne İşe Yarar?

Hayat boyunca önemli bir rol oynayan güneş, dikkat edilmediği durumda insan sağlığı için oldukça zararlı hale gelebilir. Güneş ışığında bulunan UV-A ve UV-B radyasyonları, cilt üzerinde çeşitli sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Özellikle ciltte leke ve kırışıklık oluşumuna yol açar. Aşırı radyasyona maruz kalındığı takdirde cilt kanseri gibi pek çok rahatsızlık ortaya çıkabilir.

Farklı cilt tiplerine uygun tasarlanan güneş kremlerinin en önemli faydası UV-A ve UV-B radyasyonlarına karşı koruyucu bir tabaka görevi görmesidir. Güneş kremleri sadece sıcak yaz aylarında değil, her dönemde kullanılması gereken ürünlerden biridir. Çünkü cildi canlandırır ve cildin nemli kalmasını sağlayarak cilt kuruluğu yaşanmasını önler.

Güneş kremleri;

 • Cilt kanserini önler.
 •  Yaşlanmayı geciktirir.
 •  Güneş yanıkları oluşumunu önler.
 •  Güneş lekelerine karşı savaşır.
 •  İstenmeyen leke oluşumlarını engeller.
 •  Cildi zararlı ışınlardan korur.

Güneş Kremi Ne Zaman Sürülür?

Güneş kremi kullanımı cilt için en önemli kozmetiklerden birisidir. Fakat doğru kullanılmadığı takdirde bir faydası da yoktur. Cilt, güneş kremini ancak yarım saat kadar bir süre içerisinde emer. Bu yüzden güneşe çıkmadan yarım saat önce sürülmesi önerilir. Güneş kremini sürdükten en az yarım saat sonra güneşe çıkılması gerekir. Güneş kremleri kullanıldıktan iki saat sonra genelde etkisini yitiren ürünlerdir. Bundan dolayı güneş kremini iki saatte bir yeniden sürmek gerekir.

Güneş Kremi Ne Kadar Sürülmelidir?

Güneş koruyucusu seçerken mutlaka dermatolog önerisi dahilinde cilt tipine uygun güneş kremi seçilmelidir. Yüz ve boyun bölgesi için bir çay kaşığı kadar güneş kremi sürülmelidir. Tüm vücut için iki yemek kaşığı kadar güneş kremi yeterli olur.

Cilde eşit miktarda yedirilerek sürülmesi gerekir. Terledikten ve suya girdikten sonra yenilenmeli, bulutlu havalarda da kullanılmalıdır. Güneş kremi yüz ve ellere birlikte uygulanmalıdır. Altı aydan küçük bebeklere güneş kremi sürmek uzmanlar tarafından önerilmemektedir.

Güneş Kremi Nasıl Sürülür?

 •  Güneş kremi, evden çıkmadan yarım saat önce cilde sürülmelidir.
 •  Güneş kreminin yüksek korumalı olması, cildi uzun süre koruyacağı anlamına gelmez. Bu yüzden 1.5-2 saatte bir yenilenmesi gerekir.
 •  Tüm vücut için yaklaşık olarak iki yemek kaşığı güneş kremi sürmek yeterli olur. Bu miktar tüm vücudu kremle kaplamak için uygun bir miktardır.
 •  Güneş kremi, güneşe maruz kalacak her bölgeye; sırta, kulaklara ve dizlerin arkasına sürülmelidir.
 •  Güneş kremini günde birkaç defa ciltten temizlemek gerekir. Kremden cildi arındırmak için kullanılabilecek en uygun temizleyiciler yağ içerikli temizleyicilerdir. Yağlı cilde sahip olan insanlar için endişe verici görünse de güneş kremini detaylı bir şekilde temizlemenin en etkili yolu temizleme yağlarıdır.

“Hastalık Değil Farklılık Down Sendromu” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Keşfet kategorsine geri dönebilirsiniz.