Kaz Dağı (İda Dağı), Türkiye’nin Ege ve Marmara bölgelerini ayıran Biga Yarımadası’nın en yüksek dağıdır. Zengin flora ve faunası, tarihi kalıntıları ve yemyeşil doğasıyla Kazdağı, Edremit ve Balıkesir’in eşsiz güzelliklerinden biri olduğu kadar, dünyanın da müstesna güzelliklerinden biridir. Dağ, mitolojik dönemde Kaz Dağı Efsanesi ile ünlüdür.

Kaz Dağı 1994 yılında milli park ilan edilmiştir. 21.450 hektarlık bir alanı kaplayan milli park, sağlıklı bir yaşam vaat etmektedir. Bir zamanlar Afrodit’in bile yaşadığına inanılan bu muhteşem dağlar, şimdilerde tatil yapmak isteyen turistleri ağırlamaktadır.

Eğer şehir hayatından uzaklaşmak, kargaşadan kurtulmak ve huzuru bulmak istiyorsanız bu muhteşem doğaya kendinizi teslim edebilirsiniz. Dünyanın her yerinden turistlerin akın ettiği, yaz aylarında güzelliği tartışılmaz olan Kaz Dağları Milli Parkı, ilkbahar ve kış aylarında gizli bir tapınağa dönüşüyor.

Kaz Dağı eteklerinde köyler, kamp alanları, arkeolojik yapıları ve lezzetli Ege yöresel ürünleri ile sizleri misafirliğe bekliyor. Özellikle Ege, Marmara veya Akdeniz bölgelerinden birinde yaşıyorsanız, neredeyse bir adım ötedeki bu doğal zenginliği ziyaret etmeyi ertelemeyin. Kaz Dağı, doğa severler için gerçek bir cennet sunuyor. Rüzgara, yağmura, toprağa, yapraklara ve yeşile aşıksanız, Kaz Dağı’nda gezilecek birçok yer ve yapılacak birçok aktivite bulabilirsiniz. Yeşilin tüm tonlarının cömertçe sunulduğu ormanda meşe ve karaçam her yerde! Ayılardan domuzlara, kartallardan çakallara kadar birçok vahşi hayvanın milli parkın derinliklerinde yaşadığı ise bir gerçektir.

Mutlaka bir rehber eşliğinde Kaz Dağı Milli Parkı’nı ziyaret etmeli ve çevrenizdeki iklim veya bitki örtüsü hakkında en doğru şekilde bilgi sahibi olabilirsiniz.

Adatepe Köyü’ndeki Zeus Sunağı’na, Kaz Dağı’nda güneşi batırma şansı verin. Burada sevdiğinizle bir gün batımı fotoğrafı çekmelisiniz. Gerçekten muhteşem bir anı olacağından eminiz!

Adatepe Zeytinyağı Müzesi’nden sevdikleriniz için zeytinyağı ve sabun hediyelikleri satın alabilirsiniz. Köydeki dokuma tezgahlarından da örgü ürünlerini inceleyebilirsiniz.

Doğal kaynakları, farklı türdeki ormanları, vadileri ve şelaleleri ile Kazdağı Milli Parkı, doğa tutkunları için adeta bir cennettir. Ormanda trekking, dağ bisikleti, safari, binicilik, zirve tırmanışı, nehirlerde yüzme gibi çekici ve keyifli aktiviteler bulunmakta.

Çizgili Buz Dağları ” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Önemse kategorisine geri dönebilirsiniz.