fbpx

Dumping Sendromu Nedir?

Besinleri tükettiğimiz zaman ağızda başlayan sindirim süreci ağzın ardından midede devam eder ve oradan ince bağırsaklara geçer. Dumping sendromu görülen kişilerde sindirim sisteminde besinler mideyi çok hızlı bir şekilde terk edip ince bağırsağa geçer. Bu durum çoğu zaman ağır mide ameliyatlarını takiben olur.

Obezite tedavileri ya da mide kanseri gibi hastalıkların tedavileri için yapılan ameliyatların peşi sıra gelebilir dumping sendromu. Bu operasyonların ardından mide ile ince bağırsak arasındaki bazı dokuların kaybı mideden ince bağırsağa olan madde geçişini hızlandırabilir. Böylece midenizdeki yiyecekler ve mide suyu hızlı bir şekilde ince bağırsağınıza hareket eder. Dumping sendromu, ameliyat geçirmeyen kişilerde de bazen ortaya çıkabilir.

Dumping Sendromu Çeşitleri

İki tip dumping sendromu bulunuyor. Bunlar erken ve geç dumping sendromu şeklinde adlandırılır. Erken dumping sendromu yemek yedikten sonra 10 ila 30 dakika içerisinde gerçekleşebiliyor. Midede sindirilmeden anormal bir hız ile ince bağırsağa geçen besinler kişilerde hazımsızlık ve ishal yapabiliyor.

Bunun yanı sıra geç dönem dumping sendromu kişilerde yemekten 1 ila 3 saat sonra ortaya çıkabiliyor. Geç dumping sendromunda belirtilerin ortaya çıkması zaman alır çünkü yemek yedikten sonra vücudunuz ince bağırsağınıza giren şekerleri emmek için büyük miktarlarda insülin salgılar. Geç dumping sendromunda hipoglisemi etkileri görülebilir.

Dumping Sendromu Belirtileri

Dumping sendromu belirtileri iki tip için değişebiliyor. Erken tip için belirtiler şişkinlik, çarpıntı, terleme ve ishal olabiliyor. Bunlara hızlı kalp atışı ve buna bağlı baş dönmesi eşlik edebilmektedir.

Geç dumping sendromu belirtileri ise erken tipten farklı olarak vücutta titreme ve açlık hissine yol açabilir. Bunların yanı sıra bir başka belirtisi de bayılma olabilir. Ayrıca geç dumping sendromu yaşayan kişilerde terleme, kızarma ve hızlı kalp atışı gibi belirtiler de görülebilir. Bu semptomları yaşayan kişilerin doktora görünmeleri gerekebilir. Dumping sendromu yaşayan kişilerde çok hızlı kilo kayıpları görülebilir ve bunun fark edilmesi durumunda da doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekebilir.

Dumping sendromu sebebi olarak özellikle obezite için yapılan ameliyatlar gösterilir. Obezite için uygulanan ameliyatların bazıları gastrik bypass ve tüp mide ameliyatlarıdır. Bunun yanı sıra obezite için olmayan mide ameliyatları ve yemek borusu ameliyatlarının da dumping sendromu sebepleri arasında sayılabileceği söylenebilir. Bu gibi ameliyatlarda ortak olarak görülen midenin bir kısmının alınışı, dumping sendromuna sebep olabilmektedir.

Dumping Sendromu Tedavisi

Dumping sendromu ortaya çıktıktan sonra yaşam tarzında birtakım değişikliklere gitmek tedavi sürecine yardımcı olabilir. Dumping sendromu tedavisi için kişilerin hayatlarında yapabilecekleri çeşitli değişiklikler bulunabilir. Gün içinde tüketilen üç öğünü günde beş altı öğüne bölerek öğünlerde daha az yemek yapılabilecek hayat tarzı değişiklikleri arasında sayılabilir.

Ayrıca öğünlerin ardından 30 dakika kadar uzanarak dinlenebilirsiniz. Sıvı tüketimini öğün aralarında yapmaya özen gösterin ve yemeklerden önce ve sonra 30 ila 60 dakika arasında bir şey içmemeye çalışın. Beslenme düzeninizde rafine şeker içeren ve unlu mamuller gibi ürünlerin tüketimini azaltabilirsiniz. Bunun yanında beyaz et içeren protein tüketimlerine ağırlık verilebilir. Bağırsakta emilimi yavaşlatma eğilimi olan lifleri diyetinize ekleyebilirsiniz.

Beslenme ve hayat alışkanlıklarınızı değiştirmeniz semptomları hafifletmezse doktorunuz tedavi için ilaç verebilir ya da ameliyat seçeneğini değerlendirebilir.

Enerji Yenileyici Kahve Uykusu (Coffee Nap) Nedir?” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Öğren kategorisine geri dönebilirsiniz.

Herhangi bir şey ara