Çocukların ve Bebeklerin Corona Virüsü ile Hastalanma Riski Nedir

Çocukların ve Bebeklerin Corona Virüsü ile Hastalanma Riski Nedir?

Dünya çapında hızla yayılan Corona virüs an itibariyle 160’dan fazla ülkeyi etkiliyor, yüz binlerce hayatı tehdit ediyor. Peki, Covid-19 virüsü çocuklara ve bebeklere bulaşır mı? Çocukların hastalanma riski nedir? Çocuk ve bebeklerimizi enfeksiyondan nasıl koruruz?

Mevcut kanıtlara dayanarak, çocukların COVID-19 için yetişkinlerden daha yüksek risk altında olduğu görülmemektedir. Bazı çocuklar ve bebekler COVID-19 hastası olmakla birlikte, yetişkinler bugüne kadar bilinen vakaların büyük bir çoğunluğunu oluşturmaktadır. ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri’nin (CDC – Centers for Disease Control and Prevention) mevcut risk değerlendirmesi sayfasında COVID-19 enfeksiyonu ile ilişkin kimlerin en fazla risk altında olduğu hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Kaynak: cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/faq.html 

Maruz kalma riski: Bu virüse maruz kalma riski hala düşüktür; salgının yaygın olduğu yerde olanlar, Covid-19 hastalarına bakan sağlık çalışanları, Covid-19 hastaları ile yakın temasa girenler, yurtdışında Corona virüs salgının yoğun bir biçimde yaşandığı ülkelerden dönen yolcular ve bu yolcuların yakın çevresi yüksek risk altındadır.

Şiddetli hastalık riski: Yaşlı yetişkinler, kalp hastalığı, diyabet, akciğer hastalığı gibi ciddi kronik tıbbi rahatsızlıkları olan insanlar salgından çok daha fazla etkilenme riski altındadır.

Kaynak: cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/cases-updates/summary.html 

Çocukların ve Bebekleri Corona Virüs Enfeksiyonundan Nasıl Koruruz?

Çocuğunuzu, sağlıklı kalmak için herkesin yapması gereken şeyleri yapmasını öğreterek Covid-19’un yayılmasını durdurmaya yardımcı olabilirsiniz.

  • Çocuk ve bebeklerin ellerini genellikle sabun ve su veya alkol bazlı el dezenfektanı kullanarak temizleyin ya da temizletin,
  • Öksüren, hapşıran hastalardan uzak tutun,
  • Evin ortak kullanım alanlarını günlük olarak temizleyin ve dezenfekte edin (örn: masalar, arkalıklı sandalyeler, kapı kolları, ışık anahtarları, uzaktan kumandalar, kulplar, masalar, tuvaletler, lavabolar),
  • Üreticinin talimatlarına uygun olarak yıkanabilir pelüş oyuncaklar dahil tüm çamaşırları düzenli bir biçimde yıkayın. Mümkünse, çamaşırlar için en sıcak su ayarını kullanın, hatta makinde kurutun. Hasta bir insana ait kirli çamaşırlar diğer insanların çamaşırlarıyla yıkanabilir.

Kaynak: cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/faq.html

Çocukların ve Bebeklerin Corona Virüsü ile Hastalanma Riski Nedir

Corona Virüs Belirtileri Çocuklarda ya da Bebeklerde Farklı mıdır?

Hayır. Covid-19 semptomları çocuklarda da yetişkinler gibidir. Bununla birlikte, COVID-19’u doğrulanmış çocuklar genellikle hafif belirtiler göstermiştir. Çocuklarda bildirilen semptomlar ateş, burun akıntısı ve öksürük gibi soğuk algınlığı belirtilerini içerir. Nadiren kusma ve ishal vakaları ile de karşılaşılmıştır.

Farklı ciddi hastalıklara sahip olan veya bu hastalıklar sebebiyle tedavi gören çocukların daha yüksek bir risk altında olup olmadığı henüz bilinmemektedir. Hastalığın çocukları nasıl etkilediği hakkında araştırmalar devam ediyor.

Kaynak: cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/faq.html 

Çocuklar Maske Takmalı mı?

Hayır. Sağlıklı çocukların yüz maskesi takmasına gerek yoktur. Sadece hastalık belirtileri olan veya hasta olanlara bakım sağlayan kişiler maske kullanmalıdır.

Kaynak: cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/faq.html

Koronavirüs hakkında aklınıza takılan tüm soruların cevabı için “11 Soruda Corona Virüs” başlıkı yazımızı okuyabilir ya da Koronavirüs’ün hangi ülkelerde ne sıklıkta yayıldığını gösteren Koronavirüs Haritasını inceleyebilirsiniz.

Herhangi bir şey ara