“Patlamış mısır hazırlanıp pijamalar giyildiyse akşama hazırız demektir!   Evlerimizde kapana kısılmış halde geçen birkaç ay bize bir şey öğrettiyse, o da bizi şu anki halimizden çok çok uzaklara götürecek bir filmden daha iyi bir şey olmadığıdır. Unutmayın, arkadaşlarınızın henüz izlemediğinize inanamayacakları filmleri izlemenin zamanı olmaz.
İşte, kesinlikle herkesin izlemesi gereken ve izleyenlere derin izler bırakan birkaç film önerisi. Gerisi size kalmış…”

Parazit (2019)

İz Bırakan Filmler - Parazit

Bong Joon-ho’nun usta filmi Parazit, servet eşitsizliği hakkında, acımasız bir hiciv özelliğini taşıyor. Filmin kurgusu, fakir bir aile olan Kim’lerin, zengin bir aile olan Park’ların yeni çalışanları olarak hayatlarına sızmasıyla şekilleniyor.

Casablanca (1942)

İz Bırakan Filmler - Casablanca

İkinci Dünya Savaşı’nın ilk yıllarında Kazablanka’da geçen Rick Blaine’in (Humphrey Bogart) gece kulübü, yerel yetkililerden aldığı uyarılara rağmen mülteciler için adeta bir vaha haline geliyor. Ancak eski bir sevgili erkek arkadaşı ile ortaya çıkınca işler sarpa sarıyor ve onlarla birlikte Rick’in yüzleşmesi gereken ciddi bir konu açığa çıkıyor. Tüm zamanların en ünlü eski Hollywood filmlerinden biri olan Casablanca, unutamayacağınız bir aşk hikayesi!

Annihilation (2018)

İz Bırakan Fİlmler - Annihilation

Bu filmde Natalie Portman, kocasını aramaya giden bir bilim insanıdır. Bir göktaşı çarptığından beri genişleyen, mutasyona uğramış, tuhaf bir manzara sunan X Alanına girer ve işler iyice sarpa sarar. Film, Ex Machina’yı yöneten Alex Garland tarafından yönetiliyor. Dürüst olmak gerekirse, bu onun iyi bir bilim kurgu yönetmeni olduğunu gösteriyor.

Life is Beautiful (1997)

İz Bırakan Filmler - Life is Beautiful

Bu İtalyan filmi Holokost’un dehşetiyle ilgili olsa da, birçok sempatik sahneyi içeriyor. Roberto Benigni, bir Yahudi olarak ailesiyle birlikte kuzey İtalya’daki bir toplama kampına gönderilen aile babası olarak nefes kesici bir performans sergiliyor, tüm hayal gücünü, küçük oğlunu bunun bir oyun olduğuna ikna etmek için kullanıyor.

The Dark Knight (2008)

İz Bırakan Filmler - The Dark Knight

Batman üçlemesindeki bu ikinci film, tartışmasız serinin en iyisidir. Heath Ledger, performansıyla Oscar kazandığı için Joker’i oynamak için adeta gereken standartları belirliyor. Bazıları bunun şimdiye kadar yapılmış en iyi süper kahraman filmi olduğunu söylüyor; biz de aynı fikirde olduğumuzu belirtmeden geçemeyeceğiz.

Before Sunrise (1995)

İz Bırakan Filmler - Before Sunrise

Richard Linklater’ın bu romantik filminde Julie Delpy ve Ethan Hawke, Viyana’da şans eseri buluşan, dönüş uçuşundan önceki akşamı şehirde dolaşarak ve konuşarak geçirmeye karar veren bir çift gezgini oynuyor. 2005’te, Before Sunset devam filmi olarak çekiliyor, son olarak 2015’te filme alınan Before Midnight ile üçleme tamamlanıyor.

The Godfather (1972)

İz bırakan Filmler - The Godfather

Evet, bu filmin bir geceye sığmayacak kadar değerli üç muhteşem bölümü var. Herhalde Francis Ford Coppola’nın Don Vito Corleone mafya ailesini tasviri gibisi bir daha olmadı. Kaçırılmaması gereken tüyler ürpertici, aksiyon dolu bir hikaye!

Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004)

İz Bırakan Filmler - Eternal Sunshine Of The Spotless Mind

Şimdiye kadar yazılmış en zeki aşk hikayelerinden birini segileyen film (o yıl en iyi senaryo Oscar’ını kazandı), bir ayrılığın ardından birbirlerini hafızalarından silmek için tedavi gören bir çifti konu alır. Baş döndürücü geçmişe dönüşlerle hayatlarını tekrar gözden geçirdiklerinde henüz birbirlerini bırakmaya hazır olmadıklarını fark ederler. Jim Carrey ve Kate Winslet’ın performansı gerçekten görülmeye değer!

Kullanılan tüm görseller imdb.com adresinden alınmıştır.

Kiwilerin memleketi Yeni Zelanda” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Keşfet kategorisine geri dönebilirsiniz.