Osteoporoz, bilinen adıyla kemik erimesi hastalığı, kemik içeriğindeki mineral yoğunluğunun azalması sebebiyle kemiklerin zayıflaması ve kırılgan hale gelmesidir.

Yaklaşık 30 yaşına kadar kemiğin yeniden yapılanma süreci devam eder. 30 yaşında kemik, yapısının en güçlü olduğu noktaya ulaşılır. 40 yaş civarında, kemik kütlesi yavaş yavaş azalır. Menopozda östrojen (kadınlık hormonu) azalmasıyla kemik erimesi arasında yakın bir ilişki olduğu kesin olarak ispat edilmiştir. Menopozdan sonra östrojen seviyesindeki azalma sebebiyle kadınlar kemik kaybederler ve kemik erimesi başlar. Sonraki 5-10 yıl, kemik yıkımı yapımından daha hızlı olduğu için kadınlar, kemik kütlesinin 1/3’ini kaybederler. Daha az kütleli olan yani daha zayıf kemikler, küçük bir düşüşte bile kırılabilir. Osteoporozun ilk belirtisi düşme sonucunda kırılmış bir kemik olabilir. Kırılmalar en çok kalçada, el bileğinde ya da bel omurunda meydana gelir. Ayrıca menopozla birlikte vücudun kemik kütlesi yani kemik miktarı azalır. Bu yüzden kadınların vücudu küçülür ve boyları kısalır. Yani kadınların osteoporoz olma riski erkeklere göre daha fazladır çünkü kadınların kemikleri erkeklerin kemiklerinden %20-%30 daha azdır.

Kimler Kemik Erimesi Hastalığı İçin Risk Altındadır?Kadınlarda Kemik Erimesi Hastalığı (Osteoporoz)

Gençken sahip olunan kemik miktarı (kemik kütlesi) ne kadar fazlaysa yaşlıyken osteoporoz hastası olma ihtimali de o kadar azdır. Süt ürünleri gibi kalsiyum zengini gıdalardan az tüketen kişiler, erken menopoza giren kadınlar (45 yaşından önce), ince ya da küçük bir vücut yapısına sahip olan kişiler, el bileği, omurga ya da kalça kırığı hikayesi olan kişiler, düşük testosteron seviyesi olan kişiler, fazla sigara kullanan kişiler, fazla alkollü içecek tüketen kişiler (günde 2 bardaktan fazla), hayatı boyunca hiç egzersiz yapmamış ya da az yapan kişiler, ailesinde kemik erimesi bulunan kişiler (genetik olabilir), iltihaplı eklem hastalığı (romatizma hastalığı) çeken kişiler vb. kemik erimesi hastalığı söz konusu olunca risk altındadırlar. İltihaplı romatizma hastalığında (romatoid artrit, ankilozan spondilit, lupus vb.) osteoporoz gelişme riski daha fazladır. Bu romatizma tipleri kemik kaybına neden olan iltihabi maddelerin oluşumuna yardım eder. Romatizma hastalıkları da daha çok kadınlarda görülür.

Kemik Erimesi Hastalığı (Osteoporoz) Belirtileri Nelerdir?

Şu ana kadar yapılan ve gözlemlenen araştırmalar kemik erimesi hastalığının başlangıç aşamasında sessiz seyrettiğini belirtir ve kişide hiçbir şikâyet gözlenemediği durumların olduğunu ortaya koyar. Ancak bu hastalık ilerledikçe bazı keskin rahatsızlıklar bu kemik hastalığı belirtileri olabilmektedir.

  • Ani ve şiddetli bel ve sırt ağrısı
  • Omurgada meydana gelen kırıklar
  • Belirgin hareket kısıtlıkları
  • Boyda kısalma durumu (Gençlik boyuna göre 3cm’den fazla kısalma normal değildir.)
  • El bileklerinde oluşan kırılmalar
  • Kaburga veya kalça kemiğinde meydana gelen kırıklar
  • Sırtın kamburlaşması vb.

Kadınlarda Sık Görülen Kanser Türleri Nelerdir?” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Öğren kategorisine geri dönebilirsiniz.