Karbondioksit Nedir?

Karbondioksit gazı, yeraltından doğal olarak ya da atık baca gazlarından elde edilir. Karbondioksit gazı katı, sıvı ve gaz halinde bulunur. Rengi, kokusu ve tadı olmayan, kolayca sıvılaştırılabilen bir gazdır.

Yaşam döngüsünde önemli bir yer tutar. Karbondioksitin fazlası havanın oksijenini azaltarak boğucu bir etkiye sebep olurken, yetersizliği veya yokluğu da yaşamımızı anında tehlikeye sokar veya yaşamımızı sonlandırabilir. İnsanlar ve hayvanlar, vücuttaki tüm hücreler canlı olduğu sürece karbondioksit üretir. Bitkiler bu karbondioksiti emer ve bunun yerine oksijen salar.

Evde Yetiştirebileceğiniz Karbondioksit Temizleyici Bitkiler:

Şehir hayatı, fabrikalar, egzozlar, dumanlar, toz ve kirlilik derken temiz havaya olan gereksinim asla bitmez. Karbondioksitin bu denli fazla olduğu bir zamanda daha fazla temiz havaya ihtiyaç duyulur. NASA’nın yaptığı araştırmalar da dahil birçok araştırma, bitkilerin havayı temizlediğini ortaya koyar. Böylece kapalı mekanlarda ihtiyacımız olan temiz havaya da bitkilerle ulaşabiliriz. İşte evinizde kolayca yetiştirebileceğiniz karbondioksit temizleyici bitkiler şunlardır;

  •  Aloe Vera

Alternatif tıp ve kozmetik sektörünün en gözde bitkilerinden biri olan aloe vera, içindeki jel sayesinde yaralara ve yanıklara çok iyi gelmesiyle bilinir. Ancak faydaları bununla bitmez. Aynı zamanda çok az miktarda suyla uzun bir süre bakabileceğiniz bir oksijen deposudur da.

  • Sarmaşık

Kolayca ve her ortamda büyüyebilen bir bitki olan sarmaşık, çoğunlukla dış cephelerde kullanılsa da havayı iyice temizleyebildiği için ev salonlarında da yetiştirilebilir. Duvarlara tutunabildiği için ev içinde her yerde temiz havayı hissetmek mümkündür.

  •  Patos Sarmaşığı

Pothos ya da Epipremnum Aureum olarak da bilinen Patos Sarmaşığı yeşilliğini asla yitirmeyen bir bitkidir. Günümüzde birçok evde vardır. Formaldehit, ksilen ve benzen gibi kimyasal bileşikleri temizleyerek içinde bulunduğu ortamdaki havayı kısa sürede temizler.

  •  Areka Palmiyesi

Areka Palmiyesi adeta tüm gün oksijen üreten bir fabrikadır. Ksilen ve tolüen gazlarını emerek havayı temizleyebilirler. Yaprak veya fidan sayısı ne kadar fazla olursa o kadar iyi hava nemlendirme görevi görür. Aynı zamanda şahane bir dekorasyon parçasıdır.

  • Paşa Kılıcı

Özellikle yatak odası için en uygun bitki olarak bilinir. Çünkü hem gölgede yaşamaya dayanıklıdır hem de geceleri bol bol oksijen üretmektedir. Uzun yıllardır yapılan araştırmalar, bu bitkinin havayı kirleten karbonmonoksit ve azot monoksit gazlarını emerek havayı temizlediğini ortaya koymuştur.

  • Benjamin

Benjamin, hava temizleyici bitkilerden en bilinenidir. Havadaki benzen, amonyak, toluen ve diğer zararlı gaz ve bileşiklerin yarısından çoğunu emerek hapseder. Ardından tüm bu yabancı maddeleri işleyerek mevcut mikropların da yarısını yok eder. Temiz bir hava sunarak daha sağlıklı hissettirir.

NASA daha temiz bir hava için, evinizin her 9 metrekaresinde bir, çiçek yetiştirmenizi öneriyor. Ancak önemli bir uyarı niteliği olarak da evinizde kedi veya köpeğin bulunması halinde bazı bitkilerin hayvanlar için toksik olabileceğini belirtiyor.

“Norolojik Rahatsızlıklar Epilepsi Nedir” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Keşfet katogorisine geri dönebilirsiniz