fbpx
Elma Sirkesinin Saça Faydaları

Elma Sirkesinin Saça Faydaları

Özellikle son yıllarda oldukça popüler hale gelen elma sirkesi, canlı kültürler, mineraller ve asitlerle zenginleştirilen bir fermantasyon işlemi sonrasında elde edilen, oldukça sağlıklı bir besindir.

Uzun yıllar salata sosu olarak tüketilen ya da sadece çorbalar ve turşularda kendine yer bulan elma sirkesi günümüzde birçok farklı şekilde kullanılıyor. Örneğin kilo problemi olan kişilere beslenme uzmanları tarafından sabahları elma sirkesi içilmesi öneriliyor. Bazı bayanlar, elma sirkesinden temizleyici tonik olarak faydalanıyor. Tüm sirkeler gibi anti bakteriyel özelliğe sahip olduğundan gargara yapmak için bile kullananlar mevcut.

Biz de sizler için, elma sirkesinin pek duyulmamış bir başka kullanım alanından bahsedeceğiz. Sağlıklı bir kafa derisi ve sağlıklı, güçlü, parlak saçlar için elma sirkesi kullanımından…

Özellikle kuru ve sürekli kaşınan bir kafa derisine veya zayıf ve sürekli kırılan saçlara sahip olanlar için elma sirkesi ideal bir doğal çözüm olabilir.

Elma sirkesi ile saç bakımının faydaları nelerdir?

  • Elma sirkesi saçlarının pH seviyesini dengeler.

Birincisi, elma sirkesi asidik bir maddedir ve iyi miktarda asetik asit içerir. Asetik asit ise organik bir asit olarak sirkeye ekşi tadını ve kokusunu veren maddedir.

Donuk ve kırılgan saçların genellikle yüksek bir pH seviyesine sahip olduğu görülmüştür. Elma sirkesi içerisinde bulundurduğu asetik asit sayesinde saçlardaki pH seviyesinin düşürülmesine yardımcı olur; saçlar daha sağlıklı bir görünüm kazanır.

  • Antimikrobiyal

Elma sirkesi aynı zamanda popüler bir dezenfektandır. Kafa derisi üzerinde küçük enfeksiyonlar veya kaşıntı gibi saç sorunlarına yol açabilecek bakteri ve mantarları kontrol altında tutmanıza yardımcı olur.

  • Vitamin ve mineraller

Saçlarımızın da vitaminlere ihtiyacı vardır. Örneğin kurumuş bir kafa derisi pul pul dökülür. Bu aşamada çok iyi bir antienflamatuar olan elma sirkesi içerdiği C vitamini, B vitamini ve diğer mineraller ile kepeği önlenmesine yardımcı olacaktır.

Unutmayın, elma sirkesi alerjik veya hassas bünyelerde tahrişe neden olabilir. Kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Onay almanız durumunda da önlem olarak önce cildinize az miktarda elma sirkesi uygulayın ve reaksiyonu bekleyin. Cildiniz tepki veriyorsa kullanmaktan sakının ve tekrar doktorunuza danışın.

Elma Sirkesinin Saça Faydaları

Elma Sirkesi Saçlarda Nasıl Kullanılır?

Elma sirkesini saçlara uygulamak oldukça basittir.

  • Birkaç yemek kaşığı elma sirkesini suya karıştırın.
  • Saçlarınızı şampuan ile yıkayın.
  • Temiz saçlarınıza hazırlamış olduğunuz karışımı dökün ve ellerinizle masaj yaparak saç derinize iyice yedirin.
  • 5 dakika bekleyin.
  • Durulayın.

Eğer elma sirkesinin kokusu sizi rahatsız ediyorsa karışımınıza birkaç damla hindistancevizi de ekleyebilirsiniz.
Bu uygulamayı saçınızın durumuna göre haftada birkaç kez yapabilirsiniz. Uzmanlar suyunuza ekleyeceğiniz elma sirkesinin 5 yemek kaşığından fazla olmamasını tavsiye etmektedir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Elma sirkesinin saçlardaki kulanım amacı pH seviyesini dengelemek ve ihtiyaç duyulan vitaminlerle bölgeyi beslemektir. Ancak sık ve yoğun kullanım, saçlarınızın dengesini bozabilir. Bununla birlikte elma sirkesi asidik bir madde olduğu için hassas bünyelerde alerjiyi tetikleyebilir. Bu bakımdan önce ufak bir miktar ile deneme yapılması, herhangi bir sorun ile karşılaşılması durumunda da kullanımın bırakılması ve bir doktora danışılması önerilir. Ayrıca elma sirkesinin göze temas etmemesi önem arz eder. Herhangi bir temas halinde gözlerin bol su ile yıkanması önerilir.

Zeytinyağı saça nasıl uygulanır?” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Öğren kategorisine geri dönebilirsiniz.

Herhangi bir şey ara