fbpx
Corona virüsü paradan bulaşır mı?

Corona Virüsü Paradan Bulaşır Mı?

Dünya çapında giderek artan sayıda işletme ve birey, corona virüs bulaştırabileceği endişesiyle, kullanım ömrü boyunca on binlerce defa el değiştiren banknotları kullanmaktan vazgeçiyor. Peki, corona virüs paradan bulaşır mı? Parayla temas ettikten sonra ne yapılmalı? Fiziki paraları mümkün olduğu kadar hayatımızdan çıkarmalı mıyız?

Mart ayının başlarında Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri banknotların corona virüs yayıp yaymayacağına dair bir soruya yanıt olarak, “Evet, bu mümkün, paranın sık sık el değiştirdiğini ve her türlü bakteri ve virüsü taşıyabileceğini biliyoruz, bu bakımdan temassız ödemeleri kullanmak iyi bir fikir” cevabını verdi.

Kaynak: theguardian.com/world/shortcuts/2020/mar/03/from-banknotes-to-handrails-10-objects-that-help-spread-coronavirus

Ardından Amerika Merkez Bankası sözcüsü özellikle Asya’dan gelen nakitlerin yeniden dolaşıma sürülmeden önce 7 ile 10 gün arasında karantina altında kalacağını ifade etti. İngiltere Merkez Bankası ise banknotların “bakteri veya virüs taşıyabileceğini” kabul etti ve insanları düzenli olarak ellerini yıkamaya çağırdı.

Kaynaklar:
reuters.com/article/us-health-coronavirus-fed-dollars/fed-quarantines-us-dollars-repatriated-from-asia-on-coronavirus-caution-idUSKBN20T1YT
telegraph.co.uk/news/2020/03/02/exclusive-dirty-banknotes-may-spreading-coronavirus-world-health/

Tüm bu gelişmeler yaşanırken dünyanın dört bir yanındaki medya kuruluşları bu yorumu manşetlerine taşıdı, ardından televizyonlar banknotlarını mikrodalgaya sokan, çamaşır suyunda madeni paralarını yıkayan insanların renkli görüntüleriyle doldu taştı.

Bunun üzerine Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yetkilileri “Corona virüsün kredi kartı, madeni para, banknot gibi nesnelere dokunarak bulaşma riskinin çok zayıf olduğunu” söyleyerek yorumlarına açıklık getirdi ve DSÖ’nün görüşünü “nakit kullanımını terk etmenize gerek yok, sadece parayla temas ettikten sonra ellerinizi dezenfekte etmenizde fayda var” şeklinde revize etti.

Corona virüsü paradan bulaşır mı?

Bununla birlikte Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, pamuk ve ketenden üretilen paranın yapısı itibariyle virüs ve bakterileri kolayca bulaştırabileceğinin altını çiziyor. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Alper Şener de para kullanımının corona virüs bulaştırabileceğini ifade ediyor.

Corona virüs salgını ile oldukça başarılı bir biçimde mücadele eden Güney Kore yönetimi de, bu görüşleri teyit edercesine tüm banknotları iki hafta boyunca tedavülden kaldırdı, hatta bazı özel durumlarda kağıt para yaktı.

Kaynak: uk.reuters.com/article/health-coronavirus-southkorea-money/s-koreas-central-bank-burns-quarantines-cash-in-coronavirus-precaution-idUKL4N2AZ1TL

İnsanlar muhtemelen enfekte olmuş bir nesneye veya yüzeye dokunup sonra ellerini “ağız, burun veya gözlerine dokunarak” hastalığa yakalanabilirler. Ancak şurası kesin ki, uzmanlar bunun hastalığın ana bulaşma yolu olduğuna inanmıyor.

Bununla birlikte paranın bakteri ve virüsleri bulaştırma potansiyeline sahip olduğu göz önünde bulundurularak konuya dikkat edilmesi mantıklı bir tedbir olarak öne çıkıyor.

  1. ATM’lere günde yüzlerce insanın dokunduğunu unutmayın, herhangi bir ATM’den işlem yaparken eldiven kullanmanız, ya da işlem sonrası ellerinizi dezenfekte etmeniz yerinde olacaktır.
  2. Kredi kartı ya da debit kart ile ödeme yaparken POS cihazlarının da sık sık temas edilen yüzeyler olduğunu unutmayın. Mümkünse temassız ödeme yöntemlerini tercih edin ya da tıpkı ATM’lerden para çekerken olduğu gibi eldiven kullanın veya işlem sonrası ellerinizi dezenfekte edin.
  3. Paraya temas ettikten sonra ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabunla yıkayın. El yıkama imkanınız yoksa ellerinizi kolonya ya da antibakteriyeller ile dezenfekte edin.

“Corona virüsü eşyadan bulaşır mı? Yüzeylerde ne kadar yaşar?” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Koronavirüs’ün hangi ülkelerde ne sıklıkta yayıldığını gösteren Koronavirüs Haritasını inceleyebilirsiniz.

Herhangi bir şey ara