“Taşı toprağı altın” olarak nitelendirilen İstanbul, dışardan gelen misafirlerini ya da yerel halkını her an gizli bir köşesiyle büyüleyebilir. Elbette, her büyük şehir gibi İstanbul’un da zorladığı noktalar vardır. Bazen şehrin kalabalığında boğulursunuz, bazen yabancılaşırsınız bu koca şehre ama İstanbul’dan birkaç günlüğüne uzaklaştığınızda bile bir şekilde İstanbul’u özlersiniz. Elbette, İstanbul’da keyifli bir gün geçirmek için çok fazla seçenek vardır ama eğer siz İstanbul’un gizli köşelerine ya da büyüleyici havasına seyirci olmak istiyorsanız, sizler için hazırladığımız yazımızı okuyabilirsiniz.

Cihangir: İstanbul’un küçük Paris’i

İstanbul’un Gizli Köşeleri - Cihangir

Sultanahmet’ten Galata köprüsünü geçtikten sonra ilk göreceğiniz şey Beyoğlu’dur. Beyoğlu, küçük mahallelerden oluşur ve en canlı tarafı Cihangir’dir. Etrafınızdaki küçük kafeler, ferforje balkonlu krem rengi binalar, antikacılar ve daha fazlası. Şunu söylemeliyiz ki, sokak tabelaları Türkçe olmasa, kesinlikle Paris’te olduğunuzu düşünürdünüz.

Balat: Renkli Sokak

İstanbul’un Gizli Köşeleri - Balat

Haliç’in güney kıyılarında yer alan eski Yahudi Mahallesi Balat, eski Rum Mahallesi Fener ile çok zengin bir tarihi mirasa sahiptir. Balat, rengarenk kafe ve restoranları, antika ve vintage mağazaları, Yahudi mirasının izleri, çeşitli sinagogları ve kiliseleri ile oldukça ünlüdür. İnanın, burada yürüyüş yapmak bile içiniz açacaktır.

Büyük Valide Han

İstanbul’un Fatih ilçesinde, Kapalıçarşı’ya yakın bulunan, 300’den fazla mağazanın bulunduğu 17. yüzyıl hanıdır. Büyük Valide Han’ın terası son yıllarda fotoğraf severler tarafından oldukça popüler hale gelmiştir. Üstelik terasa giriş sadece 1 TL’dir.

Bozdoğan Kemeri

İstanbul’un Gizli Köşeleri - Bozdağan Kemeri

Roma İmparatoru Valen tarafından 375 yılında yaptırılan bir kilometre uzunluğundaki Bozdoğan Su Kemeri, bölgenin çok güzel ve göze çarpan bir peyzajını oluşturmaktadır. Önceden şehre su taşımak için kullanılmış. Kemerin bulunduğu Vefa semti Ayın Biri Kilisesi gibi bazı tarihi yerlere ev sahipliği yapar. Vefa, fermente arpadan yapılan boza isimli içkiyi 1876 yılından beri sunan Vefa Bozacısı ile de ünlüdür. Boza, oldukça popüler bir kış içeceğidir.

Fatih Korusu

Anadolu yakasının Beykoz ilçesinde, Fatih Sultan Mehmet köprüsünün yanında yer alan Fatih Korusu (eski adıyla Otağtepe Parkı), İstanbul’un muhteşem muhteşem sözde cennettidir. Büyüleyicisi boğaz manzarasını panoramik olarak izleyebileceğiniz Fatih Korusunda gün batımına şahit olmanızı öneririz.

Belgrad Ormanı

İstanbul’un Gizli Köşeleri - Belgrad Ormanı

İstanbul’un kuzeybatısında, Sarıyer ilçesinde bulunan Belgrad Ormanı, İstanbul’un en yeşil alanlarından biridir ve meşe, kayın ve kestane ağaçlarıyla dolu koruma altındaki 55.000 hektarlık bir alanı sahiptir. Doğa yürüyüşü, piknik ve barbekü yapabilir bisiklet sürebilirsiniz. Eğer ağaçlarla çevrili, bol oksijen bulunduran bir alanda hafta sonunuzu geçirmek isterseniz, Belgrad ormanı iyi bir seçenek olacaktır.

Kanlıca

İstanbul’un Gizli Köşeleri - Kanlıca

İstanbul gibi büyük bir şehirde bile, zamanın kavramının dışına çıkmışsınız gibi hissettiren o küçük sahil evlerini bulmak mümkün. İstanbul’daki diğer bir gizli mücevherler Kanlıca. Kanlıca, rahat bir atmosfer ve muhteşem şehir manzaralarını sunmaktadır. Kanlıca, pek çok yerinde sunulan yoğurduyla ünlüdür. Kanlıca’daki diğer bir lezzet ise basit ama lezzetli olan geleneksel simit! Fakat şehrin neredeyse dışında bulunan bu bölgeye ulaşmak azim gerektirir. Elbette şunu söylemeliyiz ki, görecekleriniz buna değer!

Kullanılan görseller tr.wikipedia.org adresinden alınmıştır.

En tuhaf tropikal meyveler” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Keşfet kategorisine geri dönebilirsiniz.