Mevsimlerden bahar veya yaz gelmişse hep hayali kurulan kamp maceralarına hiçbir engel kalmamış demektir. Tabi bu söylenilen şey kamp hayatını benimsemiş kişiler için geçerlidir. Daha önce hiç kamp yapmayan ancak bunu çok isteyen bireylere bir kamp kılavuzu gerekir. Kamp hakkında pek fikri olmayan ancak kamp yapmayı denemek isteyen kişilere ufak birkaç tüyo vardır. İlk olarak kamp için gerekli olan malzemelerden başlayalım.


Temel Kamp Malzemeleri Nelerdir?

  •  Çadır

Kamp yapmak isteyenler için en önemli malzemelerin başında kamp çadırı gelir. Kamp için çadır seçerken kaliteli ve dayanıklı olmasına dikkat etmek gerekir. Kamp çadırını kampın yapılacağı yere ve hangi mevsimde kullanılacağına göre seçmek önemlidir. Dört mevsim kamp yapmayı planlayan kişiler dört mevsimlik bir çadır satın alabilir. Sineklikli iç çadır ve dış çadır brandasından oluşan çift katlı çadırlar ısıyı azaltır ve ilkbahar yaz ayları için daha kullanışlı olur.

  • Uyku Tulumu

Kamp yapma planları yaparken havanın kararacağını unutmamak gerekir. Her şey ayarlansa da uyku tulumu olmadan geçirilecek bir gece, tüm günü berbat etmeye yetebilir. Mevsimine göre kaliteli bir uyku tulumuna yatırım yapmak kamp hayatında çok önemlidir. Uyku tulumlarının konfor derecelerine göre bu sorun ortadan kalkabilir. Eğer çok yüksek yaylalarda kamp yapmak düşünülmüyorsa 5C veya 0C bir uyku tulumu almak yeterli olacaktır.

  •  Mat

Mat, uyku tulumunun altına serilir ve genelde hafif köpükten yapılan bir malzemedir. Yapısından dolayı hem zemindeki çıkıntıların hissedilmesini azaltır hem de soğuk havalarda ısı kaybını engeller. Mat alırken kalın süngerli ya da şişme matlar almak daha konforlu bir deneyim sağlar. Bütçe konusunda herhangi bir kısıtlama yoksa akordeon şeklinde katlanan ve yalıtımlı olan matlar başlangıç için tercih edilebilir.

  • Sırt Çantası

Piyasada kamp çantası için çok sayıda alternatif vardır. Kampın yanı sıra hiking veya trekking gibi doğa yürüyüşü yapmak söz konusu ise vücut yapısına uyan beli destekli ve uzun yürüyüşler için tasarlanmış bir kamp çantası almak daha iyi olur. Ayrıca kamp için gereçler de fazla olacağından çok bölmeli sırt çantaları da ideal olabilir.

  • Kamp Lambası

Karanlık çöktüğünde çadırın içini aydınlatmak ve dışarıda yolu bulmak için en iyi alternatif kafa fenerleridir. Ellerin serbest kalmasını sağlayarak daha kolay hareket etmeye yardımcı olur. Ek olarak çadıra asılabilecek bir kamp lambası almak çadır içinde hareket etmeyi kolaylaştırır. USB ile şarj edilebilen kafa feneri ve kamp lambası almak, şarj sıkıntısının ve pil atığının önüne geçecektir.

  • Çakı veya Bıçak

Kamp boyunca yemekten ateş yakmaya kadar her süreçte çakı veya bıçak gerekebilir. Bu yüzden kampta kullanım için tasarlanan çok fonksiyonlu kamp çakıları satın alınabilir.

  • Kamp Tüpü

Kamp yaparken yemek yapmak hem keyifli hem de zahmetli bir iş olduğundan kamp alanına uygun araç gereçler seçilmelidir. Kamp ateşinde yemek pişirmek mümkün değilse, kamp için uygun bir ocak tercih edilmelidir. Lpg tüplü kamp ocaklarının kullanımı çok kolay olduğundan en pratik kamp ocağıdır. İçerisinde bütan ve propan karışımı olduğundan her türlü hava koşullarında sorunsuz bir şekilde kullanılır.

“Karbondioksit Temizleyici Bitkiler” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Keşfet kategorisine geri dönebilirsiniz.