Bazen bulunduğu yerden uzaklaşmak ister insan. Dinlenmeye, temiz hava almaya, kendini dinlemeye ihtiyacı olur. Hele bir de yoğun iş temposunda çalışıyorsa… Hafta sonu kaçamaklarında, bol oksijenli ve doğa ile iç içe bir ortam ne güzel olurdu, değil mi? İşte hem her şeyden uzak hem de ulaşabileceğiniz kadar yakın Acarlar Longozu.

Müthiş doğası ve yeşilliği ile ön plana çıkan Acarlar Longozu, Sakarya’nın Karasu ve Kaynarca ilçeleri arasında yer alırken, Sakarya merkeze de 50 km uzaklıktadır. En önemli özelliği ise Türkiye’nin tek parça halindeki en büyük longoz ormanı olmasıdır. Longoz, bir çeşit orman ekosistemi türü olmakla beraber, halk arasında “subasar” olarak da bilinir. Longozun fazla akan suları, Okçu deresi ile önce Sakarya Nehri’ne, oradan da Karadeniz’e dökülür.

Birçok canlıya ev sahipliği yapan Acarlar Longozunun çevresinde tilki, gelincik, tavşan, sincap gibi birçok canlı yaşar. Longozun içinde sazan, kızılkanat ve yayın balığı gibi türlerle karşılaşmak mümkündür. Ormanlık alana karaağaç, kayın ve kızılağaçları hâkimdir.

Yanı başınızdaki Cennet Acarlar LongozuKonaklama imkânlarından bahsedecek olursak, Longozun bulunduğu bölgede rahatlıka bütçenize ve zevkinize uygun otel çeşitleri bulabileceğinizi söyleyebiliriz. Makul fiyatlı pansiyon seçenekleri de oldukça fazla. Eğer doğanın içinde konaklamayı tercih ederseniz buna uygun bir seçeneğiniz de bulunuyor. Longozun çevresine konumlanan şirin bungalov evler hem görüntüsüyle hem rahatlığıyla dikkatleri üzerine çekiyor.

Acarlar Longozu’nu günübirlik ziyaret etmek isterseniz, kuş cıvıltıları eşliğinde, suyun yanı başında piknik yapabilir veya yakındaki restoranlarda keyifli bir yemek yiyebilirsiniz. Acarlar Longozunu gezdiren tekne turlarına katılarak, suyun içerisindeki ormanı keşfedebilir veya 750 metre uzunluğundaki tahta köprü üzerinde harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Acarlar Longozu için herhangi bir giriş ücreti ödemeniz gerekmediğini de hatırlatalım.

Şehrin yoğunluğundan uzakta, aileniz veya arkadaşlarınızla beraber güzel vakit geçirebileceğiz, yeşilliğe doyacağınız, bol oksijenli bir mekân arayışı içindeyseniz, yanı başınızdaki Acarlar Longozuna bir şans verebilirsiniz.

Kullanılan tüm görseller kulturportali.gov.tr adresinden alınmıştır.

Ege’nin kalbi Manisa” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Keşfet kategorisine geri dönebilirsiniz.