Agatha Christie’den Val McDermid gibi suç romanları, tüm edebi türlerin en popüleridir. Sürükleyici bir suç romanından ya da gergin bir psikolojik gerilimden daha iyi bir şey yoktur, sizi “o bilinmeyen kimseyi” keşfetmek için sayfaları çevirmeye teşvik eder.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu tür, karantina sırasında popülaritesini artırmıştır. Yapılan araştırmalar, en çok satanlar listelerinde yer alan suç romanları ve gerilim filmlerinin toplam sayısındaki artışın yanı sıra, son dört ay içinde 18-44 yaşındaki artan sayıda insanın bu türe bağımlı hale geldiğini göstermiştir.

İşte bu sebepten dolayı sizler için en sevilen suç romanlarını bir araya getirdik!

Baskerville’lerin Köpeği, Arthur Conan Doyle

Sherlock Holmes ve Dr. Watson’ın şimdiye kadarki en olağanüstü vakalarından birinde onlara karşı nasıl kayıtsız kalabilirsiniz ki? Baskerville ailesine musallat olan efsanevi bir köpek hakkındaki söylentiler, onları Holmes ve Watson’dan Sir Charles Baskerville’in tek varisini korumalarını istemeye sevk eder. Baskerville malikanesini çevreleyen bozkırlarda korkunç bir kötülükle karşı karşıya kalırlar. Bu gizem dolu yolculukta kendinizi kaybedebilirsiniz!

Roger Ackroyd’un Cinayeti, Agatha Christie

Roger Ackroyd’un Cinayeti, Agatha Christie’nin en çok satan kitap yazarı olmasına yol açtı. Bu roman intihar eden ve zengin Roger Ackroyd ile gizli bir ilişkisi olan bir dul hakkında. Ackroyd kilitli çalışma odasında ölü bulunduğunda, davayı çözmek için Hercule Poirot çağrılır. Elbette etrafta dolaşan bir sürü suçlu zanlısı vardır!

The Godfather, Mario Puzo

Corleones, Amerikan mafyasının ilk ailesidir ve The Godfather, onların güçlü gelenek, kan ve onur mirasını ayrıntılarıyla anlatır. Aileye bağlılık, açgözlülük ve güç, alınan her kararı körükler. Destansı bir suç ve ihanet hikayesi olan bu kitap, mafyanın şiddet içeren kültürünün altını çiziyor ve okuyucuyu hikayenin tam ortasına yerleştiriyor.

Ejderha Dövmeli Kız, Stieg Larsson

Zengin bir İsveçli aileden gelen genç bir kadın olan Harriet Vanger, gizemli koşullarda ortadan kaybolur. Kırk yıl sonra amcası, tüm gerçekleri ortaya çıkarmak için Michael Blomkvist ve Lisbeth Salander’ı işe alır. Haçlı bir gazeteci olan Blomkvist ve 24 yaşındaki dövmeli bir hacker dehası olan Salander, Vanger ailesinden geçen bir adaletsizliği ve İsveç sanayiciliğinde şaşırtıcı bir yozlaşmayı keşfederler.

Rebecca, Daphne Du Maurier

Gösterişli bir dul olan Maxim de Winter, genç bir hanımın hizmetçisini alır ve onu devasa taşra malikanesine götürür. Rahmetli karısının malikânedeki hayatta hâlâ ne kadar önemli bir rol oynadığını da orada anlar. Çift, yeni evliliklerini mezarın ötesinden yok etmekle tehdit eden kalıcı bir kötülükle karşı karşıya kalır.

Cennetimden Bakarken, Alice Sebold

Korkunç bir cinayetin genç kurbanı olan Susie Salmon, öldürüldüğü gün olanları anlatıyor, ama cennette, ailesinin ona gerçekte ne olduğunu bilmeden akıbetiyle mücadelesini izliyor. Yani, okuyucuların bildiğini aile bilmiyor, bu da Sebold’un şaşırtıcı ve çekici bir zarafetle kapladığı gergin bir hikayeyi bizlere sunuyor.

Gülümsemenin İnsan Sağlığına Faydaları” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da İyi Yaşa kategorisine geri dönebilirsiniz.