Emzirme dönemi, bebeğinizi anne sütüyle göğsünüzden beslediğiniz zamandır. Birçok tıp uzmanı mama, su gibi ek gıda takviyesi olmadan 6 ay boyunca emzirmeyi tavsiye eder. Hatta diğer yiyeceklere başlandıktan sonra bile bebeğin ilk yaşına kadar emzirilmeye devam ettirilmesi önerilir.

Bebeğinizi ne sıklıkla emzirmeniz gerektiği bebeğinizin az ama sık aralıklarla gerçekleşen öğünleri mi yoksa daha uzun süre emmeyi mi tercih ettiğine bağlıdır. Bebeğiniz büyüdükçe bu durum değişebilir. Yeni doğanlar genellikle 2-3 saatte bir beslenme ihtiyacı duyarlar. Her bebeğin ilk iki ayında 3-4 saatte bir beslenmenin genel bir ihtiyaç olduğu kabul edilir. İkinci ay ile altıncı ay arasında çoğu bebek 4-5 saatte bir beslenir.

Elbette her anne ve her bebek birbirinden farklıdır, dolayısıyla emzirme kararı ve emzirme süreleri de değişkenlik gösterebilir.

Anne Sütünün Faydaları

Anne sütü, bebekler için ideal bir beslenme sağlar çünkü bebeklerin büyümesi için ihtiyaç duyduğu mükemmel bir vitamin, protein ve yağ kaynağıdır. Üstelik bebeklerin virüsler ve bakteriler ile savaşmasına yardımcı olan antikorlar da anne sütünde mevcuttur. Emzirmek, bebeklerin astım veya alerji olma riskini azaltır. Ayrıca, mama olmaksızın yalnızca ilk 6 ay anne sütüyle beslenen bebeklerde daha az kulak enfeksiyonu, solunum yolu hastalığı ve ishal nöbetleri görüldüğü biliniyor.

Bazı araştırmalar emzirmenin, bebeklerin çocukluk döneminde daha yüksek IQ’ya sahip olma ihtimalini de artırdığını göstermiştir. Sağlığa olan faydalarının yanında ten tene kurulan temas ve göz teması ile sağlanan fiziksel yakınlık bebeğinizin sizinle bağ kurmasına ve kendini güvende hissetmesine yardımcı olur. Anne sütüyle beslenen bebeklerde çoğu zaman aşırı kilo sorununun yaşanmadığı, büyümeyle doğru orantılı bir kilo artışı görüldüğü biliniyor.

Emzirmenin, ani bebek ölümlerinin önlenmesinde de yardımcı olduğu ileri sürülür. Diyabet, obezite ve belirli kanser risklerini ayrıca azaltabilir.

Anne Sütü Almayan Bebekler

Gelişmiş ülkelerde bile mama ile beslenen bebeklerin sağlık sonuçları, emzirenlerle karşılaştırıldığında önemli ölçüde farklılık göstermektedir. Yapılan birçok araştırma bu farkı ayrıntılı bir biçimde ortaya koymuştur. Bebekler için anne sütü almamak, orta kulak iltihabı, mide-bağırsak iltihaplanması, pnömoni, çocukluk çağında obezite, tip 1 ve tip 2 diyabet, lösemi ve ani bebek ölümü sendromu riskini artırabilir. Prematüre bebeklerin anne sütü almama durumu, bağırsak iltihaplanması riskine sebep olabilir.

Bazı kadınların emziremediği durumlar bulunabilir. Örneğin bazı kadınlar düşük miktarda anne sütü üretebilir ya da bazıları emzirmeyi zorlaştıran birtakım özel durumlara sebep olabilir. Anne sütü alamayan bebekler için her ne kadar birtakım riskler olsa da emziremeyen kadınların sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. Bu sebeple anne sütüne alternatif gıdalar bulunur. Anneler için emzirememe meme kanseri, yumurtalık kanseri, kilo alımı, tip 2 diyabet ve metabolik sendrom vakalarında görülebilir ve bu durumlara sahip kadınların emzirmesi bebek için de risk faktörleri doğurabilir.

Düşük miktarda anne sütüne sahip olan kadınların beslenmelerine dikkat ederek yetersiz süt miktarını artırma şansları vardır. Beslenme planına karbonhidrat, protein, yağ gibi makro besinler ve vitamin ve minareleri dengeli bir biçimde dahil etmelidir. Ayrıca anne sütünün çok büyük bir kısmı sudan oluşmaktadır dolayısıyla annelerin günde 2,5-3 litre kadar su alması çok önemlidir. Ara öğün olarak ceviz, fındık, badem ve tahin-pekmez ikilisini tüketmek anne sütünü artırmanızda yardımcı olabilir.

Her ne kadar şekerli besinlerin anne sütünü artırdığı yönünde bir kabul varsa da uzmanlar bunun doğru olmadığını ifade eder. Araştırmalar gösteriyor ki fruktoz adı verilen bir şeker, anneden bebeğe anne sütü yoluyla geçebiliyor. Fruktoz anne sütünün doğal bir bileşeni olmadığı için annenin tükettiği şeker yoluyla bebekler bunu alabiliyor.

Büyüme ve gelişme sırasında bebeklerin ve çocukların yüksek miktarlarda şekere maruz bırakılmasının bilişsel gelişim ve öğrenme ile ilgili sorunlara yol açabileceği ve ayrıca obezite, diyabet, karaciğer hastalığı ve kalp hastalığı için yaşam boyu risk oluşturabileceği biliniyor. Dolayısıyla anne sütünü artırma amacıyla fazla şeker tüketimi, başka sorunlara yol açabiliyor. Bu yüzden koyu yapraklı yeşil sebze, baklagil tüketimine daha çok ağırlık vermeniz tavsiye edilebilir.