Rio De Janeiro

Rio de Janeiro, Brezilya’nın Sao Paulo’dan sonra bilinen ikinci en büyük şehridir. Aynı zamanda ülkenin en renkli şehirlerinden de biridir. Bağlı olduğu eyaletin başkenti olan Rio de Janeiro, Brezilya’nın güneydoğusunda yer almaktadır. Güneyinde Atlantik okyanusu, doğusunda ise Guanabara Körfezi vardır. 1300 kilometre karelik bir toprak parçası üzerine kurulu olan Rio de Janeiro, 16 milyon nüfusa sahiptir. Brezilyaya 140 yıl boyunca başkentlik yapmıştır ve daha sonra bu unvanını 1960 yılında Brasilia şehrine bırakmıştır.

Rio De Janeiro’da Karnaval ve Samba Geleneği Nasıl Başladı?

Rio Karnavalının tarihi çok zengindir. Pek çoğu Yunanlılar tarafından şarap tanrısının onuruna düzenlenen karnavallar, yüzyıllar boyunca kitlesel kutlamalardan biri olmuştur. Rio Karnavalını bir Portekiz festivali olan ‘Entrudo’nun etkilediği söylenir.

İlk Rio Karnavalı balosu, 1917’de başlayan sambanın aksine, katılımcıların polka ve vals danslarıyla 1840’da düzenlenmiştir. Karnaval teriminin anlamı “Ete veda” anlamına gelen “Carne Vale”den geldiği söylenir. Bu anlam da et, alkol ve diğer dünyevi zevklerin tüketiminden 40 günlük bir uzak durma dönemi olan Paskalya öncesi perhizle uyumluydu.

1917’den beri samba müziği ve dansı Brezilya’daki karnaval tarihiyle ilintilidir. Batı Afrika ve Angola’ya özgü olan samba, zorluk zamanlarında bu tür müziklerde teselli bulan köleler tarafından Brezilya’ya getirilmiştir. Köleliğin kaldırılmasıyla beraber bu kölelerin çoğu ülkenin güneyinden Rio’ya taşınmıştır.

Samba popüler hale geldikten sonra, besteciler, müzisyenler ve dansçılar yeteneklerini göstermek için birbiriyle rekabet eden kulüpler ve birlikler oluşturmak üzere düzenli olarak bir araya gelmişlerdir. İşte samba okullarının kurulması da bu grupların oluşumu sayesinde olmuştur.

Samba zevki büyüdükçe rekabet de büyümüş ve bu Rio Karnavalındaki Samba Geçitlerini organize eden birim olan Association of Schools of Samba City in Rio de Janeiro’nun oluşumuna da yol açmıştır. İlk samba okulu 1928’de kurulan “Deixa Falar”dir. Okullar, her yıl Rio Karnavalına hazırlanmalarına olanak sağlayan büyük alt yapılar oluşturmuştur.

Rio’nun en eski caddelerinden biri olan Marquês de Sapucaí Avenue, 1984’e kadar, karnaval için buluşma yeriydi. Daha sonra karnavalın popülerliği artınca Oscar Niemeyer tarafından ‘Sambodromo’ olarak görevlendirilen bir bina tasarlandı ve bu bina 1984’den itibaren Samba Geçidini ağırladı.

Şehrin gelenekselleşmiş etkinliği haline gelen Rio Karnavalı, daha sonra dünyanın en büyük açık hava eğlencesi haline geldi. Tüm dünyanın merakla izlediği karnavala, 200’den fazla dans okulu katılmaktadır. Bu okullar Sambadrom tribünün önünden geçerek 1.5 kilometrelik yolu 2 saatte dans ederek tamamlamaktadır.

Karnaval Tarihleri

Rio Karnavalı, pek çok Hristiyan için, Paskalya öncesi perhiz hayatlarına yansıttıkları ve Tanrı ile iletişimde zaman geçirdikleri bir dönem olduğu için Cuma’dan Paskalya öncesi perhiz öncesi Salı’ya kadar, beş gün boyunca kutlanır. Karnavalın amacı, İsa’nın Tanrı katına çektiği gün olan Paskalya kutlamaların son bir haftasını yapmaktır. Karnaval tarihi ise Kilisenin takvimine göre her yıl değişmektedir. Ay ile belirlenen Paskalyanın tarihi genellikle 22 Mart ile 25 Nisan arasına düşer.

“En Sevilen Stephan King Kitapları” Başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Eğlen kategorisine geri dönebilirsiniz.