Türkiye, Avrupa ve Asya arasında yer alır ve Paleolitik çağdan beri birçok medeniyet tarafından iskan edilmiştir. Bu yüzden Türkiye, tarih meraklıları ve tarihi yerleri dolaşmayı seven maceraperestler için seyahat edilecek en iyi yerlerden biridir. Bunun dışında, özellikle doğuda ve batıda insanlar inanılmaz derecede cana yakın, yemekleri fevkalade lezzetlidir.

İstanbul

İstanbul Türkiye’deki en renkli ve canlı şehirlerden biridir ve şehri daha yakından tanımak için şehirde en az 4 gün geçirmeniz gerekir. Ayasofya, Sultanahmet Camii, Topkapı Sarayı, Yerebatan Sarnıcı ve Kapalı Çarşı kesinlikle ziyaret etmeniz gereken yerler arasındadır.

Selçuk

İstanbul’dan Taksim Meydanı yakınlarındaki otobüs bilet ofisinden otobüse binip Selçuk’a gidebilirsiniz. Selçuk, Efes ve Pamukkale’ye günübirlik geziler yapmak için mükemmel bir lokasyondur. Selçuk, Efes’e yürüme mesafesinde olduğu için yarım gününüzde harabeleri gezmenizi tavsiye ederiz. Orada Celsus Kütüphanesi çok iyi korunmuştur ve görülmesi gereken bir manzaradır.

Yarım günde Efes’i keşfedebilir, yarım günü Selçuk’ta geçirebilir ve Ayasuluk Tepesi’nden tüm şehre hakim olan kaleye çıkabilirsiniz. Yukarıdan manzara, soğuk bir içecek yudumlarken ve cıvıl cıvıl kuşları dinlerken şehrin üzerinden gün batımını izlemek için mükemmeldir.

Fethiye

Fethiye, çok sayıda lüks otelcinin ve zamanını deniz kenarında dinlenerek geçirmek isteyen turistin bulunduğu tipik bir liman kentidir. Bununla birlikte, Fethiye’de güzel bir gün batımı seyredebilirsiniz.

Kelebekler Vadisi Türkiye’deki en güzel yerlerden biri ama her gün gelen parti tekneleri, vadiye adını veren tüm kelebekleri korkutabiliyor. Bu yüzden, bu durumdan uzak durmak için vadiyi tırmanmanızı ve tepede kalmanızı tavsiye ederiz, ayrıca gün batımı vadide çok daha iyidir.

Antalya

Antalya, Türkiye’nin en kalabalık beşinci şehri ve bölgenin başkentidir, bu nedenle uzun otobüs yolculuğuna mola vermek ve şehri dolaşarak bir gün geçirmek için güzel bir yerdir. Liman Antalya’da oldukça göz alıcıdır ve gün batımını izlemek için mükemmel bir yerdir.

Kapadokya

Sırt Çantasıyla Seyahat Edenler İçin Türkiye'deki En İyi Seyahat Noktaları

Kapadokya’da konaklayabileceğiniz birçok şehir var ama bütçesi kısıtlı gezginler için en iyisi Göreme. Buradan Kapadokya Balon Turu ve Şampanya Kahvaltısı turu gibi sıcak hava balonu turları için birçok fırsat bulabilirsiniz. Ayrıca çevredeki yürüyüş noktalarına kendinizi atmanız için iyi bir başlangıç ​​noktasıdır.

Nemrut Dağları

Nemrut Dağı’na gitmek çok sabır ve kararlılık gerektirir, ancak ne sıklıkta ürkütücü bir dağın tepesinde taşlardan oyulmuş bir grup tanrı başı görüyorsunuz ki? Buraya ulaşmak için uçakla veya otobüsle Kayseri’ye oradan da Kahta’ya gidebilirsiniz. İster Kahta’da kalıp tur atabilir, isterseniz taksiye binerek Karadut’a gidip Nemrut Dağı’nı ziyaret edebilirsiniz.

Trabzon

Sırt Çantasıyla Seyahat Edenler İçin Türkiye'deki En İyi Seyahat Noktaları

Trabzon, Karadeniz’e kıyısı olan bir şehirdir. İpek Yolu’nun tam ortasında olması nedeniyle Trabzon’da diğer medeniyetlerin kalıntılarını görmek mümkündür. Bunlardan biri de MS 386’da Rum keşişler tarafından yaptırılan fotojenik Sümela Manastırı’dır. Bu manastırın şaşırtıcı yanı, deniz seviyesinden 1.200m yükseklikte, sarp bir uçurumun kenarına kurulmuş olmasıdır. Tarihi ve kültürel önemi çok büyük bir yerdir.

Kullanılan görseller trabzon.bel.tr ve uchisar.bel.tr adresinden alınmıştır.

Senegal’deki Gris-Gris güreşçiler” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Keşfet kategorisine geri dönebilirsiniz.