fbpx

Çocuklarda Parmak Emme Alışkanlığı

Parmak emme, çocuklarınızın bırakmakta zorlandığı bir alışkanlık haline gelebilir. Aslında çok sık görülen bu alışkanlık ebeveynlerin de oldukça endişe duyduğu bir durumdur. İşte bu yazımızda, çocuklarınızı bu alışkanlıktan kurtarmak için yapabileceğiniz şeylerden bahsedeceğiz.

Çocuklar Neden Parmak Emer?

Bebekler emme refleksiyle beraber dünyaya gelirler. Bu da onların parmaklarını ağızlarına götürmesine neden olur. Hatta bu doğumdan önce bile olabilir. Bunun nedeni, bebeğin parmak emerken kendini güvende hissetmesidir. Bazı bebekler uyurken ya da rahatladıklarında da parmak emme eğilimindedir.

Parmak Emme Alışkanlığı Ne Kadar Sürer?

Çoğu çocuk bu alışkanlığı kendi kendine bırakır. Bu genelde 6-7 aydan sonra ya da 2-4 yaş arasında gerçekleşir. Bebeklerin iki yaşına kadar parmak emmeleri doğal kabul edilebilir. Bebeklerin çoğunda parmak emme alışkanlığı görülebilir ancak iki yıldan sonra kaybolmayan bu alışkanlık ebeveynleri endişelendirebilir. Fakat parmak emmeyi bırakmış bir çocuk bile, stres dönemlerinde tekrar bu alışkanlığa geri dönebilir.

Parmak Emmenin Zararları Nelerdir?

Parmak emmenin zararlarını şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Üst ön dişlerin, alt ön dişlere göre çok daha önde konumlandığı overbite
  • Damak hassasiyeti
  • Konuşmayı engelleyebilecek şekilde dişlerin dizilişinde ve çene şeklinde değişiklik
  • Parmakta bulunan mikropların ağza bulaşması yoluyla ağızda enfeksiyon oluşması.

Ebeveynler Ne Zaman Müdahale Etmeli?

Aslında parmak emmek, kalıcı dişler gelene kadar çok büyük bir sorun değildir. Yalnızca parmak emme alışkanlığının damağı ve dişlerin dizilişini etkileyebileceğini unutmamakta fayda var. Diş problemleri genelde çocuğunuzun ne kadar parmak ya da emzik emdiğiyle alakalı olarak ortaya çıkar.

Bazı uzmanlar 3 yaşından önce emme alışkanlıklarının ele alınmasını önermelerine rağmen, Amerikan Diş Hekimleri Birliği, müdahalenin genellikle 4 yaşından sonra parmak emmeye devam eden çocuklarla sınırlı olması gerektiğini söylüyor.

Parmak Emme Alışkanlığını Bıraktırmak İçin Neler Yapılabilir?

Çocuğunuzla parmak emme alışkanlığı ile ilgili konuşun. Çocuğunuz da bırakmak isterse ve bunun için bir yöntem ararsa, bırakma ihtimali çok yüksek olacaktır. Özellikle çocuğunuz dikkat çekmek için parmak emiyorsa görmezden gelmek davranışı durdurmak için yeterlidir.

Eğer görmezden gelme etkili olmazsa şunları deneyebilirsiniz:

Olumlu pekiştirme kullanın: Baş parmağını emmediğinde çocuğunuzu övün veya fazladan bir hikâye okumak veya parka gitmek gibi küçük ödüller verin. Yatmadan bir saat önce parmağı emmeyi bırakmak gibi ulaşılabilir hedefler belirleyin. Çocuğunuzun parmak emmediği günler için takvime notlar yapıştırın.

Tetikleyicileri belirleyin: Bazı çocuklar sıkıldıklarında, yorgun olduklarında, endişeli olduklarında ya da aç olduklarında parmak emerler. Stresli durumlarda kendini rahatlama yöntemi olarak parmak emmeyi benimsemiş olabilir. Bu sebeple çocuğunuzun neden parmak emme hareketini devam ettirdiğini tespit etmeniz gerekmektedir. Eğer çocuğunuz strese tepki olarak başparmağını emiyorsa, gerçek sorunu tanımlayın ve başka yollarla, örneğin sarılarak ya da güven verici sözler söyleyerek rahatlamasını sağlayın.

Nazikçe uyarın: Çocuğunuz, dikkat çekmenin bir yolu olarak düşünmeden başparmağını emerse, ona nazikçe yapmamasını söyleyin. Çocuğunuzu azarlamayın, eleştirmeyin veya çocuğunuzla alay etmeyin.

Meşgul Edin: Çocuklarınızı çeşitli aktivitelere yönlendirerek ve onlarla gün içinde oyunlar oynayarak akıllarını meşgul edebilirsiniz. Böylece pek boş vakti kalmayan çocuğunuz parmak emmeyi de unutabilir.

Kendi denediğiniz yöntemlerin işe yaramadığını görüyorsanız bir uzman yardımı alabilir ya da bir cihaz yardımıyla çocuğunuzun bu alışkanlığı bırakmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin parmaklara takılan ve reçetesiz satılan çeşitli yumuşak parmak koruyucuları bulunur. Çocuğunuz parmak emmeye başladığı zamanlarda bunu takabilirsiniz. Örneğin çocuğunuz uykusundayken parmağını emiyorsa bu parmak koruyucular ile bunu önleyebilirsiniz.

Dik Duruş Egzersizleri ” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Öğren kategorisine geri dönebilirsiniz.

Herhangi bir şey ara