Ülkemiz, muhteşem doğası, havası ve tarihi ile kamp severler ve gezginler için unutulmaz seyahatler vadeder. Tatil anlayışı kişiye göre değişse de herkes için mutlaka bir alternatif vardır.

Bu yazımızda özellikle kamp tutkunları için Türkiye’nin en güzel kamp alanlarını listelemek istedik.

Yedigöller Milli Parkı, Bolu

Listemizin ilk sırasında, Bolu sınırları içerisinde yer alan Yedigöller Milli Parkı var. Hepimizin bildiği fakat bazılarımızın sadece fotoğraflarını gördüğü bu çok bilinen milli parkımız, eşsiz tabiatı ile ilkbahar, yaz ve sonbaharda bile kamp yapmaya oldukça elverişlidir.

Burada kış mevsimi hariç rahatça kamp kurabilir, gölde balık tutabilir ve doğanın dilini öğrenmek için muhteşem bir fırsat yaratabilirsiniz. Yedigöller Milli Parkı özellikle kampçılık konusunda uzman olmayan kampçılığa yeni başlayanlar için önerilen bir park alanıdır.

İnbükü Orman Kampı, Marmaris

Muğla’nın 89.000 nüfuslu Marmaris ilçesi, sayısız kamp alanı ile kampçılar için muhteşem alternatifler sunmaktadır. Biz bu yazımızda sizin için bu alternatiflerden İnbükü Orman kampını seçtik.

İnbükü Orman Kampı, Yedigöller’den farklı olarak özellikle zor koşullarda kamp yapmak isteyenler için iyi bir alternatif olmaktadır. 140 çadır kapasitesi olan alanda,  balık avlayabilir, denize girilebilir ve bisiklet sürebilirsiniz. İnbükü Orman Kampı, kamp severlere tüm yıl boyunca hizmet vermektedir.

kamp yeri

Kelebekler Vadisi, Ölüdeniz

Fethiye ilçesinin Ölüdeniz beldesinde bulunan Kelebekler Vadisi, tartışmasız son zamanların en eşsiz keşiflerinden biridir. Etrafını saran sarp kayalıkları, muhteşem denizi, onlarca kelebek türü ve 50 metreden dökülen şelalesi ile mutlaka görülmesi gereken eşsiz bir kamp alanıdır.

Yazılı Kanyon Tabiat Parkı, Isparta

Isparta il sınırları içinde bulunan Yazılı Kanyon Tabiat Parkı kamp alanı, içinde bulunan kafeler ve balık çiftliklerinden yemek ihtiyacınızı rahatlıkla karşılayabileceğiniz için diğer kamp yerlerine göre daha rahat bir konaklama sağlar. Kanyon, toplamda 2.699 km ve başlangıç noktası Efes olan Kral Yolunun üzerinde olup, Bizans dönemine ait tarihi eserleri ve yolculuğunuza eşlik eden Göksu Çayı ile hem tarihin hem de doğanın muhteşem bir kombinasyonunu sunar.

İğneada Longoz Ormanları, Kırklareli

Kumsalıyla, güneşiyle, kamp yapmak için en uygun yerlerden biridir. İğneada Longoz Ormanları’nda birçok kamp alanı bulunmaktadır. Kısa bir gezinti sonrasında beğendiğiniz kamp alanını seçebilirsiniz ama özellikle bu bölge için yanınıza yeteri kadar su ve sinek kovucu almanızı tavsiye ederiz.

Salda Gölü, Burdur

Salda Gölü, beyaz kumları ve berrak suyu sayesinde Türkiye’nin en ilgi çeken göllerinden biridir. Hatta kimiz gezginler burayı Türkiye’nin Maldivleri olarak adlandırmaktadır.

Çadırınızı gölün hemen kıyısına ya da ormanlık alana kurabilirsiniz. Salda Gölü, Türkiye’nin en temiz gölleri arasında sayılırken aynı zamanda suyunun içerdiği mineraller ile bir şifa kaynağı olarak kabul edilir. Kamp alanına yerleştikten sonra gölde yüzmenin keyfini çıkartabilirsiniz.

“Ufkunuzu Genişletecek Kitaplar” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Keşfet kategorisine geri dönebilirsiniz.