Yolunuz Karadeniz’in en doğusuna düşerse, öncelikle sizleri oldukça keskin virajlar ardından muhteşem manzaralar eşliğinde yaylalar karşılar. Elbette ki Artvin’den bahsediyoruz. Şavşatından, borçkasına kadar zengin bir yemek menüsünün yanı sıra dolu dolu gezilmesi ve görülmesi gereken yerlere sahip güzel Artvin’imizden!

Bu şelaleler Latin Amerika’da değil, Artvin’de!

Artvin’in her bir köşesi muhteşem yeşilliklere sahip dağ ve ovaları ile birlikte, sıkı ağaçların arasından akan şelaleler görebileceğiniz kadar muazzam manzaralara sahiptir. Mesela; Mençuna Şelalesi, Doğu Karadeniz’in en büyük şelalesi olma özelliğini taşır. Özellikle 2003 yılından beri Belediyenin restorasyon ve peyzaj düzenleme çalışmaları sayesinde pek çok gezgin burayı ziyaret eder, aileler muhteşem bir doğa içerisinde, şelale manzarasıyla piknik yapar. Şelale demişken, her ne kadar çok büyük olmasa da görsel bir harika olması bakımından Maral Şelalesi de kesinlikle görmenizi tavsiye ettiğimiz doğa harikalarından birisidir.

Kuymağın Başkenti; Artvin’e Hoşgeldiniz!

Bu yayla Norveç Değil, Artvin yaylası!

Sıra, yaylaları ziyaret etmeye geldi.

Yayla demişken şunu hemen belirtelim; Artvin’in en güzel yaylalarından birisi Kafkasör Yaylası’dır. Artvin’in merkezindeyseniz, bu yaylaya ulaşmanız sadece 15 dakikanızı alır. Kafkasör Yaylası’nın en önemli özelliği yılın farklı aylarında düzenlenen etkinliklerdir. Yemyeşil büyük ağaçlardan oluşan sıkı bitki örtüsü yaylaya arklı bir güzellik katar. Yolunuz Kafkasör Yaylasına düşerse, konaklama açısından sıkıntı çekmeyeceğinizi söyleyebiliriz.

Yayla demişken, Beyazsu Yaylası da Borçka ilçesinde yer alan bir diğer doğa harikasıdır. İsmini yaylanın girişindeki beyaz köpükler çıkaran sudan alan yaylada yemyeşil düzlükler bulunur. Ayrıca burada konakladığınızda, Yıldız Gölü’ne ulaşmanız da oldukça kolaydır. Yıldız Gölü’nü şöyle tarif edelim; Doğu Karadeniz’e gizlenmiş olan bu doğa harikasını görmek ve çevresinde yürüyüş yapmak belki de hayatınızda yapacağınız en güzel şeylerden bir tanesi olacaktır!

Artvin’in kalelerini gördünüz mü?

Artvin’in aynı zamanda tarihi bir dokusu olduğunu da söylemeden geçmeyelim. Elbette ki cennet vatanımızın her bir noktasında tarihi bizlere tekrar tekrar yaşatan kalıntılar bulmak mümkün. Ancak tarih severlerin Artvin’e yolu düşmesi durumunda özellikle Artvin Kalelerini görmelerini öneriyoruz. Mesela Şavşat ilçesinde bulabileceğiniz Şavşat Kalesi mutlaka görmenizi önerdiğimiz kalelerden birisidir. Kimler tarafından yapıldığı hakkında kesin bir bilgi olmamakla birlikte, yapılan arkeoloji kazılar, kalenin X. yüzyıldaki Gürcü Bagratlı Krallığı zamanından beri kullanıldığını göstermektedir. Kale Osmanlılar tarafından 19. Yüzyıla kadar Ocaklık merkezi olarak kullanılmıştır.

Ferhat ile Şirin hikayesini bilmeyen kaldı mı? Ferhat ile Şirin’in bu hikayesinin “Ferhatlı Kalesi’nde geçtiğini biliyor muydunuz?” Artvin’in Ardanuç ilçesine sadece 10 dakikalık bir mesafede bulunan bu kale, Şavşat kalesinden sonra keşfetmenizi ve görmenizi tavsiye ettiğimiz bir diğer tarihi kalıntıdır.

Çok gezdik, şimdi biraz kuymak yiyelim!

“Doğu Karadeniz” denildiğinde akla gelen pek çok lezzet var ama bu lezzetler arasında kuymak ve mıhlama belki de en vazgeçilmez olanlarından. Artvin yöresine has kuymak hayatınız boyunca en azından bir kere tatmanız gereken lezzetlerdendir. Damak tadınıza göre beyaz un ya da mısır unundan yapılan kuymağın ideal ayarını tutturabilmek için doğru malzeme kullanımı kadar, ölçüyü ayarlamakta önem arz eder! Tamamen doğal tereyağı ve özel Artvin eriyen peyniri ile yapılan kuymağa doyamayacaksınız!

Gezmeye devam edelim!

Yazımızın sonuna gelirken, sizlere tüm Artvin’i bir yazıda özetleyemeyeceğimizi söylemeliyiz. Harita üzerinde ne kadar küçük görünse de Artvin onlarca harikaya sahip bir cennet parçasıdır. Artvin’lilerin zaten aşina olduğu bu güzellikleri mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.

Kaçkar Dağı, Karagöl Sahara Milli Parkı, Hatila Vadisi, Karagöl, Cam Teras, Cehennem Deresi, Camili-Gorgit Tabiatı gibi birçok doğal güzelliği ve tarihi yapılarıyla Artvin sizi bekliyor!

Kullanılan tüm görseller tr.wikipedia.org adresinden alınmıştır.

En lezzetli yulaf ezmesi tarifleri” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Keşfet kategorisine geri dönebilirsiniz.