Covid 19 aslında bir solunum virüsü, yani virüs öksürürken veya hapşırırken atılabilecek küçük tükürük ve mukus damlacıklarıyla bulaşıyor. Dolayısıyla büyük bir su kütlesinde virüsün bulaşıcı olması mümkün görünmüyor. Ancak denizle bulaşacağımız plajlar bazı riskler barındırıyor…

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara’yı artık hepimiz tanıyoruz. Yaptığı değerlendirmelerle hepimizi pandemi hakkında bilinçlendiren güler yüzlü bilim insanı, deniz suyunun virüs bulaştırmayacağını gayet açık bir biçimde ifade ederek adeta içimize su serpiyor. Yani bu yaz tatil yapmamızda bir sakınca yok gibi görünüyor; ama kontrollü ve dikkatli olmak kaydıyla. Çünkü tatil süresince zaman geçireceğimiz oteller, plajlar ve restoranlar birtakım riskler barındırıyor.

Peki, özellikle denize girerken dikkat etmemiz gereken hususlar nelerdir?

  1. Öncelikle yüzerken karşılaşabileceğimiz en önemli risk, enfekte olmuş bir kişinin nefesini soluyacak kadar yakın olmak. Yakın bir mesafede, bu kişinin hapşırığı veya öksürüğünden yayılan virüs parçacıklarından etkilenmeniz oldukça olası. Bu bakımdan, tıpkı karada olduğu gibi suda da sosyal mesafe kuralının uygulanması önem arz ediyor.
  2. Koronavirüs Denizde Bulaşır Mı? Denizlerimiz Güvenli mi?Kapı kolları, klozet kapakları, musluklar, soyunma kabinleri virüs bulaştırma anlamında en tehlikeli yüzeyler. Covid-19’a neden olan virüsün, tıpkı diğer koronavirüsler  gibi yüzeylerde varlığını sürdürebildiğini unutmayın. Bu bağlamda mümkün olduğu kadar ortak alanları kullanmayın ya da kullandıktan hemen sonra ellerinizi sabunlu suyla 20 saniye boyunca yıkamaya özen gösterin.
  3. Denizden çıktıktan sonra kuruma ve güneşlenme alanlarında da sosyal mesafenin korunması unutulmamalı. Masalar, sandalyeler ve şezlonglar arasında en az 2 metre mümkünse daha fazla mesafe olması herkesin daha sağlıklı bir biçimde tatil yapmasına yardımcı olacaktır.
  4. Denizden çıkmak için bir merdiven kullanılması durumunda mümkün olan en kısa zamanda ellerin dezenfekte edilmesi, bu süre zarfında ellerin suratla temas etmesi de dikkat edilmesi gereken bir diğer husus.

Kısaca, Koronavirüs salgını boyunca denize girerken endişe etmeniz gereken suyun kendisi değil, denizin içinde ve dışında diğer insanlarla ne kadar yakın olduğunuz, diğer insanların temas ettiği eşyalarla temas edip etmediğiniz. Sosyal mesafe kurallarına uyarak, el hijyeni ile ilgili rutinleri aksatmayarak, zorunda olmadığınız sürece etrafınızdaki nesnelere temas etmeyerek güvenli bir tatil yapabilirsiniz.

Babalar ve çocukları için kolay tatlı tarifleri” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Öğren kategorisine geri dönebilirsiniz.