Yapılışından yaklaşık 2000 yıl sonra bugün bile nefes kesen Panteon görülmeye değer bir yapıdır. Muhteşem tasarımı, zarafeti ve uyumu ile büyük Roma İmparatorluğu’nun mimarisinin çarpıcı bir hatırlatıcısıdır. Michelangelo bu muhteşem mimariyi ilk gördüğünde, bunun insanların değil, meleklerin çalışmasına benzediğini dahi dile getirmiştir.

Peki, bu benzersiz mimari hakkında bilmediğiniz birkaç gerçeği bir araya getirdiğimizi söylesek? Gelin, vakit kaybetmeden, tüm tanrıların tapınağı olan Panteon’u daha yakından tanıyalım!

  • “Pantheon” kelimesi, “tüm Tanrıları onurlandır” anlamına gelen Yunanca bir sıfattır. Aslında Panteon ilk önce tüm tanrılara bir tapınak olarak inşa edilmiştir.
  • Panteon, şu zaman dek en iyi korunmuş Antik Roma anıtıdır. Geri kalan tüm Roma anıtları paramparça olduğunda Panteon’un barbar baskınlarından nasıl kurtulduğu ise biraz gizemlidir. Yapının kendisi elbette zamanının çok ötesinde. Aslında, malzemenin bileşimi tam olarak hala gizemli ama yapısal olarak günümüz betonunu gibi! Sebep ne olursa olsun, Panteon, yaşının ve büyüklüğünün, zamanın ve yerçekiminin verdiği zararlardan başarıyla kurtulmuş, tüm ihtişamı ve güzelliğiyle hala bozulmamış tek yapıdır.
  • Tüm Tanrıların Tapınağı: PanteonPanteon’un kesin yaşı bilinmiyor. Roma efsanesi, orijinal Panteon’un tam da bu bölgede inşa edildiğini ve mitolojik kurucusu Romulus’un o yerden cennete yükseldikten sonra ona adandığını söyler. Çoğu tarihçi, İmparator Augustus’un sağ kolu Agrippa’nın ilk Panteon’u MÖ 27’de inşa ettiğini iddia ediyor. MS 80’deki büyük yangında yanmış, İmparator Domitian tarafından yeniden inşa edilmiş, ancak MS 110’da yıldırım çarpmış ve tekrar yanmıştır. Panteon bugün bildiğimiz şekliyle MS 120 yılında mimariye tutkun olan İmparator Hadrian tarafından inşa edilmiş ve onu dönemin ünlü Yunan mimarı Şamlı Apollodorus ile birlikte tasarlamış ve ne yazık ki bir tartışma nedeniyle İmparator’un emriyle idam edilmiştir.
  • Pantheon’un en büyüleyici kısmı, tepesindeki ünlü deliği (Pantheon’un gözü veya oculus) ile dev kubbesidir. Kubbe 1300 yıl boyunca dünyanın en büyüğüydü ve bugüne kadar dünyanın en büyük desteksiz kubbesi olmaya devam ediyor! Kubbenin çapı 43.30 metredir!
  • 609 yılında Panteon, kiliseye dönüştürülen ilk pagan tapınağıydı ve bu nedenle Orta Çağ’da yıkılmaktan kurtarıldı. Bugün orası Aziz Meryem’e adanmış bir kilisedir. Fakat neredeyse herkes tarafından Panteon olarak adlandırılıyor ve dini yönetimden bağımsız.
  • Panteon’un önünde güzel bir “Panteon Çeşmesi” vardır. 1575 yılında ünlü mimar Giacomo Della Porta tarafından tasarlanmış ve Leonardo Sormani tarafından mermerden yontulmuştur. 1711’de Papa Clement XI, çeşmenin değiştirilmesini istemiştir ve Filippo Barignoni’ye, taştan yapılmış farklı bir havzayı ve II. Ramses’in dikilitaşını, tabanını süsleyen dört yunus ile bir kaide üzerine yerleştirdiği yeni bir düzen tasarlamasını istemiştir.

İyi ve Kötü Huylu Tümör Arasındaki Fark Nedir?” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Keşfet kategorisine geri dönebilirsiniz.