“Tüm zamanların “en büyüğünü, en iyisini” düşündüğümüzde, bu gerçekten ne anlama gelir? Bir kişiye bu unvanı ne kazandırır? Dehası ya da yaratıcılığı mı? Yoksa çalışkanlığı ve azmi mi? Sanat tarihinde pek çok inanılmaz ressam olduğu aşikardır. Ancak diğerlerinden bir adım kadar önde duran ve ömürlerinin çok ötesine geçen kalıcı bir miras yaratanlar her zaman hatırladıklarımızdır.”

Peki, tüm zamanların en büyük ressamları kimlerdir? Şüphesiz onlar sadece teknik olarak yetenekli değildir. Aynı zamanda bu sanatçıların hepsi Batı kültürünü değiştiren önemli katkılarda bulunmuşlardır. Bu sanatçıların çoğu, sınırları zorladıkları ve şaşırtıcı yeniliklere yol açtıkları için öncü olarak kabul edilir. Çoğu benzersiz başarılar elde etmiş, bazıları ise ölümlerinden sonraya kadar kabul görmemiştir.

Gelin, beraber bu kişileri bir kez daha hatırlayalım!

Leonardo Da Vinci

Dünyanın En Çok Tanınan Ressamları - Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci sadece medyumlarla deney yapmakla kalmadı, aynı zamanda çarpıcı kompozisyonlar yaratmanın farklı yollarını da geliştirdi. Aslında, onun imzası olan üçgen kompozisyon bugün hala kullanılmaktadır ve yaygın olarak görsel anlamda en hoş resim düzenlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Aynı zamanda sanatını mükemmelleştirmek için anatomik modeller üzerinde çalışmanın erken bir savunucusuydu ve bu, o zamanlar yasadışı olan bir şeydi.

“Mona Lisa” ve “Son Akşam Yemeği” gibi tablolar için efsanevi olmasına rağmen, Da Vinci’nin sanatsal çıktısı nispeten küçüktür; günümüze kalan sadece 17 eser ona atfedilebilir.

Michelangelo

Dünyanın En Çok Tanınan Ressamları - Michelangelo

Michelangelo kendini bir heykeltıraş olarak görmüş olsa da, bu listedeki yeri onun gerçek dehasını gösteriyor. Nispeten az sayıda Michelangelo tablosu hayatta kalsa da, olanlar dünyanın en iyileri olarak kabul edilir. Fresk resminde hızlı bir şekilde ustalaşma ve onu yeni zirvelere taşıma yeteneği, bugün sanatçılara ilham vermeye devam eden “Sistine Şapeli Freskleri” ve “Son Yargı”da belirgindir.

Artemisia Gentileschi

Dünyanın En Çok Tanınan Ressamları - Artemisia Gentileschi

Barok resmin bu gücü, aynı zamanda büyük başarılar elde eden ilk kadın sanatçılardan biridir. Gentileschi sadece 15 yaşındayken profesyonel sanat üretmeye başladı. Artemisia Gentileschi, 17. yüzyıl boyunca, kendine has parlak gölge ve zengin renkleri içeren dinamik resimler ortaya çıkardı. Sanatı bazen Barok akranı Caravaggio tarafından gölgede bırakılsa da, zaman içinde kadın sanatçılara öncülük etmedeki inanılmaz yeteneği ve rolü takdir edilmeye başlandı.

Vincent Van Gogh

Dünyanın En Çok Tanınan Ressamları - Vincent Van Gogh

Bugün Batı sanatının en etkili ressamlarından biri olarak görülmesine rağmen, Vincent Van Gogh yaşamı boyunca pek başarılı değildi. Bununla birlikte, 20. yüzyılın başlarından beri, usta resimleri, etkileyici duyguları nedeniyle ödüllendirildi. Post-Empresyonist ressamın dramatik fırça darbeleri ve cesur renklerle dolu eseri, modern sanata giden bir yol haritasıdır.
Van Gogh’un çalışmaları, özellikle de “Yıldızlı Gece”, o kadar ikonik olmaya devam etmektedir ki, günümüzde sürükleyici sanat enstalasyonları olarak görülür ve drone teknolojisi kullanılarak yeniden yaratılır.

Pablo Picasso

Dünyanın En Çok Tanınan Ressamları - Pablo Picasso

Pablo Picasso, birden fazla stil ve 20.000’den fazla eserden oluşan 80 yıllık kariyerinde, şüphesiz Batı sanatının en tanınmış isimlerinden biridir. Kübizm’i başlatmadaki rolü, tarih kitaplarındaki statüsünü pekiştirmek için yeterli olmuştur ancak Picasso çok daha fazlasını yapmıştır. Yeni, taze ve modern bir şey olmak için Klasik sanatın nasıl ustalaşabileceğini ve sonra nasıl manipüle edilebileceğini göstermesiyle tanınır.

Frida Kahlo

Dünyanın En Çok Tanınan Ressamları - Frida Kahlo

Son derece samimi otoportre serisi ve kültürel mirasının benimsenmesi, Frida Kahlo’yu 20. yüzyılın en büyük ressamlarından biri yapan şeylerden sadece birkaçıdır. Bugün bir pop kültürü ikonu haline gelmiştir ancak bu onun bir ressam olarak büyük becerisini ve Meksika kültürünü daha geniş bir kitleye ulaştırma konusundaki yeniliklerini gölgede bırakmamalıdır. Derinden kişisel portreleri aynı zamanda modern sanatçılar için sanatın bir koleksiyoncu veya patronu memnun etmeye çalışmaktan ziyade içsel duyguları ifade etmekle ilgili olduğu yeni bir yöne işaret etmektedir.

Kullanılan görseller tr.wikipedia.org adresinden alınmıştır.

Kırmızının en göz alıcı tonu: Kızıl Plaj Panjin” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Öğren kategorisine geri dönebilirsiniz.