Vietnam’ın başkenti Hanoi, seyahatinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken Kuzey Vietnam’ın en popüler ve çekici şehridir.

Hanoi şehri geleneksel Vietnam kültürünü her köşesinde barındırır. Vietnam’ın neredeyse tüm bölgelerine Hanoi’den erişilebilir çünkü karayolu, demiryolu ve hava yolları mevcuttur. Tarım alanlarından asırlık anıtlara, göllere, nehirlere, dini yapılara, müzelere, iletişim hatlarına, üniversitelere, alışveriş merkezlerine kadar her şey burada. En az 1000 yıl öncesine dayanan bu şehir hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin!

Vietnam’ın Gözdesi

Hanoi’nin Uzun Bien Köprüsü, Eyfel Kulesi ve Özgürlük Heykeli’nin yaratıcısı Alexandre Gustav Eiffel tarafından tasarlandı.

Hoan Kiem ve Long Bien’i birbirine bağlayan Hanoi’nin Long Bien köprüsü, Paris’teki Eyfel Kulesi’ni ve ABD’deki Özgürlük Heykeli’ni tasarlayan Alexandre Gustave Eiffel tarafından tasarlandı. Köprüyü çevreleyen bölge, köprünün altında yaşayan birçok evsizle birlikte en yoksul hanelerden bazılarına ev sahipliği yapıyor.

Emlak Vergisinden Kaçınmak İçin Dar Evler

Hanoi ile ilgili ilginç bir gerçek şu ki, evler uzun ama çok dar çünkü emlak vergisi binanın genişliğine bağlı. Bu özelliğinden dolayı bu evlere verilen isim ‘tüp evler’dir. Bu vergi kanunu 19. yüzyılda Fransızlar tarafından tanıtılmıştır.

Vietnam’ın Gözdesi

Köpek Eti Çok Yaygındır

Vietnam’ın güney kesimlerinde bulunmayan köpek eti, kuzeydeki Hanoi şehrinde oldukça yaygındır. Vejetaryen olmasanız ve inek, domuz, tavuk ve ördek etini sevseniz bile, konu köpek eti olduğunda yine de sorun yaşayacaksınız. Başlangıçta bunu garip ve yanlış bulacaksınız, ancak ülkeler arasındaki kültür farkı söz konusu olduğunda hiçbir şeyin doğru ve yanlış olmadığını anlayacaksınız.

Ho Chi Minh Mozolesi Hanoi’de

Vietnam’ın sevilen lideri ve dünya tarihinin önemli bir siyasi figürü olan Ho Chi Minh, 1969 yılında kalp yetmezliği nedeniyle öldü. Bu olur olmaz, yetkililer onun korunmasını planlamaya başladılar ve bir bilim adamları ekibi, mumyalama sürecini başlatmak için gizlice ülkeye uçtu. 1975’te barış anlaşmaları resmen imzalandı ve cesedinin mumyalandığı Ho Chi Minh Mozolesi açıldı. Bugün, türbe, turistlerin ve yerlilerin aziz ‘Ho Amca’larını ziyaret etmeleri ve onurlandırmaları için açıktır.

Vietnam’ın Gözdesi

Hanoi Göller Şehri Anlamına Gelir

Kelimenin tam anlamıyla ‘nehirlerin içindeki şehir’ anlamına gelen Hanoi, Kızıl Nehir kıyısında inşa edilmiştir. Nehirler arasındaki ovalar üzerine kurulmuş olan Hanoi, şehrin etrafında akan ve şehrin içinde göller oluşturan birçok nehrin izini sürüyor. En popüler göllerden bazıları Hoan Kiem gölü, Batı gölü, Ho Thien Quang gölü, Truc Bach gölü, Bay Mau gölü ve Thu Le gölüdür. Bu göller, şehrin gürültüsünden ve karmaşasından uzaklaşmak için Hanoi’deyken ziyaret edilebilecek sakin yerlerdir. Hanoi hakkında ilginç bir gerçek, yerliler bile onu ‘göller şehri’ olarak adlandırır.

İyi Tümörün Özellikleri” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Keşfet kategorisine geri dönebilirsiniz.