fbpx
Corona virüsü hakkında en çok merak edilenler_

11 Soruda Corona Virüs: Covid-19 ile ilgili Tüm Merak Edilenler

Tüm dünyaya hızla yayılan Corona virüsü hakkında en çok merak edilen soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Covid-19 ile ilgili aşağıda yer alan tüm bilgiler Dünya Sağlık Örgütü, T.C. Sağlık Bakanlığı ve Johns Hopkins Medicine kaynaklarından derlenmiştir.

1. Corona virüsü nedir?

Corona virüsler, hayvanlarda veya insanlarda hastalığa neden olan büyük bir virüs ailesidir. Bu virüs familyasının, hafif bir soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) ve Şiddetli Akut Solunum Yolu Yetersizliği Sendromuna (SARS) kadar insanlarda birçok ciddi hastalığa neden olduğu bilinmektedir. En son keşfedilen koronavirüs, koronavirüs hastalığına sebep olan COVID-19’dur.

Kaynak: who.int/news-room/q-a-detail/q-a-coronaviruses

2. Covid-19 nedir?

COVID-19, en son keşfedilen Koronavirüs’ün neden olduğu bulaşıcı hastalıktır. Bu yeni virüs ve buna bağlı oluşan hastalık, Aralık 2019’da Çin’in Wuhan kentinde gerçekleşen salgından önce bilinmiyordu.

Kaynak: who.int/news-room/q-a-detail/q-a-coronaviruses

3. Corona virüsün en temel belirtileri nelerdir?

COVID-19’un en yaygın semptomları ateş, yorgunluk ve kuru öksürüktür. Bazı hastalarda burun tıkanıklığı, burun akıntısı, boğaz ağrısı, ishal ya da genel bir ağrı da görülebilir. Bahsi geçen tüm semptomlar genellikle hafiftir ve yavaş yavaş başlar.

Bazı insanlar enfekte olmasına rağmen herhangi bir semptom ile karşılaşmaz ve kendilerini kötü hissetmezler. İnsanların %80’i özel bir tedaviye ihtiyaç duymadan iyileşir. COVID-19 sebebiyle hastalanan, her altı kişinin sadece biri ağır belirtiler gösterir; istatistikler, önceden sağlık sorunu bulunanların ve ileri yaşlardaki kişilerin, hastalığı ağır geçirme konusunda daha büyük risk altında olduğunu göstermektedir.

Koronavirüs Belirtileri

Corona virüsün en sık karşılaşılan belirtileri

Kaynaklar: who.int/news-room/q-a-detail/q-a-coronaviruses ve bbc.com/turkce/haberler-dunya-51832624

4. Corona virüs nasıl bulaşır?

Enfekte olan bireylerin öksürme ve hapşırmaları ile ortama saçılan damlacıkların solunması hastalığın en belirgin yayılma yollarındandır. Bu damlacıkların temas ettiği kirlenmiş yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin yıkanmadan yüz, göz, burun veya ağıza götürülmesi, yine virüsün temel bulaşma yöntemleri arasında.

Hong Kong’da enfekte olmuş bir köpek tespit edilmekle beraber, bugüne kadar kedi, köpek gibi herhangi bir evcil hayvanın COVID-19’u iletebileceğine dair bir kanıt bulunmamıştır.

Corona virüsünün eşyalardan bulaşıp bulaşmadığı hakkında bilgi almak için linki tıklayabilirsiniz.

Kaynaklar: who.int/news-room/q-a-detail/q-a-coronaviruses ve hsgm.saglik.gov.tr/tr/bulasici-hastaliklar/2019-n-cov/liste/2019-ncov-sik-sorulan-sorular.html

5. Corona virüs yüzeylerde ne kadar yaşar?

Corona virüsün insanlardaki kuluçka dönemi yani virüse yakalanma ile hastalığın belirtilerini göstermeye başladığı arasındaki zaman 1-14 gün arasında değişir. Yaygın olarak 5 gün sürmektedir.

Covid-19’a neden olan virüsün yüzeylerde ne kadar süre hayatta kaldığı kesin olarak belirlenmemiştir, ancak diğer koronavirüsler gibi davranmaktadır.  Çalışmalar, Covid19’da dahil olmak üzere, Koronavirüslerin yüzeylerde birkaç saatten birkaç güne kadar değişen bir sürede yaşayabildiklerini göstermektedir. Yaşama süresi yüzey tipi, ortam sıcaklığı ve ortam nemine göre değişmektedir.

Corona virüsünün eşyalarda ne kadar kalacağı hakkında bilgi almak için linki tıklayabilirsiniz.

Virüsün bir yüzeye bulaşmış olacağını düşünüyorsanız, virüsü öldürmek için yüzeyi basit bir dezenfektanla temizleyin. Ardından ellerinizi en az 20 saniye yıkayın veya dezenfekte edin. Gözlerinize, ağzınıza veya burnunuza dokunmaktan kaçının.

Kaynak: who.int/news-room/q-a-detail/q-a-coronaviruses

Koronavirüs'ten Korunma Yolları

Corona virüsten nasıl korunabiliriz?

6. Corona virüsünden nasıl korunulur?

Ellerin en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanması, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiklerinin kullanılması, en önemli korunma yöntemlerinin başında geliyor. Ellerinizi sık sık yıkayın.

Kendinizle öksüren veya hapşıran herkes arasında en az 1 mümkünse birkaç metre mesafe koyun.

Ellerinizi yıkamadan asla ağız, burun ve gözlerinize dokunmayın; gündelik yaşamınızda göz, burun ve ağza dokunmaktan kaçının.

Kendinizi iyi hissetmiyorsanız evde kalın. Ateş, öksürük ve nefes almakta zorluk gibi belirtileriniz varsa hemen “Alo 184” üzerinden SABİM yani “Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi” ile temasa geçin

Kaynaklar: who.int/news-room/q-a-detail/q-a-coronaviruses ve hsgm.saglik.gov.tr/tr/bulasici-hastaliklar/2019-n-cov/liste/2019-ncov-sik-sorulan-sorular.html

7. Corona virüsü nasıl oluştu?

Covid-19, Aralık 2019’da Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktı. Wuhan’da bir deniz ürünleri pazarını ziyaret eden bazı insanlarda, yeni koronavirüsün neden olduğu viral pnömoni görüldüğünden, önceleri bu yeni koronavirüsün deniz ürünleri pazarı ile ilgili olduğu düşünülüyordu. Ancak 25 Ocak 2020’de yapılan bir çalışma, ilk bildirilen vakayı içeren bireyin 1 Aralık 2019’da hastalandığını ve deniz ürünleri pazarıyla bir bağlantısı olmadığını gösterdi. Dolaysıyla, bu virüsün nasıl ortaya çıktığı ve yayıldığı konusunda araştırmalar halen devam ediyor.

Kaynak: hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/coronavirus

8. Corona virüsü hakkında son durum nedir?

Corona virüsü haritasında da göreceğiniz üzere, salgının merkez üssü Çin’den Avrupa’ya kaymış durumda. Dolayısıyla en başta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok devlet oldukça sert önlemler aldı. Ülkemizde de son gelişmeler an ve an takip ediliyor, ihtiyaç görüldükçe alınan önlemler genişletiliyor.

Virüs ile ilgili Dünya Sağlık Örgütü’nde yer alan son haberlere ve güncel durum raporlarına ulaşabilirsiniz. Ülkemizde alınan önlemler ve son gelişmeler için de Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı sitesini ziyaret edebilirsiniz.

9. Corona virüs tedavisi hakkında son gelişmeler nelerdir?

Şu ana kadar hastalığı ortadan kaldıracak bir tedavi yöntemi bulunamamıştır. Akla ilk gelen tedavi yöntemlerinden biri olan antibiyotikler de virüsler üzerinde etkili değildir. Doktor kontrolünde alınan bazı ilaçlar hastalar üzerinde kısmi bir rahatlama sağlasa da Dünya Sağlık Örgütü hastalığı önlemek üzere antibiyotikler de dahil olmak üzere herhangi bir ilaç önermemektedir. Konu hakkında klinik çalışmalar devam etmektedir.

Kaynak: who.int/news-room/q-a-detail/q-a-coronaviruses

10. Corona virüsü aşısı bulundu mu?

Covid-19’u önlemek için spesifik bir antiviral bulunamadığı gibi, tedavi etmek için herhangi bir aşı da bulunmamaktadır. Olası aşılar ve bazı spesifik ilaç tedavileri süratle araştırılmaktadır. DSÖ, Covid-19’u önlemek ve tedavi etmek için aşı ve ilaç geliştirme çabalarını koordine etmektedir.

Kaynak: who.int/news-room/q-a-detail/q-a-coronaviruses

11. En etkili Corona virüsü önlemleri nelerdir? Ne Yapmalıyım?

Panik yapmayın. Enfekte olan insanların %80’inin özel bir tedaviye ihtiyaç duymadan iyileştiğini unutmayın. Ancak virüsün çok çabuk yayıldığını da göz önünde bulundurarak kendinizi koruyun. Sağlığınız hakkında en ufak bir şüphe duymanız halinde, başkalarını korumak adına derhal kendinizi izole ederek “Alo 184” üzerinden SABİM yani “Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi” ile temasa geçin. En başta T.C. Sağlık Bakanlığı olmak üzere, kamu kurum ve kuruluşlarından gelen tüm uyarıları dikkate alın.

Koronavirüs nasıl oluştu? Nasıl yayıldı?” başlıklı yazımızı okuyabilir ya da Koronavirüs’ün hangi ülkelerde ne sıklıkta yayıldığını gösteren Koronavirüs Haritasını inceleyebilirsiniz.

Herhangi bir şey ara