Mısır, birçok gezginin listesinde ilk görülecek yerlerden bir tanesi olarak yer alır. Çünkü antik tarihin, muhteşem plajların ve dalışın yanı sıra, geleneksel Mısır yemekleri de bu ülkeyi ziyaret etmek için gayet geçerli bir sebep oluşturur.

Mısır yemekleri tarihten bugüne kadar birçok uygarlık mutfağında iz bırakmıştır; çoğu Orta Doğu ülkesinde olduğu gibi, Mısır kültüründe de aile ve arkadaşlarla bir araya gelip, kutlama yapmak önemli bir yer tutar. Bu buluşmalarda da lezzetli “Mısır yemekleri” baş rol oynar.

İşte kahvaltıdan tatlıya kadar, her ziyaretçinin bu güzel ülkeye geldiğinde en az bir kez tatması gereken en iyi geleneksel Mısır lezzetlerini sizler için hazırladık.

Ful Medames

Hem Göze Hem Mideye Hitap Eden Mısır Mutfağı - Ful Medames

Kısaca fül, Mısır’da en yaygın geleneksel kahvaltıdır. Yağ ve tuzla pişirilmiş bakladan yapılır. Ful Medames için uzun yağlı yeşil baklalar tercih edilir.

En popüler ve geleneksel Mısır lezzetlerinden biri olarak, ülke çapında sokak arabaları tarafından pişirilir ve servis edilir. Bakla, fül haline gelmeden önce uzun bir hazırlık aşamasından geçtiğinden, yerel pazarlarda ve marketlerde teneke kutu halinde önceden hazırlanarak, pişirmeye hazır şekilde de satılır.

Ful Medames genellikle yumurta, peynir, pide veya tameya gibi popüler yiyeceklerle birlikte yenir. Arzu edilirse sandviç arasına konarak da tüketilebilir. Karbonhidrat ve demir gibi temel besinlerle dolu olan fülün doymuş yağ oranı da oldukça düşüktür.

Falafel

Hem Göze Hem Mideye Hitap Eden Mısır Mutfağı - Falafel

Falafel geleneksel olarak Mısır kahvaltısında fül, yumurta, peynir ve pide ile birlikte servis edilir.

Geleneksel falafel nohutla yapılır, ancak Mısırlıların tameyası baklayla yapılır. Baklalar bir gece yumuşatmak için ıslatılır, ardından bir mutfak robotunda ezilir. Daha sonra doğranmış kişniş, maydanoz, beyaz soğan, sarımsak ve pırasanın taze karışımı ile karıştırılarak tameyaya (Mısır falafeli) canlı bir yeşil rengi verilir.

Nohut ununun yanına kimyon, kişniş, kırmızı biber, kırmızı biber, tuz ve karabiber gibi baharatlar eklenir. Toplar halinde yuvarlanır ve kızartılır!

İçerisinde çok sayıda benzersiz ve taze tatlar bulundurduğundan tameyanın bu kadar popüler bir Mısır yemeği olması şaşırtıcı değil!

Koşeri

Mısır sokaklarında yaygın olarak arabalardan ve restoranlardan servis edilen koşeri, ucuz ve doyurucu bir öğün olmakla beraber tam bir karbonhidrat bombasıdır!

Karamelize soğan, kırmızı sos, sarımsak, acı biber, sirke, pirinç, makarna, mercimek ve nohut katmanından oluşur.
Son derece ilginç bir karışım olan koşeri aynı zamanda son derece lezzetlidir!

Mahshi (Kabak dolması)

Hem Göze Hem Mideye Hitap Eden Mısır Mutfağı - Mahshi (Kabak dolması)

Mahshi, Mısırlıların favorisidir ve vejetaryen gezginler için harika bir seçenektir.

Mahshi, temelde kabak, patlıcan, dolmalık biber, domates, lahana yaprağı veya asma yaprağı gibi, pirinç dolgusu ile doldurulmuş sebzelerdir.

Dolgu pirinç, maydanoz, kişniş ve dereotu, baharatlı domates sosu ve biraz tarçın içerir. Bazı Mısırlılar içerisine kıyma da eklerler. Bu, size Türk mutfağını hatırlattı, değil mi?

Şavurma

Hem Göze Hem Mideye Hitap Eden Mısır Mutfağı - Şavurma

Şavurma oldukça popüler bir sokak yemeğidir. Meşhur Yunan ”gyros”tan gelse de Mısırlıların elinde oldukça değişime uğramıştır.

Şavurma, Orta Doğu baharatları ile marine edilmiş tavuk veya sığır etinden yapılır. Et tıraşlanır ve iyece sarılarak pakete konur. Bir Mısır yemeği olarak, tahin ile servis edilir ve üzerine sarımsak sos eklenir.

Hızlı bir öğündür, ancak fast food’a göre daha sağlıklı bir alternatiftir; aynı zamanda oldukça ekonomiktir.

Molehiya

Molehiya çok geleneksel bir Mısır yemeğidir. Ya ondan nefret edersiniz ya da onu çok seversiniz.

Yeşil yapraklı yahni, küçük parçalar halinde kesilmiş tavuk ya da sığır eti, öğütülmüş kişniş, kızarmış sarımsakla karıştırılmış deniz ürünleri suyuyla hazırlanan bir güveçtir.

Genellikle pirinç, ekmek, tavuk, dana eti veya deniz ürünleri ile servis edilir. Bu yemeğin yapılma şekli hangi bölgede olduğunuza bağlıdır.

Örneğin, sahil kıyısındaki şehirler genellikle karides veya balıkla yemeyi tercih ederler.

Molehiya, yahninin içerdiği yeşil yapraklıdan ismini alır ama jüt ebegümeci (corchorus olitorius) olarak da bilinir.

Demir, potasyum, C vitamini ve B6 vitamini gibi temel besinler içerdiği için oldukça sağlıklı bir Mısır yemeğidir.

Fattah

Fattah, büyük bayramlarda, düğün gibi kutlamalarda ve yeni bir bebeğin doğumunda ikram edilen bir yemektir; tarihi eski Mısır’a kadar uzanır.

Çıtır çıtır ekmek, pirinç, et ve sirke-domates sosunun birleşiminden oluşan Fattah bugün halen, Mısırlılar için Kurban Bayramının ilk gününde vazgeçilmez bir ana yemektir.

Özel günlerde kuzu eti tercih edilir, diğer günlerde sığır eti kullanılır. Ayrıca Lübnan usulü çevirme tavuk ve tomaya ile de yenilir.

Basit bir yemek olmasına rağmen oldukça tatmin edicidir ve sizi asla hayal kırıklığına uğratmaz.

Roz Bel Laban

Hem Göze Hem Mideye Hitap Eden Mısır Mutfağı - Roz Bel Laban

Roz Bel Laban, sütlü pilav anlamına gelir; Mısır’ın sütlaç çeşididir. Sütlaç hayranıysanız, Roz Bel Laban’a bayılamamanız mümkün değil.

Sütte pişirilen pirinç, bazen krema ve üzerine konulan fıstık parçaları ve şekerle servis edilir. Herkesin sevdiği sade ve doyurucu bir tatlıdır!

Umm Ali

13. yüzyıla kadar uzanan bu tatlı, efsaneye göre, Sultan Ezz El Din Aybak’ın karısı tarafından, ülkedeki insanlar arasındaki bir zafer kutlaması için yapılmış.

Tatlı ekmek (puf böreği), süt ve şekerle birleştirilmiş doyurucu bir tatlı olan Umm Ali Mısır’ın ekmek pudingi olarak bilinir.

Genellikle üzerine kuru üzüm, fındık ve hindistan cevizi parçaları ile sıcak servis edilir.

İstanbul’un gizli köşeleri” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Keşfet kategorisine geri dönebilirsiniz.