fbpx
Corona Virüsü Havuzdan Bulaşır Mı? Yazın Gönül Rahatlığıyla Havuza Girebilecek Miyiz?

Corona Virüsü Havuzdan Bulaşır Mı? Yazın Gönül Rahatlığıyla Havuza Girebilecek Miyiz?

COVID-19 salgını süresince sosyal mesafeyi korumamız gerektiğini hepimiz biliyoruz. Bu önlem, bir restoranda arkadaşlarla buluşmak, bir tiyatroya gitmek ya da bir spor salonunda antrenman yapmak gibi eskiden normal olan birçok aktivitenin artık hayatımızdan çıktığı anlamına geliyor. Öte yandan havalar ısınıyor, dolayısıyla sıcak yaz günlerine özgü birçok alışkanlığımızın akıbeti de hala belirsizliğini koruyor. Mesela bu yaz gönül rahatlığıyla havuza girebilecek miyiz? Ya da bir başka deyişle corona virüsü havuzdan bulaşır mı?

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC – Centers for Disease Control and Prevention), tesislerin yönetmeliklere uygun olarak faaliyet göstermesi ve klor gibi kimyasallarla, kurallara uygun bir biçimde, düzenli dezenfekte edilmesi durumunda, COVID-19’a neden olan virüsün havuz, jakuzi, kaplıca veya su oyun alanlarından insanlara “su yoluyla” yayılabileceğine dair bir kanıt olmadığını ifade ediyor. Çünkü dezenfeksiyon maksadıyla kullanılan klor gibi kimyasallar virüsü etkisiz hale getiriyor.

COVID-19 virüsü nedeniyle, bireyler kadar tesis işletmecilerinin de halk sağılığını korumak adına gerekli adımları atması önem arz ediyor:

Bu noktada bireylere düşen görev, sosyal mesafe ve kişisel hijyen kurallarına riayet etmekten ibaret. İşletme ve işverenler için de su güvenliği ve kalitesini sağlamanın yanı sıra toplu alanların dezenfeksiyonu da en önemli sorumluluk unsurlarından…

Kaynak: cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/php/water.html

Corona Virüsü Havuzdan Bulaşır Mı? Yazın Gönül Rahatlığıyla Havuza Girebilecek Miyiz?Bilim Kurulu Üyesi Ateş Kara’nın açıklamaları da CDC’yi doğrular nitelikte. Kara konu hakkında “Koronavirüs deniz ve havuz suyuyla bulaşmaz, onu çok net olarak söyleyelim. Bugün hiç öyle bir bilgimiz yok, bulaşmasını da çok fazla beklemiyoruz” ifadesini kullanıyor. Ancak güncellenen sosyal mesafe kurallarını da hatırlatmadan geçmiyor. Özellikle yaz aylarında da olağan önlemlere devam edilmesinin önemine vurgu yapan Prof. Dr. Ateş Kara, bulaştırıcılığı şu anki kadar olmasa bile virüs aktivitesinin devam edeceğini ifade ediyor.

Kaynak: milliyet.com.tr/gundem/denizden-ya-da-havuzdan-virus-bulasir-mi-6193795

Johns Hopkins Üniversitesi Sağlık Güvenliği Merkezi’nde kıdemli akademisyen Dr. Amesh Adalja da bir yüzme havuzu, göl veya denizde yüzmenin virüsün bulaşması anlamında bir risk oluşturmadığına inananlardan. Adalja’ya göre sandalye, masa ya da bir bardaktan hastalığın bulaşma riski mevcut, ancak suyun kendisinden değil. Harvard Tıp Fakültesi’nde Doktor Abraar Karan’da, virüsün bir su kütlesinde dağılmış viral partiküller yoluyla bulaşabileceğini gösteren hiçbir veri olmadığını söylüyor. Ancak o da esas endişenin deniz kenarında geçireceğiniz süre boyunca diğer insanlarla temas kurmak olduğunu söylüyor.

Kaynak: abcnews.go.com/Health/catching-coronavirus-water/story?id=70245815

Sonuç olarak uzmanların hemfikir olduğu şey şu; sizi virüse maruz bırakabilecek havuz suyu değil, enfekte insanlarla sosyal mesafenin korunmaması ya da kapı kolları gibi insanların çok fazla temas ettiği diğer nesneler. Dolayısıyla havuza girmeden ve havuzdan çıkar çıkmaz ellerinizi dezenfekte etmeniz sağlığınız açısından önem arz ediyor.

Koronavirüs Denizden Bulaşır Mı? Denizlerimiz Güvenli mi?” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Öğren kategorisine geri dönebilirsiniz.

Herhangi bir şey ara