fbpx
Corona Virüsü Eşyadan Bulaşır Mı

Corona Virüsü Eşyadan Bulaşır Mı? Yüzeylerde Ne Kadar Yaşar?

Corona hastalığına sebebiyet veren Covid-19’un hızla yayılması, dünya çapında alarm verilmesine neden oldu. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bu hızla yayılan koronavirüs salgınını “pandemi” olarak ilan etti. Haliyle insanlar para, asansör düğmesi, kapı kolu gibi günlük hayatta hiç düşünmeden dokundukları her şey için endişeli. Peki, Corona virüsü eşyadan bulaşır mı? Covid-19 yüzeylerde ne kadar kalır? Corona virüs ile kontamine olmuş yüzeyler nasıl dezenfekte edilir?

Öncelikle şunu belirtmekte fayda görüyoruz. Covid-19’a neden olan virüs, tıpkı diğer corona virüsler gibi yüzeylerde varlığını sürdürebiliyor. Virüsün etkin bir biçimde ne kadar yaşadığı yüzey tipi, ortamın sıcaklığı ve nemine göre değişkenlik gösteriyor. Konu hakkında araştırmalar devam ediyor.

Kaynak: who.int/news-room/q-a-detail/q-a-coronaviruses

Covid-19 yüzeylerde ne kadar dayanır?

Grip de dahil olmak üzere birçok solunum yolu virüsü gibi, Covid-19, enfekte olmuş bir kişinin öksürdüğü sırada burun ve ağzından salınan küçük damlacıklara yayılır. Bu parçacıkların bir kısmı insanların kıyafetlerine ve ortamdaki eşyalara inerken bir kısmı da havada asılı kalır. Özellikle yüzeye inen virüslere dokunanlar, söz gelimi kontamine olmuş bir masa örtüsü, musluk ya da otobüs koltuğu ile temas edenler potansiyel taşıyıcı konumuna geçerler ve dokundukları her şeyi kirletirler. Bu kişiler yüzlerine dokundukları zaman da enfekte olma riski ile karşı karşıya kalırlar.

Linki tıklayarak Corona Virüsünün paradan bulaşıp bulaşmadığı hakkında da bilgi alabilirsiniz.

Her ne kadar ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi ile Dünya Sağlık Örgütü tarafından, virüslü bir nesneye dokunduktan sonra yüze dokunmanın, virüs yayılımının ana yolu olmadığı belirtilse de, yine aynı kurumlar salgının yayılmasını önlemek adına sık dokunulan yüzeylerin ve ellerin dezenfekte edilmesinin önem arz ettiğini ifade ediyorlar.

Şu an itibariyle belirsiz olan husus Covid-19 virüsünün insan vücudunun dışında ne kadar süre hayatta kalabileceği. SARS ve MERS de dahil olmak üzere diğer koronavirüsler üzerinde yapılan bazı çalışmalar, virüsün düzgün bir şekilde dezenfekte edilmeyen metal, cam ve plastik yüzeylerde 9 güne kadar yaşayabileceğini gösterdi. Corona virüslerin hayatta kalma konusunda esnek ve inatçı oldukları iyi biliniyor!

Kaynak: bbc.com/future/article/20200317-covid-19-how-long-does-the-coronavirus-last-on-surfaces 

Koronavirüs ile kontamine olmuş yüzeyler nasıl dezenfekte edilir?

Corona Virüsü Eşyadan Bulaşır Mı

Yukarıdaki verilerle birlikte, konu üzerinde yapılan diğer çalışmalar, evlerimizde kullandığımız klasik dezenfektanlarla virüsün birkaç dakika içinde etkisiz hale gelebileceğini gösterdi. Dezenfekte edilmesi daha zor olan giysiler ve diğer yüzeylerde, virüsün ne kadar süre dayanabileceği ise henüz net değil. Laboratuvar ortamında yapılan bir çalışmada koşullar oldukça dikkatli bir şekilde kontrol edilir ve sabittir. Ancak gerçek dünyada koşullar sürekli değişkenlik gösterir. Örneğin, belli derecedeki ultraviyole ışık gerçekten güçlü bir dezenfektan olduğundan, virüs güneşli bir pencereyi veya tezgahı kirletirse, uzun süre yaşayamayabilir.

Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki uzmanlar, Covid-19’un elleri ve yüzeyleri dezenfekte etmek için benzersiz temizlik kimyasalları gerektirmediğini belirtiyorlar. Sabun ve su, 80 derece alkollü kolonya, birçok dezenfektan virüsün etkisiz hale gelmesi için yeterli görünüyor.

Avustralya’daki New South Wales Üniversitesi’nden, kimya profesörü Pall Thordarson’a göre, alkol içeren dezenfektanlar, sıvılar, ıslak mendiller, jel ve kremler virüslerden kurtulmakta kullanışlı, ancak hiçbiri normal sabun kadar iyi değil.

Burada asla unutulmaması gereken bir hususta cep telefonları. Telefonlar genellikle mikropların vücuda girebileceği göz, burun ve ağza yakın tutuluyor bu yüzden sık sık silinmesi ve düzenli olarak dezenfekte edilmesi önem arz ediyor.

Kaynaklar:
npr.org/sections/health-shots/2020/03/14/811609026/the-new-coronavirus-can-live-on-surfaces-for-2-3-days-heres-how-to-clean-them
health.harvard.edu/diseases-and-conditions/coronavirus-resource-center
bbc.com/turkce/haberler-dunya-51930775

Arzu ederseniz, aşağıdaki sorular hakkında da blogumuzdan detaylı bilgi alabilirsiniz:

Koronavirüs hakkında aklınıza takılan tüm soruların cevabı için “11 Soruda Corona Virüs” başlıkı yazımızı okuyabilir ya da Koronavirüs’ün hangi ülkelerde ne sıklıkta yayıldığını gösteren Koronavirüs Haritasını inceleyebilirsiniz.

Herhangi bir şey ara