Üç aylık karantinanın sonunda kapılarını açan Barcelona’nın meşhur opera salonu Gran Teatre del Liceu, ilk konserini farkındalık yaratmak adına bitkilere verdi. Tarihe geçen sıra dışı konseri, 2 binin üzerinde bitki dinledi.

Covid-19 salgını hiç beklenmedik bir şekilde hayatımızı derinden etkiledi. Sadece İspanya’da 280.000’den fazla kişi salgından etkilendi ve ülke genelinde 30.000’e yakın ölü var. Haziran ayı itibariyle tüm dünyada yavaş yavaş başlayan normalleşme süreci, pandemi döneminde olağanüstü hâl ilan edilmiş olan İspanya’da 21 Haziran tarihinde başladı. İspanya, önlem alan ülkeler arasında kuralları en katı uygulayan ülkelerden biriydi. Olağanüstü hâl dönemi boyunca insanlar köpeklerini gezdirmek ve zorunlu ihtiyaçlarını gidermek dışında evlerinden çıkmadılar.

İşin kötü tarafı tehlike hala geçmiş değil. Temmuz ayının son günlerinde yeni vaka sayısı tekrar artmaya başladı. Fransa, Belçika, İngiltere, Hollanda’nın başı çektiği bazı Avrupa ülkeleri vatandaşlarına İspanya’ya gitmeme çağrısı yaptı. İspanya’da herkes “2. dalga mı geliyor?” sorusuna cevap arıyor.

Üç aylık karantinanın sonunda kapılarını açan Barcelona’nın meşhur opera salonu Gran Teatre del Liceu, ilk konserini farkındalık yaratmak adına bitkilere verdi!İspanya ve tüm dünyada bu ürkütücü gelişmeler yaşanırken, Barselona kentinde bulunan Liceu Operası oldukça anlamlı bir konsere ev sahipliği yaptı. 22 Haziran akşamı Giacomo Puccini’nin “Crisantemi” isimli eseri, opera binasını dolduran 2.300 bitkiye sergilendi. Hem de tüm ritüeller eksiksiz bir biçimde yerine getirilerek… Operanın internet sitesinden yayınlanan 6 dakikalık performans sonunda, opera binasını dolduran tüm bitkiler, pandemiyle mücadele eden sağlık personellerine hediye edildi.

Konser öncesinde operanın baş yapımcısı Eugino Ampudia tarafından yapılan açıklamada, konserin pandemi sürecinde yeniden canlanan ve insanların boşalttığı alanlara yayılan doğa ile ilgili farkındalığı arttırmak amacıyla düzenlendiği ifade edildi. Ampudia, “Empatimizi artırabilir miyiz? Haydi sanat ve müzikle başlayalım ve doğayı harika bir konser salonuna davet edelim” dedi.

Kaynak: sozcu.com.tr/hayatim/kultur-sanat-haberleri/barcelona-operasi-karantinadan-sonra-ilk-konserini-bitkilere-verdi/

Küresel ısınma fırtınaları güçlendiriyor” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Öğren kategorisine geri dönebilirsiniz.