“Panjin Red Beach” düşündüğünüzün aksine kumlu bir plaj değildir. Bunun aksine, dünyanın en büyük bataklık alanlarından biri olan “Liaohe Nehri Deltası”nda sazlarla kaplı bir sulak alandır. Her ne kadar yanıltıcı olsa da, renkli adı, bitki yosunu ile kaplı kıyı şeridinin çarpıcı mevsimsel tonlarına atıfta bulunur. Red Beach, Çin’in kuzeydoğusundaki Liaoning eyaletinde, Panjin Şehri’nin yaklaşık 18 mil güneybatısında, Dawa İlçesinde yer almaktadır.

Turizm

Panjin Şehri’nin 1984’teki başlangıcından bu yana, Red Beach bir eko-turist destinasyonu olarak geliştirildi. Devlet tarafından korunan bu doğa rezervi, halk için tek bir alan, güzel manzarasının istilacı olmayan manzarasını sağlayan 6,500 metrelik ahşap bir iskele içeriyor. Red Beach’e giden yolda ilk adım, Çin’de tren veya otobüsle ulaşılabilen Panjin Şehri’dir. Yakındaki havaalanları arasında Shenyang TaoXian International, Dalian ZhouShuiZi International ve JinZhou XiaoLingZi bulunur. Panjin’deki birçok şirket, otobüs taşımacılığını da içeren turlar sunmaktadır.

Kırmızının En Göz Alıcı Tonu: Kızıl Plaj PanjinEşsizlik

Red Beach’in en eşsiz özelliği, yosunlarla kaplı manzarasıdır. Seepweed bitkisi dünyanın dört bir yanındaki kıyı bölgelerinde yaygın olsa da, Red Beach’in yosunu rengiyle ayırt edilir. İlkbaharda filizleri yeşildir, yaz başında yemyeşil olur ve yaz sonundan sonbaharın başlarına kadar çeşitli koyu kırmızı tonlarına dönüşür. Bu gösteriye ilişkin açıklamalar, bölgenin alkali-tuzlu toprağına ve ayrıca sulak alanlara özgü biyolojik çeşitliliğe dayatılır.

Habitat

Red Beach, 400’den fazla vahşi yaşam türüne ev sahipliği yapar ve Doğu Asya’dan Avustralya’ya her yıl göç eden yaklaşık 250 kuş türünün konaklama yeridir. Kızıl Turna ve Saunder martısı gibi nesli tükenmekte olan türler de dahil olmak üzere bu kuş türlerinin yaklaşık 20’si korunmaktadır. Kuşlar, bölgenin su florasının yuvalama fırsatlarının yanı sıra orada yemek yiyebilecekleri bol balıktan etkilenir. Panjin, “balık ve pirinç diyarı” olarak ün kazandığı için, insanlar da buna ilgi duyar.

Tehditler

Red Beach, onu ziyaret eden turistler için genellikle güvenli olsa da, yerel vahşi yaşam ve biyolojik çeşitliliği tehdit altındadır. Sulak alanların korunması ile ekonomik olarak yönlendirilen insan faaliyetleri arasında bir gerilim vardır. Sulak alanlar, Çin’deki en büyük petrol sahalarından biri olan ve tüm Panjin bölgesi için önemli bir ekonomik itici güç olan Liaohe Petrol Sahası’na ev sahipliği yapar. Son yıllarda biyoçeşitliliğin, temiz suyun korunmasında ve hem insanlar hem de hayvanlar için taşkınların önlenmesinde kilit öneme sahip olduğunun kabul edilmesinden hareketle, yerel ekosistemleri daha fazla korumaya yönelik çabalar artmıştır. Turistler, bu tür hususlara dikkat etmeli ve sürdürülebilir eko-turizm ilkeleri etrafında tasarlanan belirlenmiş ahşap yoldan sapmaya çalışmamalıdır.

Kullanılan görseller edition.cnn.com ve en.wikipedia.org adresinden alınmıştır.

Hayatınızı kurtaracak en güzel doğum günü mesajları” başlıklı blog yazımıza gid“Panjin Red Beach” düşündüğünüzün aksine kumlu bir plaj değildir. ebilir ya da Keşfet kategorisine geri dönebilirsiniz.