Ekvator Cayambe Coca Park’taki eşsiz bir manzara sunan San Rafael şelalesi her yıl 10.000’lerce turist çekerdi. Ta ki kaybolana kadar…

Ekvator, doğal güzelliklerin şaşırtıcı bir arka plan yarattığı, kültürel ve tarihi cazibe merkezleriyle dolu bir ülkedir. Galapagos Adaları’ndan Sangay Ulusal Parkı’na, La Compañía Kilisesi’nden Podocarpus Ulusal Parkı’na kadar görmeye değer birçok güzellik barındırır. Tıpkı San Rafael şelalesi gibi. Ancak ülkenin hem yükseklik hem de hacim açısından en büyük şelalesi bir anda kayboldu.

Jeolog ve eski Doğal Kaynak Bakanlığı Sekreteri Alfredo Carrasco, San Rafael Şelalesi’nin aslında ortadan kalkmadığını, sadece şelaleyi oluşturan nehrin rotasını değiştirerek farklı bir yere doğru aktığını ifade ediyor. Şelale Reventador Yanardağı’nın yakınında, sismik ve volkanik bir aktivite alanında yer alıyordu. Binlerce yıl önce dağları aşındıran lav ve güçlü depremler San Rafael’i oluşturmuştu. Hala da depremler devam ediyor. Dolayısıyla Carrasco, 30 ila 50 yıl içinde yeni oluşacak şelalenin üç ile beş kilometre daha yüksek olabileceğini söylüyor. Kendisine göre bu doğal olay “İzlenmesi gereken çok ilginç bir fenomen.”

Çevre Bakanlığı San Rafael’de olanlar hakkında kesin bir rapor sunamıyor. An itibarıyla herhangi bir cevap olup olmadığı bile belli değil. Ancak şelale yakınında insan eliyle gerçekleştirilen başka bir devasa yapıt daha var…

Siz Hiç Kaybolan Şelale Duydunuz Mu? İşte Ekvator'un Kaybolan Şelalesi

Binlerce yıldır var olan bir şelale, bir hidroelektrik santrali açıldıktan birkaç yıl sonra tesadüfen çöker mi?

Coca Codo Sinclair, Çin şirketleri tarafından inşa edilen ve Ekvator’daki Çin bankaları tarafından finanse edilen sekiz hidroelektrik santralinden biri. 2016 yılında açılan tesisin dolaylı olarak San Rafael Şelalesi’nin ortadan kaybolması ile ilgili olduğu düşünülüyor. Bir grup da yukarıda belirttiğimiz gibi, volkanik ve depreme eğilimli bir bölgedeki konumun bu olaya sebebiyet verdiğine inanıyor. Aslında San Rafael’in kayboluşu bilim adamları için o kadar önemli bir olay ki Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN) neler olduğunu belirlemek ve güçlü bir bilimsel zemin oluşturmak için akademik bir tartışma düzenleyecek.

Yetkililer, San Rafael Şelalesi’nin çöküşünü incelemeye devam etmeyi planlıyor zira gelecekteki erozyon ve nehir boyunca artan heyelan riskini minimize etmek istiyorlar. Şelalenin neden bir anda kaybolduğu anlaşılmamakla beraber kesin olarak bilinen bir şey var. Bir zamanlar Ekvator’un en büyük ikinci şelalesi olan Agoyan, artık yeni şampiyon!

Sera gazı etkisi nedir? Sera gazı seviyesi 20. yüzyıldaki seviyelere geriler mi?” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Keşfet kategorisine geri dönebilirsiniz.