Kahvaltı günün en önemli öğünüdür, ancak nerede doğduğunuza ya da yaşadığınıza bağlı olarak kahvaltı kültürünüz de değişkenlik gösterir. Kahvaltıda bir yığın çörek ve domuz pastırması bulundurmak Amerikalılar, geleneksel balık, domuz eti ve pirinçten oluşan bir kahvaltıya oturmak da Taylandlılar için hiç olağandışı değildir.

Elbette herkesin damak tadı farklı ama yine de farklı kültürlerin güne başlamak için en iyi yemeği nasıl yorumladığını görmek ilginç. Ayrıca, herhangi bir ülkede sabah öğünü olarak yenilenlerin kesinlikle herkesin yediği tek kahvaltı olmadığını da bilmek gerekir. Bazen tam bir İngiliz kahvaltısı hazırlamak için yeterli zaman olmayabilir ya da uyandığınızda lezzetli bir kruvasandan daha fazlasını isteyebilirsiniz. Bizim aşina olduğumuz Türk kahvaltısıyla hiçbirini karşılaştıramayacak olsak da, gelin diğer kahvaltı kültürlerine de bir göz gezdirelim.

İran

Günün En Güzel Öğünü Ülkelerin Kahvaltı Kültürleri - İran Kahvaltısı

Tereyağlı ve reçelli naan ekmeği İranlıların en gözde tercihlerindendir. Hafif bir kahvaltı istemediklerinde de halim yerler. Halim, büyük tencerelerde kıyma ile pişirilmiş buğday, tarçın, tereyağı ve şeker karışımıdır. Sıcak ya da soğuk tüketilebilir.

Filipinler

Günün En Güzel Öğünü Ülkelerin Kahvaltı Kültürleri - Filipinler Kahvaltısı

Mango, pirinç ve longganisa olarak bilinen küçük sosisler… Bu sosis tuz ve sarımsak ile kızartıldığında sinangag olarak bilinir. Sinangag daha sonra yumurta, et ve fasulye ile de birleştirilebilir.

İsviçre

Günün En Güzel Öğünü Ülkelerin Kahvaltı Kültürleri - İsviçre

İdeal İsviçre kahvaltısında süt veya yoğurtlu müsli, taze meyve, çay veya kahve yer alır. Klasik kahvaltılık gevrek dünya çapında popüler olsa da, aslında 1900’lerde İsviçre’de ortaya çıkmıştır. Sağlıklı, taze ve hafif gevrek genellikle, tahıllar, taze ve kuru meyveler, tohumlar ve sert kabuklu yemişler içerir.

İsveç, Danimarka, Norveç

Günün En Güzel Öğünü Ülkelerin Kahvaltı Kültürleri - İsveç Danimarka Norveç

İskandinav ülkeleri sandviç sanatında uzmandır. Yumuşak peynirlerden mayonezlere ve reçellere kadar çeşitli yiyecekler ekmeğe sürüldükten sonra ekmek, kurutulmuş balık, soğuk etler, peynirler, sebzeler veya haşlanmış yumurta ile doldurulur. İsveç’te kahvaltı masasında ekşi bir süt ürünü olan filmjölk’ün yanı sıra kaviar (havyar) ve yaban mersini gibi bol miktarda kırmızı meyve bulunur. Danimarka’nın favori sandviç ekmeği ise çavdar ekmeğidir.

Fransa, İspanya İtalya

Günün En Güzel Öğünü Ülkelerin Kahvaltı Kültürleri - Fransa İspanya İtalya

Fransa, İspanya ve İtalya ise kahvaltının günün en önemli öğünü olduğu fikrine pek katılmıyor. Sabah kahvesi onlar için vazgeçilmez, ancak genellikle bunun yanında ek yiyeceğe ihtiyaç duymuyorlar. Fransa’da kahve ve kuruvasan ikilisi, İtalya’da kapuçinolu biscotti veya café con leche, İspanya’da ise domates ve zeytinyağlı basit bir tost… Neyse ki, öğle ve akşam yemekleri hem gözünüzü hem de midenizi doyurmaya yeter!

İngiltere

Günün En Güzel Öğünü Ülkelerin Kahvaltı Kültürleri - İngiltere

İngiliz kahvaltısı oldukça meşhurdur. Klasik bir İngiliz kahvaltısında yumurta, sosis, kalın kesilmiş domuz pastırması, fasulye, mantar, kızarmış ekmek, pişmiş domates bulunur. Ve tabii ki bir fincan çay. Bunun öğle yemeğine kadar sizi tatmin edeceğini garanti ediyoruz!

Polonya

Günün En Güzel Öğünü Ülkelerin Kahvaltı Kültürleri - Polanya

Polonya kahvaltısının “kanapki” adı verilen sandviçi meşhurdur. Geleneksel çavdar ekmeğinden yumuşak, ılık veya çıtır çıtır ekmeklerin içerisine konulan soğuk etler, ezmeler, kielbasa sosisi, yumuşak ve sert peynirler, domates ve yumurta mükemmel bir sandviç kombinasyonu için oldukça yeterli!

Türkiye

Günün En Güzel Öğünü Ülkelerin Kahvaltı Kültürleri - Türkiye

Türk kahvaltısının şanı anlatmakla bitmez! Menemen, pişiler, peynir, zeytin ve çeşitli ezmelerle donatılan Türk kahvaltısı özellikle Pazar günleri tüm ailenin masanın etrafında toplanmasıyla mükemmel bir ziyafete dönüşür. Soğuk sıkım zeytinyağına ekmek banmak ise gerçekten bambaşka bir keyiftir diyebiliriz! Keşke her gün Pazar olsa…

Birbirinden güzel süs köpekleri” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Keşfet kategorisine geri dönebilirsiniz.