Aşılar, vücuttaki bağışıklık sistemini uyararak hastalığa karşı koruma sağlarlar.

Aşılamayla birlikte kişi hastalık etkeniyle karşılaştığında vücudunun bağışıklık oluşturması beklenir ve böylece de hastalığa yakalanmaz. Bebeklerin enfeksiyonlara karşı en büyük savunması, anne sütü ve aşılardır. Ancak annelerden alınan antikorlarla hastalıklarla savaşma kısa bir süre için geçerlidir. Bu yüzden aşılar burada devreye girer. Aşılar bulunmadan önce pek çok bebek ve çocuk, günümüzde aşılar sayesinde korunabilen hastalıklardan dolayı hayatlarını kaybederlerdi. Bu nedenle günümüzde aşılar, çocuklara hastalıklara yakalanma riskinin en yüksek olduğu dönemlerden önce yani daha bebekken yapılmalıdır. Çünkü aşılanma durumu, çocukları özellikle bulaşıcı hastalıklardan korunma konusunda önlemidir. Bağışıklık sisteminin çok güçlü olmadığı gözlemlenen çocukluk döneminde, gerekli aşılar geç olmadan yapılmalıdır. Çocuklar aşılanmadığı takdirde hastalığın mikrobuyla karşılaşırsa, vücutları hastalıklarla savaşabilecek kadar güçlü olmayabilir. Ama aşılandıkları durumda aşılar, bağışıklık sisteminin antikorlar üretmesini sağlayacak kadar güçlüdürler. Yani aşılar, çocukların hastalığa maruz kalmasını güvenli bir şekilde önler. Aşılar sayesinde çocuklar, aşıların önlediği hastalıklara karşı da acı çekmeden bağışıklık kazanırlar.

Hangi Aşı Hangi Hastalıklardan Korur?Çocuklarda Aşının Önemi

  • DaBT (karma aşı) difteriden, boğmacadan ve tetanostan korur.
  • Polio aşısı çocuk felcinden korur.
  • Hepatit B aşısı Hepatit B’ye bağlı B tipi sarılık, siroz ve karaciğer kanserinden korur.
  • Hepatit A aşısı A tipi sarılıktan tutun akciğer yetmezliğine kadar korur.
  • Suçiçeği aşısı suçiçeği hastalığından korur.
  • Hib aşısı Hemofil üs enflüanza tip b’ye bağlı menenjit, zatürre ve orta kulak iltihaplarından korur.
  • BCG aşısı veremden korur.
  • Kızamık-kabakulak-kızamıkçık (KKK) aşısı kızamığa bağlı zatürreeden, orta kulak iltihabından, Subakut-sklerozan-panensefalit (SSPE) gibi beyin hastalıklarından tutun doğumsal kızamıkçık sendromu ve kabakulak hastalığına kadar vücudu korur.
  • Konjuge Pnömokok (KPA) aşısı ise zatürreeden, beyin iltihabından ve kan zehirlenmesinden korur.

Aşının Gerekliliği

Dünya Sağlık Örgütü’nün, 20. yüzyılın en önemli “sağlık zaferi” olarak betimlediği “Aşılama” sayesinde her sene tahmini 3 milyondan fazla çocuğun hayatı kurtulur. Aşılama, hastalıklardan korunmanın en verimli, en güvenilir, en ucuz ve en kolay yoludur. Aşılamayla birlikte sadece çocuklar değil aynı zamanda tüm toplum korunabilir. Çevremizde aşı hakkında bilinen birçok yanlış bilgi vardır. Bunlara itimat etmeyip ilgili kuruluşlardan doğru bilgi alarak gerekli olan uygulanmalıdır. Aşı olmak yerine hasta olmayı tercih etmek, kalıcı felç geçirme riskini, sakat kalma riskini ve hatta bazı hastalıklarda ölme riskini bile beraberinde getirmektedir. Aşı karşıtlarının savunduğu, anne sütünün çocuğu tüm enfeksiyonlardan koruduğu fikri ise oldukça yanlıştır. Anne sütü, çocuğun enfeksiyonlardan korunmasında koruyucu bir kalkan vazifesi görmektedir. Ancak anne sütü kesildiğinde, koruyucu kalkan ortadan kalkar. Aşıların etkisi ise ömür boyu sürer.

Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir?” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Öğren kategorisine geri dönebilirsiniz.