Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, hiç kuşkusuz tüm dünyanın takdirle karşıladığı askeri bir deha, devrimleriyle de tarihe geçen büyük bir devlet adamıdır. Dünyadan birçok lider ve ünlü insan Atatürk’ün vefatının ardından hayranlıklarını ifade etmiştir. İşte Atatürk’ün ardından dünyada iz bırakan diğer insanların Atatürk hakkındaki ifadeleri…

  • ABD Başkanı Franklin Roosvelt:

“Benim üzüntüm iki türlüdür; önce böyle büyük bir adamın kaybından dolayı bütün dünya gibi üzgünüm. İkinci üzüntüm ise bu adamla tanışmak hususundaki şiddetli arzumun gerçekleşmesine artık imkân kalmamış olmasıdır.”

  • Dünya Atatürk İçin Ne Dedi?ABD Başkanı John F. Kennedy:

“Atatürk bu yüzyılın büyük insanlarından birinin tarihi başarılarını, Türk halkına ilham veren liderliğini, modern dünyanın ileri görüşlü anlayışını ve bir askeri lider olarak kudret ve yüksek cesaretini hatırlatmaktadır.”

  • İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth:

“İngiliz ulusu, Atatürk’ün devlet adamı niteliklerini ve Batı idealleriyle yaptıklarını hayranlık ve minnettarlıkla daima anacaktır.”

  • İngiltere Başbakanı Lloyd George:

“Yüzyıllar nadir olarak dâhi yetiştirir. Şu talihsizliğimize bakın ki 20. yüzyılın dâhisi Türklere nasip oldu ve kader onu bizim karşımıza çıkardı.”

  • İngiltere Başbakanı Winston Churchill:

” Türkiye’yi kurtaran ve Türk ulusunu yeniden dirilten Atatürk’ün ölümü yalnız yurdu için değil Avrupa için de en büyük kayıptır. Onun ardından dökülen gözyaşları, modern Türkiye’nin Ata’sına layık bir tezahürdür.”

  • Fransa Cumhurbaşkanı Albert Lebrun:

“Akıllı ve barışçı yöntemlerle gerçekleştirdiği eser, tarihte izler bırakacaktır.”

  • General Mc Arthur:

“Asker, devlet adamı, çağımızın en büyük liderlerinden biriydi. Türkiye’nin, dünyanın en ileri memleketleri arasında hak ettiği yeri almasını sağladı.”

  • Gazeteci Gladys Baker:

“İnsanı teslim alıcı fevkalade önderlik kuvveti vardır. O; tetiktir, hazır cevaptır. Dikkati çekecek kadar zekidir.”

  • Tarihçi Prof. Herbert Melzig:

“Istırap çeken dünyada barış ve esenliği yeniden kurmak ve insanlığın yalnız maddi değil, manevi gelişmesini sağlamak isteyenler Atatürk’ün iman verici ve yön göstericiliğinden örnek ve kuvvet alsınlar.”

  • Yazar Herbert Sideabotham:

“Atatürk, eskimiş bilimlerle boş yere kafasını yormamış olduğundan daha taze ve cesur düşünen bir önderdir. Avrupa’nın en güçlü devlet adamıdır diyebileceğimiz Atatürk, devlet adamlarının en cesur ve orijinalidir.”

Kullanılan tüm görseller journo.com.tr ve atam.gov.tr adresinden alınmıştır.

Beyaz Zambaklar Ülkesinde: Atatürk’ün okul müfredatına alınmasını istediği kitabın hikayesi” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Öğren kategorisine geri dönebilirsiniz.