Portekiz’in başkenti olan Lizbon, çinilerle bezeli bitişik nizam eski yapılarıyla, tramvaylarıyla, yürümekten yorulunca bir kahve molası için durulan Barok dekorlu kafeleriyle, kaldırımlarda kurulan yemek masalarıyla, köşe başlarındaki çalgıcıların melodileriyle, deniz ürünleriyle ve enfes Portekiz şaraplarıyla yorulmuş ruhunuzu sakinleştirebilmek, iyileştirebilmek ve kendine getirebilmek için en doğru adrestir.

1255’ten bu yana başkent olan bu yedi tepeli şehrin adı Portekizce “Lisboa” yazılıp, “Lişbuua” şeklinde okunur.

Tarihi binlerce yıl öncesine dayanan Lizbon, Finikeliler, Romalılar, Endülüs Emevileri ve daha pek çok medeniyetin izini taşıyan bir şehirdir. 1755 yılında yaşanan büyük deprem ve tarihi kayıtlara geçen ilk büyük tsunami, şehrin hafızasına kazınan hüzünlü bir olaydır.

Bu hüzünden mi kaynaklı yoksa şehrin sokaklarına yayılan Fado ezgilerinden mi bilinmez ama Lizbon’u tanımlayan duygulardan biri de romantizmin yanında ağır bir hüzündür. Güneşin şehre ışık saçmasıyla, denizin güzelliğiyle ve sokaklarının renkleriyle bilinse de şehrin bir yanında hep hüzün vardır.

Lizbon’un Güzellikleri

  •  Tramvayla Yolculuk: Lizbon tramvayların şehridir. Nostaljik bir yolculuk için tramvayla şehrin yokuşlu, dar sokaklarını keşfedin. Yokuşlarıyla bazen yorucu olsa da yokuşların bitiminde harika noktalar keşfedebilirsiniz. Şehirle özdeşleşen o sarı tramvayları fotoğraflamak için de yokuşlar bir fırsat olabilir.
  •  Azulejo Sanatı: Azulejo, Portekiz’e özgü bir seramik sanatıdır. Bu seramik sanatını Lizbon’daki pek çok apartman, bina, kilise veya metro istasyonunun dış cephelerinde görebilirsiniz. Bu seramikler adeta şehrin renklerini oluşturmaktadır.
  •  Geleneksel Vişne Likörü Ginjinha: Lizbon’daki yerellerin ayak üstü likör içip sohbet ettikleri nostaljik ginjinha dükkanları bulunmaktadır. Bu likörlerin içleri vişne taneleriyle doludur. Bu lezzeti denemek için Rossio yakınlarındaki A Ginjinha ve Ginjinha sem Rival’e uğrayabilirsiniz.
  •  Geleneksel Pasteis de Nata Tatlısı: Pasteis de nata tatlısı şehrin neredeyse her pastanesinde satılmaktadır. Mekânların olmazsa olmaz bu tatlısını özellikle tarihi pastane olan Pastéis de Belém’de ve Manteigaria’da deneyebilirsiniz.
  •  Time Out Market: Time Out modern bir yemek pazarıdır. Modern ve geleneksel Portekiz mutfağını şehrin önde gelen şeflerinden denemek isterseniz bu mekânı tercih edebilirsiniz.
  • Bairro Alto: Şehrin en canlı ve merkezi bölgelerinden biri olarak bilinen Bairro Alto, karakteristik sokakları ve evleriyle Lizbon’un tarihini ve ruhunu yansıtmaktadır. Ayrıca geceleri de leziz mekânları ve eğlenceli barlarıyla şehrin hareketli yüzünü göstermektedir.
  • Tarihi Alfama Bölgesi: Lizbon’un en eski yerleşim yerlerinden biridir. Ayrıca Orta Çağ’dan kalma sokakları, dik yokuşları ve nostaljik mekanlarıyla çok karakteristik bir bölgedir. Portekiz’in geleneksel müziği olan fadoyu da dinlemek isterseniz yine bu bölgedeki yerel mekânlardan birini tercih edebilirsiniz.
  •  Lizbon’un Eşsiz Müzeleri: Museu Calouste Gulbenkian, çini ve halı eserleri de olmak üzere müthiş koleksiyona sahip bir müzedir. Museum of Art, nehir kıyısında farklı tasarımıyla dikkat çeken bir diğer müzedir. Museu Nacional de Arte Antiga, ülkenin milli hazinelerinden antika değerinde eserler görebileceğiniz başka bir müzedir.

“Güney Afrika’daki Kabileler’ Başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Keşfet kategorisine geri dönebilirsiniz.