“Evet, “Verona” dünyanın en büyük aşk hikayesinin geçtiği şehir, ancak Romeo ve Juliet’ten daha fazlasını sunuyor! Romantizm ve tutku bu şehri şekillendirirken, ona UNESCO Dünya Mirası statüsünü kazandıran Roma, Orta Çağ ve Rönesans mimarlarıdır.”

Verona’nın son derece iyi korunmuş mimarisi, iki yüzyıl boyunca bozulmadan kalan muhteşem amfi tiyatrosu ile taçlandırılmıştır. Verona’nın yaz opera festivali sırasında 25.000 seyirci hala mermer koltuklarda yerlerini alır.

Piccolo Roma (küçük Roma) olarak bilinen Verona’nın dar sokakları, güzel binalardan ve barok cephelerden oluşan zengin bir koleksiyondur. Çarpıcı tarihi anıtları, çok çeşitli restoranları ve muhteşem alışveriş fırsatlarıyla Verona, mükemmel bir hafta sonu tatili için her şeye sahiptir.

Yine de bu şehrin en büyük iz bırakanları Romeo ve Juliet’tir. Avlu duvarlarında aşıkların umut dolu grafiti yazılarının yer aldığı Casa di Giulietta’nın 14. yüzyıldan kalma balkonunda bağlılığın aşkını ve ıstırabını keşfedebilirsiniz.

İtalya’nın varlıklı ve kültürel açıdan zengin Veneto bölgesinde yer alan Verona, Venedik, Vicenza ve Padua’dan tren veya araba yolculuğu ile birkaç saat uzaklıktadır.

İşte Verona ile ilgili sizler için hazırladığımız birkaç gerçek!

Verona 2000 yıldan daha eskiye dayanıyor.

Verona’nın kesin kökenleri belirsiz olsa da, kesin olan bir şey var: çok eski bir şehir. Romalılar şehri MÖ 89’da aldılar ve bu da şehri 2.000 yıldan daha eski yapıyor. Verona’da devasa bir kolezyum olan “Arena” gibi bu antik dönemden kalma anıtlar hala var.

Verona 774’te Charlemagne tarafından ele geçirildi.

569’dan beri Verona, Lombard Kralı Alboin’in yönetimi altındaki Lombard Krallığı’nın bir parçasıydı. 774 yılında şehir, Frank Kralı Büyük Charles olarak da bilinen “Charlemagne” tarafından alındı. Charlemagne, Verona’nın fethinden sonra Lombardların Kralı oldu ve daha sonra 800’de Romalıların İmparatoru oldu.

Verona’da sis oldukça yaygın.

Verona, İtalya’nın en büyük gölü olan Garda Gölü’ne oldukça yakındır. Gölün yakınlığı, tüm yıl boyunca oldukça nemli bir atmosfer yaratır. Nem kışın zirvededir ve neredeyse her sabah şehrin üzerinde bir sis tabakası oluşturur.

Ah, Romeo ve Juliet!

Artık Romeo ve Juliet’in hikayesinin Verona’ya dayandığını biliyoruz. Kurgusal bir hikaye olsa da, iki aile (Montague ve Capulet) gerçekten var olmuş Verona’nın tanınan iki ailesiydi. Verona’yı ziyaret ederseniz, Juliet’in evini ve ünlü balkonunu görmenizi öneririz. Ayrıca orada Juliet’in bronz bir heykelini göreceksiniz ve geleneğe göre heykelin sağ göğsünü ovmak sevgi ve doğurganlık getirir!

Verona Arena, İtalya’daki en büyük 3. Roma amfi tiyatrosudur.

Arena, Verona’daki en ünlü anıttır: MS 30’da inşa edilmiş bir Roma amfi tiyatrosudur. Roma’daki Kolezyum’a benzer. Bina inanılmaz derecede iyi korunmuştur ve Verona’daysanız kesinlikle görülmeye değer!

1.Dünya Savaşı sırasında şehir ağır hasar görmüştür.

Verona, II. Dünya Savaşı sırasında stratejik bir şehirdi ve bu nedenle müttefik baskınlarının ana hedefiydi. Şehir, İtalya’nın en çok bombalanan şehirlerinden biriydi ve ağır hasar gördü. Daha da kötüsü, Almanlar 1945’te şehirden kaçtığında arkalarındaki tüm güzel köprüleri de yıktılar.

Verona, Verona eyaletinin başkentidir.

Bu, Verona’nın eğlenceli gerçeklerinden biridir: Verona şehri, Verona eyaletinin başkentidir. Evet, aynı isme sahipler. Veneto bölgesine aittir ve bölgenin Venedik’ten sonra ikinci büyük şehridir.

Dünyanın En Yeşili: Reykjavik” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Önemse kategorisine geri dönebilirsiniz.