Gerektiğinde teşekkür ediyor, dirseklerinizi yemek masasına koymuyor ve masadaki herkese yemek servisi yapılana kadar asla yemek yemeyi düşünmüyor musunuz? Fakat bu aslında o kadar kolay değildir. Bilmeden çiğnediğiniz, daha az bilinen birkaç tane görgü kuralını sizler için bir araya getirdik. Bakalım şaşıracak mısınız!

Tuzu doğru uzatın.

San Diego, California merkezli sosyal, iş ve gençlik görgü kuralları danışmanı Maryanne Parker, yemek masasındayken biri tuzu uzatmanızı istediğinde, her zaman tuzu ve biberi birlikte vermeniz gerektiğini söylüyor. Aslında Parker, bazı sosyal çevrelerde bunun görgü kurallarına maruz kalma seviyenizi görmek için bir test olabileceğini bile belirtiyor.

Ekmeği önce yanınızdakilere ikram edin.

Eğer ekmek almak için ekmek sepetine uzandıysanız daima öncelikle yanınızdaki kişilere ikram edin ve ardından kendiniz için alın.

Sağ kolunuza veya elinize öksürmeyin.

Hapşırırken veya öksürürken ağzını kapatmak güzel bir davranıştır. Peki, bunu yapmak için sağ elinizi mi kullanıyorsunuz? İşte bu kötü! Sağ eliniz sosyal elinizdir, tokalaşmak, el sallamak için kullanılır. Bu arada sol eliniz, “kişisel” eliniz olarak adlandırılan şeydir. Öksürmek ya da hapşırmak için kullandığımız el sol eliniz olmalıdır.

Bilinmeyen Görgü Kuralları

Çantanızı sol omzunuzda taşıyın.

“Sosyal” elinizi serbest bırakmak adına el çantanızı sol omzunuza takın. Bu şekilde, birinin elini sıkmak için uzandığınızda, çantanızı diğer kolunuza takmanıza gerek kalmaz.

Her zaman sandalyenize sol taraftan oturun.

Yemek masasında çarpışmaları önlemek için sandalyenize her zaman sol taraftan yaklaşın ve sağdan çıkın.

Arabaya doğru bir şekilde binin.

Bir araca girerken, önce oturun, sonra bacaklarınızı içeri alın. Arabaya binmenin en doğru yolu budur!

Asla birini parmakla işaret etmeyin.

Herhangi bir şeyi parmağımızla gösterebiliriz ama asla birini parmağımızla göstermemeliyiz. Odanın diğer ucundaki arkadaşınıza işaret etmeniz gerekiyorsa, elinizle de bunu yapabilirsiniz, ancak elinizin açık olduğundan emin olun.

Çayı doğru yönde karıştırın.

Görgü kuralları uzmanı Laura Akano, çay içerken şeker veya balı çözmek için içeceğinizi saat yönünde karıştırmaktan kaçınmanız gerektiğini söylüyor.

İçeceğinizi yudumlarken göz teması kurmayın.

Akano, içeceğinizden bir yudum alırken yukarı ya da birine bakmak yerine, içerken bardağınıza bakmanın kibarlık olarak kabul edildiğini de belirtiyor. Bu aslında pratik nedenlerden dolayıdır. İçeceğinizi dökmek istemezsiniz, öyle değil mi?

Peçeteyi düz bir şekilde kucağınıza yerleştirin.

Peçeteyi tüm kucağınızı kaplayacak şekilde yerleştirin. Dudaklarınızdaki herhangi bir şeyi silmek için peçetenin içini kullanın. Böylece yere düşse bile peçetenin içi hala temiz olur.

Kistik Fibroz Nedir?” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Öğren kategorisine geri dönebilirsiniz.