Tarihin bizlere bıraktığı en değerli hediyeler, birbirinden yetenekli ustaların ellerinden çıkmış antik yapılardır. Bu eserler binlerce yıl sonra bile kendilerini bizlere hayran bırakmaya ve merak uyandırmaya devam ediyor.

MÖ 750 ile MS 330 yılları arası, antik çağ olarak adlandırılır. Avrupa’da bu zaman aralığında tasarlanan hemen hemen her mimari eser “Antik Yunan Mimarisi” kategorisindedir. Tüm yapılar, dönem şartlarına göre oldukça estetik detaylar ve eşsiz bir güzellik sunar. Kuşkusuz Antik Yunan mimarisinde en önemli yapılar ise tapınaklardır. Mimarlar, “yük ve taşıma” esasına dayanarak yapıları inşa eder, malzeme olarak da sıklıkla mermer kullanırlardı. Peki, günümüze kadar dayanan bu antik yapıların sahipleri kimlerdir?

Eşsiz Güzelliğe Sahip Antik Yapıların Mimarları

Paeonius of Ephesus, Efes’teki Artemis tapınağının kurucularından biri olup Apollon tapınağının da mimarıdır. Tapınaklar, bugün halen kalıntılarını görebildiğimiz yapılar arasında yerini alır.

Antik çağın yedi harikasından sayılan Artemis Tapınağı, ülkemizin İzmir/Selçuk bölgesinde bulunur. Bu eşsiz güzelliğin mimarı ise Chersiphron’dur. Yapımına MÖ 550 yılında başlandığı düşünülen Artemis Tapınağı, ziyaretçilere muhteşem bir tarih yolcuğu vaat eder.

Assos antik kentinin göz bebeği Athena Tapınağı, aynı zamanda UNESCO’nun dünya mirasları listesinde de yer alır. Pytheos olarak da bilinen Pythius devasa sütunların mimarıdır.

MÖ 450’de Yunanistan’ın Olympos şehrinde inşa edilen Zeus Heykeli, bugün dünyanın en eski harikalarından biri olarak sayılır. Mimar ve heykeltıraş Phidias tarafından yapılan heykel, hala adından bahsettirmeyi başarmaktadır.

Antik çağda dini törenler veya festival etkinlikleri gibi organizasyonlar büyük salonlarda yapılırdı. Philon’un, Eleusis’te yer alan Telesterion adlı inşası da pek çok etkinliğe ev sahipliği yapmıştır. Mimarın, bu yapısını Persephone ve Demeter’e ithaf ettiği de söylenmekte.

Samos Theodorus, mimarlık mesleğinin yanı sıra heykeltıraşlığa olan kabiliyeti ve döküm zanaatına olan ilgisi ile de bilinir. Mimarlığını Theodorus’un üstlendiği Samos Heraionu’dan geriye yalnızca bir sütun kaldı. Dor düzenine sahip tapınak Yunanistan’da yer alır.

Yunan mimar Satyros, MÖ 4. yüzyılda yaşamıştır. Priene’li Pythius ile birlikte Bodrum, Türkiye’de yer alan Halikarnas Mozolesi’nin tasarımını ve mimarlığını üstlenmiştir. Mozole kelimesi yer üstü mezarları ifade eder.

Ictinus, MÖ 5. yüzyılın ortalarında aktif rol almış bir mimardır. Bassae’deki Apollon Tapınağının mimarı olmakla beraber, Telesterion’un da tasarımında görev almıştır.

Kullanılan tüm görseller en.wikipedia.org adresinden alınmıştır.

Bir ada ülkesi Madagaskar” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Öğren kategorisine geri dönebilirsiniz.